Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24. August 2012, 07:07 AM   #24
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Zidenov.

Yazınız bu sitedeki 'her seviyeden insana hitap ettiğine göre, sizin kadar akıllı olmayanlar da, çok sayıda olacağından, onların da anlayabileceği kolaylıkta bir anlatımla' taraf yaratmaya yönelik bir ifade şeklinden lütfen kaçının. Ben yazdıklarımla böyle bir maksat gütmüyorum. Benim burada dikkat çekmek istediğim konu kullanılan ifadelerin özensiz seçilip hakarete vardığını göstermek, ve kullanılan bu tür usluba karşılık, yetkililerce kınanmayı sağlayıp mensubu olmaktan gurur duyduğum sitenin tutturmuş olduğu karşılıklı saygı seviyesini korumaktır.

Yukarıda tırnak içinde alıntılayıp renkli kullandığım ifade ve sonraki hoş mu? (dikkat edin ''sizin kadar akıllı olup da, bunlar çok sayıda olmayacağından ...'' denmemiş, iki deyişi mukayese edin, bunun için de o satırlarla iligili şu soruyu sorun:''çok sayıda olmayanlar kim? cevap:''sizin kadar akıllı olmayanlar. Akıllı olmayan ne demek: akılsız.)

Site yönetimi kınar veya kınamaz. Benim gibi anlar veya anlamaz. Kendi takdirleridir. Ve bu olayı da kaşımaya gerek yoktur. Esas, kişisel ''atışmalardan'' kaçınıp, birbirimizi tartmadan, yazılmış olanları satır satır ele alıp yazana doğru-yanlış yıkıcı eleştiri yapıp ''ben'' olgusunu öne çıkarmadan çeşitli görüş ve bilgilerin ortaya konarak, okuyanın kişisel mukayesesi ile objektif bir ''daha güzel''e varmayı sağlamak, karşılıklı bilgi seviyesini yükseltmek ve bunu yaparken de, yazılar ve uslup kişileri tanıttığından '' ben senden daha iyi biliyorum'' kaprisi ile hareket etmeden mensubu olduğumuz sitenin itibarını korumak olmalı.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Selamlar,
Bu şahsi konuyu son defa konuşmak üzere bir kere daha kısaca yazılanların ne anlama geldiğini göstereyim.

1- 'her seviyeden insana hitap ettiğine göre, sizin kadar akıllı olmayanlar da, çok sayıda olacağından, onların da anlayabileceği kolaylıkta bir anlatımla' ....

Bunu önceki yazımda iyice anlattığım için tekrar değinmek istemiyorum.

2-''sizin kadar akıllı olup da, bunlar çok sayıda olmayacağından ...'' denmemiş iki deyişi mukayese edin, bunun için de o satırlarla iligili şu soruyu sorun:''çok sayıda olmayanlar kim? cevap:''sizin kadar akıllı olmayanlar. Akıllı olmayan ne demek: akılsız.)

şimdi sizin ve benim yazdıklarımı alt alta yazıp, sorunuzu soralım, bakalım sizinle aynı sonuca varabiliyormuyuz?

a- "sizin kadar akıllı olmayanlar da, çok sayıda olacağından"
soru : çok sayıda olan kim?
cevap : sizin kadar akıllı olmayanlar, yani akıllı olmakla birlikte sizin kadar akıllı olmayanlar (akılsızları kuran muhatap almadığından, kuranın muhatap aldığı kesimin anlatımında bunları kastetmenin anlamı olmazdı, bunu da atlamayın)
itiraz : ama, sizin kadar akıllı olmayanlar, akılsızlar demektir!
savunma: hayır efendim, sadece "akıllı olmayanlar"= akılsızlar olur. Halbuki, "sizin kadar akıllı olmayanlar"= akıllı, ama daha akıllılarıda var olur.

b- ''sizin kadar akıllı olup da, bunlar çok sayıda olmayacağından ...'

soru : çok sayıda olan kim?
cevap : cümlede "sizin kadar akıllı olanlar çok sayıda olmayacağından" dendiğine göre, sizin kadar akıllı olanlar az sayıda, sizin kadar akıllı olmayanlar, yani sizden daha az akıllı olanlar (kadar kelimesine dikkat edersek; akılsızlar değil, akıllı ama ...kadar değili görürüz) çok sayıdadır.

SONUÇ: sizin kadar akıllı olmayan, şok sayıda = sizin kadar akıllı olan, çok sayıda değil = sizin kadar akıllı olan az, sizin kadar akıllı olmayan çok

görüldüğü gibi önerme sonucu pozitiftir, yani ikiside aynı şeydir.

Sevgili galip bey, isterseniz siz de yeniden sorunuz, böyle cevaplar aldığınızı görürsünüz.

Gerçektende dünyada; müslümandan çok, müslüman olmayan var, müslümanın içinde de kuran müslümanından çok, başka kaynak müslümanları var...

İşte kuran, sizin gibi kuranı her bakımdan ele alabilen, derinlemesine inebilen kimselere değil, bunlarada hitap ediyor sevgili galip bey...

işte benim anlattığımda, bu seviyede akıl kullanabilenlerin sizin ayaraınızda olmayacağından, kuranın onlarında anlayabileceği dili kullanmasını tezinizi çürütmede delil olarak kullanmıştım.

Sanırım, bunlar artık size yanlışınızı göstermeye yeter ve "yanlışmışım" diyebilirsiniz...

Site yönetimine çağrınıza gelince; eğer bunda halen ısrarlıysanız, ben de yönetimden sizin talebinizin cevaplarını; "Hakkın şahitliğinde yazdıklarımızı incelesinler ve yine hakkın adalet anlayışını gözeterek kimin haklı olduğunu, gerekçeleri ile belirtsinler " istiyorum.

Artık, kişileri kategorize etmeden, kişileri nitelemeden, sadece yazdıklarına olumlu olumsuz görüşlerle katıkıda bulunmaya, insanlara din anlatıldığını göstermeye çalışalım...

Bu bağlamda, tüm kardeşlerimden yazılarımda hata olarak gördükleri kısımları, alıntılarla göstererek en acımasız şekilde eleştirmelerini rica ediyorum. Hatam varsa, bunu görüp düzeltmem için bunda sakınca değil yarar görüyorum.

saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (24. August 2012 Saat 07:18 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla