Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. August 2017, 04:44 AM   #297
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Sonia Cihangir de
haram aylar ard ardına gelir diyor.
Kanıtı: Tevbe 5'teki انسلخ.

Sordum:

Sayın Cihangir, "eşhurul hurum"un arka arkaya gelen 4 KAMERî AY (4 şehr) olduğuna dikkat
çekiyorsunuz. Teşekkürler ama kamerî aylar mevsim açısından vakten sabit olduğuna göre
hangi mevsime ait 4 KAMERî AY? İkincisi, 2:203'e göre Allah "eyyâmin ma'dûdât"ta anilacak.
Lütfen buna da açıklık getirir misiniz, tam olarak kaç eyyâm?

Kurandaki siyâmın süresiyle ilgili olarak diyorsunuz ki EYYÂMiN MA'DÛDÂT 10 gün ile sınırlı
değildir. Ama 10 gündür diyenler bunu Arapçanın kadim sözlüklerine dayandırıyorlar. Örneğin
el-Vâsit'e göre MA'DÛDÂT insanın el parmaklariyla sayılan demek. Eğer sözlükler el ve ayak
parmakları deselerdi sayı 20 olurdu, üç insanın el parmakları deselerdi 30 olurdu. Sözlükler
insanın el parmakları diyor, o halde ma'dudât 10'dur. Kaldı ki haccın da (2:203) siyamın da
(2:184) süresi eyyâmin ma'dûdât olup AYNIDIR ve 2:196'da belirtildiği üzere hac siyâmı 3 + 7 =
10 gün. Size itiraz ettiğimi düşünmeyin lütfen. Bir önceki iletimi açıklamaya çalıştım.

*https://www.youtube.com/watch?v=IQkauY5b6YM
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla