Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. April 2012, 07:09 AM   #9
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Kolanın ham maddesi (Örneğin içindekiler bölümünde ...Cola özütü diye geçer) kolaya kırmızı rengini veren bir böcek var. Adını şimdi tam yazamayacağım. Cochional mıydı neydi. Bu böcek Meksika da yetişen bir kaktüsün üzerinde yaşayan bir asalak böcek.
Meksikalılar bu böceği ezerek kumaş boyası yapıyorlar.
Kola üretenler ise, hem kırmızı rengi versin,hem de kolayı cazip hale getiren kokuyu sağlasın diye bu böcekten faydalanıyorlar.
Ne kadar yerli malı olursa olsun, tüm kola üretenler bu böceği ithal etmek zorundalar.

Ayrıca bir dostum bahsettiğinde kulaklarıma inanamamıştım. Size de anlatayım. Ne kadar gerçek bilemiyorum.

Anlatılan o ki;kolanın hammaddelerinden birisi de ülkemizde de yetişen ve beğenerek içtiğimiz meyan köküymüş. Meyan kökü kola fabrikasının ambarında stoklanır. Farenin en büyük boyutlusu olarak bildiğimiz cardonlar için meyan kökü harika bir yuvaymış.
Kola üretileceği zaman greyderlerle meyan kökü kepçelere alınır ve öğütülmeye verildiğinde içinde ne var ne yok ezilir ve kolanın içine katılırmış.
Gerisini siz tahmin edin.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (30. April 2012), gerçek hanif (30. April 2012), khaos (30. April 2012)