Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. August 2012, 12:15 PM   #20
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sopa nereye vurulacak sorusuna;

lütfen değerli arkadaşım, Allahın hükmüne kafir laik tıp bilimini katmayalım.
Sevgili hocam, sen demokrasiyi de sonuçlarını da iyi kavrayamamışsın.

Her topluluktaki katılımcıların, çoğunluğunun görüşünün galip gelmesini siz demokrasi olarak gördüğünüz için örneğin, doktorlar heyetini demokrasi, heyetin çoğulcu görüşünü de demokratik kabul ediyorsunuz.

İyi ama bu demokrasi değildirki? Demokratik usüldür. Demokrasi bir yönetim biçimidir, ama sadece toplumların, milletlerin yönetimidir.

Siz, doktorlar heyetinin kararlarını gelişigüzel aldıklarınımı sanıyorsunuz? Onların kararlarını tıbbi bilgilere, normlara göre aldıklarını neden atlıyorsunuz?

Halbuki demokraside belli bir kurala tabi mi olunmaktadır. Hayır, kuralların kendisini koyan demokrasidir.

Doktorlar ise, heyet halinde de olsa kendileri kural koymazlar, tıp bilimine bakarlar, ona göre olması gerekeni belirlerler ve görüşlerini sunarlar.

İşte islami yönetimde de doktorlar heyeti benzeri olarak, şura, istişare vardırki bu demokrasi değildir. İslamdaki ile demokraside ki bazı benzerlikler, demokrasiyi islami yapmaz.

Aksi halde; “kabak yeşildir, elmada yeşildir. O halde yeşil olan elmadır (yada meyvadır) veya yeşil olan kabaktır (yada sebzedir)” demeye benzer.

Çünkü, islami yönetimdekilerde çoğulcu karar alsalar dahi, aldıkları kararlar kuran hükümlerine uygun olmak zorundadır.

Demokraside yönetim kendisi kuralları belirler ve kendi belirledikleri kuralları uygular, halbuki islami yönetimde ise kurallar kuranla bellidir ve o kuralların uygulanması gerekir.

Şimdi inşallah, demokrasi diye dillendirdiğin her şeyin demokrasi olmadığını anlayabilirsin.

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yazınız çok uzun hepsini okumadım,
Ama orada demokrasi konusunun zina konusuna neden getirildiğini sormuşsun
cevabı kendin verdin de, bile bile. neyse..

Kalıcı zararlar vermeyecek yerlerine olabilir. Bu da islami yönetim ve ilgili tıp kurumlarının ortaklaşa belirleyeceği şekillerde olabilir.
metindeki gizlenmiş demokrasiyi bulana 2 adet tesekkür edeceğim : )
1- Yazılarım uzun değil (ama olsa bile) okunması gerekir. Çünkü, senin her iddianı üşenmeden cevaplayan yazılardır. Üstelik yazılarımı, akıcılı kaybolmasın diye yazım kurallarına ve bazı yerleri vurgulamak için renkli yada farklı fontlarda yazmaya çalıştığım için yorucu da olmaz.

Konuyu oturtabilmek için bütünüyle okumak gerekirse de siz bilirsiniz.

2- Metindeki gizlenmiş demokrasiye teşekkürünüze ise, orada demokrasi değil, demokratik usül, yani demokrasinin bir kısmı ile benzerlik olduğunu (yukarıda detaylandırmıştım) söyleyerek katılıyorum.

Saygılarımla…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (27. August 2012 Saat 12:38 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla