Konu: Sebe sûresi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. August 2012, 11:26 AM   #2
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın dost1.

Ben, ''hamd''in ''övgü'' olarak çevrilmesine karşıyım. ''El Hamdu Lillahi'' ifadesinin de ''Allah'a hamd'' olarak değil ''Allah'ın hamdi'' olarak, yani hamd yetkisinin Allah'a ait olduğunun ifade edilmesi gerektiğini zannediyorum. Allah'ın övgüye ihtiyacı mı var?

Ahırette konuşma hakkı var mı?... ki insanlar Allah'a övgüler YAĞdıracaklar.

Bence hamd ile, Allah'ın ''El Hamid'' esması ve ''veli'' olması nedeniyle, gizlediğimizi zannettiğimiz cesedin arzularını ve canın düşüncelerini ve bunlara bağlı olumlu veya olumsuz fiilleri/eylemleri hem dünyada hem ahırette DEĞERLENDİRMEye/DERECELENDİRMEye tek yetkili olması anlatılmaktadır birinci ayet ile. Bunu yaparken de çok merhametli davrandiğını ve bu merhameti ile günahları örttüğünü veya cezalandırdığını belirtirken, övgüler YAĞdırma derecesini ölçeceğini zannetmiyorum. Cümle ve cümle içerisinde kullanılan ifadeler beni böyle düşünmeye zorluyor.

Sayın dost1.

Lütfen kullandığım ''bence'' ifadesini kaale alın.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (12. January 2017 Saat 01:58 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla