Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2013, 02:54 PM   #4
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Komşu forumdan çaldım...

Pirireise selam...

Zekat bir nevi vergidir. Sadaka ise özel hizmet karşılığı alınan bir nevi harç diyebiliriz.
İnfak ise artandan kalanı vermek.
Artan nedir ? İhtiyaç nedir ? Araba bir ihtiyaç mıdır ? Uçak bir ihtiyaç mıdır ? Tatil ihtiyaçmıdır ? Sağlık bir ihtiyaç mıdır ? Yaşlılıkta bakım bir ihtiyaç mıdır? Sinema tiyatro gezinmek bir ihtiyaçmıdır ? Arkadaşınızla bir çay kahve içmek ihtiyaçmıdır ? Dışarıda yemek yemek bir ihtiyaç mıdır ? Çoçuğun yabancı dil öğrenmesi için kursa göndermek ihtiyaçmıdır ?
Cep telefonu bir ihtiyaç mıdır ? Yaşamsal ihtiyaçlar mı yoksa günümüz ihtiyaçlarımı ?
Mal biriktirmek ? örneğin Bağkur primi Mal biriktirmek midir ?
uzar gider ....
Bolluk zamanında bolca mı yaşamalı yoksa kötü gün için bir şeyler saklamalımı ? Elektrik için yada içmek için yada sulama yapmak için baraj kurulmalı mı ? (sonuçta bir su yığınması var ve hayvanlar ve doğa zarar görüyor)

İhtiyaçları sadece insanlara özgü kılmak ne kadar doğru ? Yabani hayatı ne yapacağız ?

Herşeyin en ince ayrıntısını bilmeden düşünmeden konuşmak ne kadar doğru ?

Hemen cehennem ile korkutmak ne kadar doğru ?
Cehennemin sahibi insanlar olsaydı kendilerinden başka herkesi oraya atarlardı. Şükürler olasun ki cehenneminde cennetinde sahibi Allah.

İnfaktan bahseden arkadaşlar ilk önce ihtiyaçyan bahsetseler ne kadar güzel olur.

Tüm bu ayetler doğru olarak mealendirilip günümüze tefsir edilmeli.

Ekonomi modelide sınırsız ihtiyaç üstüne değil sınırlı ihtiyaç üstüne kurulmalı.
Ancak ondan sonra infak konuşulmalı.

Herkafadan ses çıkıyor ve her ses tefekkür ettim diyor ve mal biriktirmeyin diyor.
EN CAN ALICI SORU İSE ŞU

Mal biriktirmek ne demek ? Tasaruf etmek mal biriktirmek midir ?

Hanginiz yapıyorsunuz İNFAĞI gerçek manada ?
Sanki sadece zenginleri kapsıyor hayır fakirleri de kapsar infak
Evinizde no frost buzdalabımı varmı ? Varsa eğer içinde en ufak bir şey olmamalı.
Örneğin yazdan bezelye alıp buzluğa koyamzsınız çünkü cehennemlik olursunuz. Köyden 10-15 kilo salça getirip evde saklamayın.
Köy makarnasını da zahmet olacak ama yazdan yapmayın.
Biraz düşünün cehennemlik demeden önce.

Bu arada ne evim var ne arabam var ne param var karnımı zor doyuruyorum. ancak kimseyide ceheneme göndermek gibi bir niyetim yok. Allah karar verir buna ben değil.