Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26. March 2013, 08:58 AM   #8
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda sormak istediğim bir konu var aydınlatırsanız sevinirim.
Allh şöyle sünnet buyurmuş olamaz mı? Ben Kullarım geleceğini bilmeyeceğim (istemiyorum manasında). Çünkü bu dünya Sınav dünyası. Sınav dünyasında sınav sonucunu değiştirme ihtimali yoksa eğer Nasıl Bir Sınav bu?

Degerli Kardesim,

Sinavdan maksat, Rabbimize gerektigi sekilde kulluk edip edemiyecegimizdir.

Ademoglunun yeryüzüne halife kilinmasinin sebeblerinden biri. Adalet sahibi yüce Allah kimseye haksizlikta bulunmuyor. Her kuluna ayni sanslari vermistir, isteyen istedigi gibi kullanir. Kimsenin kimseden üstünlügü yoktur, hepimiz O'nun kullariyiz. Allah katinda üstünlük takva ile ölcülür, soy sop, mal mülk, cogunluk gibi terimler gecersizdir.

Allah'in gelecegi bilip bilmemesinin hic bir önemi yok, cünkü Rabbimiz bize can damarimizdan daha yakindir. Merhametlilerin en merhametlisidir.

Böyle sinava can kurban. Hangi sinavda görülmüstür sorularin cevabi önceden ele verilsin. Kur'an da bütün cevaplar yazili. Isteyen sinavi en iyi notlarla bitirir, isteyen sinifta kalir.

Son nefes yaklasmadikca sinavin sonuclarini degistirmek herkesin kendi elindedir.

Dua edin dualarinizi kabul edeyim diyen Rabbimizin her duayi kabul edeceginden emin olmasak dahi, cani gönülden tüm samimiyetle yapilalacak olan tevbeleri kabul ettigini bizlere acikca bildirmistir yüce Allah.

Herseyden evvel en mühimi Allah'a ortak kosmadan iman etmek. Devamli tevbelerde bulunmak, tevbe icin ille de bir günah islemek lazim gerekmez. Zamaninda yapilan tevbeleri Rabbimiz kabul edecegini bizlere teminat veriyor.

Dedigim gibi böyle sinava can kurban. Adalet sahibi Allah kimseyi kendinden uzaklastirmiyor, herkese aciktir yolu, yeterki kul istesin bunu.

"Haber ver kullarıma; şüphesiz Ben, Ben bağışlayanım, esirgeyenim." (Hicr Suresi, 49)

Kim kötülük işler veya nefsine zulmedip sonra Allah'tan bağışlanma dilerse Allah'ı bağışlayıcı ve merhamet edici olarak bulur. (Nisa Suresi, 110)

Bizim ayetlerimize iman edenler sana geldiklerinde, onlara de ki: "Selam olsun size. Rabbiniz rahmeti Kendi üzerine yazdı ki, içinizden kim bir cehalet sonucu bir kötülük işler sonra tevbe eder ve (kendini) ıslah ederse şüphesiz, O, bağışlayandır, esirgeyendir." (Enam Suresi, 54)

De ki: "Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin.Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir." (Zümer Suresi, 53)

Sizin yanınızda olan tükenir, Allah'ın Katında olan ise kalıcıdır. Sabredenlerin karşılığını yaptıklarının en güzeliyle Biz muhakkak vereceğiz. Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Nahl Suresi, 96-97). .

Eğer Allah, insanları zulümleri nedeniyle sorguya çekecek olsaydı, onun üstünde (yeryüzünde) canlılardan hiçbir şey bırakmazdı; ancak onları adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. Onların ecelleri gelince ne bir saat ertelenebilir ne de öne alınabilirler. (Nahl Suresi, 61)

Allah'ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tevbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder. Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibi olandır. Tevbe; ne, kötülükleri yapıp-edip de onlardan birine ölüm çatınca: "Ben şimdi gerçekten tevbe ettim" diyenler, ne de kafir olarak ölenler için değil. Böyleleri için acı bir azap hazırlamışızdır. (Nisa Suresi, 17–18)

Biz, İsrailoğulları'nı denizden geçirdik; Firavun ve askerleri azgınlıkla ve düşmanlıkla peşlerine düştü. Sular onu boğacak düzeye erişince (Firavun): "İsrailoğulları'nın kendisine inandığı (İlah'tan) başka İlah olmadığına inandım ve ben de Müslümanlardanım" dedi. Şimdi, öyle mi? Oysa sen önceleri isyan etmiştin ve bozgunculuk çıkaranlardandın. (Yunus Suresi, 90–91)

Rabbimiz cümlemizi/arzu edenleri/kalbten dileyenleri dogru yoluna iletsin.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla