Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. June 2014, 10:09 PM   #13
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Araştıran dostum zaten bu görüşün eksik olduğunu bildirdim. Ben bu görüşü savunmuyorum.
Sadece yukarıda huzeyfe kardeşim sordu diye vahdeti vücud inancını anlatmaya çalıştım.
Bu benim inancım değildir.
Kaldıkı katılmaya bilirsin benim gibi gayette normaldir.Zaten bu denklemde hiç biri dengi değildir. Toplamı ve herşey ondan bir parça misalidir. herşeyi bile O değilken benzeride dengide olamaz.
Ben şahsen bu konuda biraz farklı düşünüyorum.
Bütün mahlukat ve kainatlar v.s her şey O nun aynısı değildir fakat gayrısıda değildir.
Hiç bir şey yokken O c.c vardı.
Peki Rabbim neyden yarattı yoktan.
Yoktan sonra bir şey oldu var oldu. Sence o var olan nedir. Onun c.c dışında bir şey olabilirmi. Eğer dersen ki Onun c.c dışında bir şeyden yarattı. O halde hiç bir şey yoktu denemez. Yani yaratma değilde icat gibi bir şey olur.
ALLAH c.c ın kendi ruhundan üflemesi ondan bir parça gibi değilmidir.
İşte benim inancım. Tüm bunlar Ondan c.c ayrı değildir. Fakat hepsinide toplasan aynısı değildir yani ALLAH değildir.
Tabiki bununla alakalı farklı görüşler olabilir.
Bu mesele başlı başına müzakere edilecek bir meseledir.
Aslında tabiki şu manada çokda önemli değildir. Zira biz bunları bilsekde bilmesekte yapmamız gerekenler belirtilmiştir. Güzel ahlak sahibi olacağız, salih amel işleyeceğiz. ALLAH u Teala hz. lerinin bize emrettiklerini yapacağız. Bu mesele O c.c nu daha iyi anlamakla alakalı bir meseledir.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla