Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. January 2015, 12:59 AM   #13
han
Katılımcı Üye

han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 44
7 Mesajina 8 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
han has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud of

Dost1,

Cevabın için teşekkür ederim üstad. Ben de işte tam olarak o muammalar sebebiyle Kuran-Zikir kavramını düşünmeye başladım. Muamma o kadar büyük ki, acısı hala günümüzde dahi müslümanlar arasında bir lanet gibi yaşamakta, birbirlerini katletmelerine, en önemlisi de hakikatin örtülü kalmasına sebep olmaktadır. Böyle bir kaos ortamında temelleri atılan bir öğretiyi referans almanın tereddüdünü yaşamaktayım/yaşamaktayız.

Bu durumda mevcut Mushaf'ın mahiyeti nasıl olmalı?

- Muammalara rağmen Korunan Kutsal bir Kitap olarak görülerek, sorgulamadan kabul mü edilmeli (tasnif sorunları, bazı rivayet, hadis çelişkileri eşliğinde);
- yoksa daima imtihan olmanın da bilinciyle mevcut Mushafı da akıl süzgeciyle okuyarak mı amel edilmeli? (bu seçenek de, bir nevi kutsalsızlık olacaktır)

Bu durum günümüzde hala tartışmalı. Lafız mı, anlam mı, her ikisi mi Kutsal?
Ben de her ikisi de Kutsal derim ancak lafız'ın kutsallığı orjinallik gerektiriyor. Mana ise işin felsefesi olduğundan her dilde farklı lafızlarla karşılık bulabilir.

Allah Dosdoğruyu bulmayı nasip etsin...
Selamlar.

Konu han tarafından (18. January 2015 Saat 01:01 AM ) değiştirilmiştir.
han isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla