Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. August 2017, 09:54 AM   #1
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of
Standart adem(as) dan öncesi(iblisin krallığı)

Slm.bakara 30 ayetinden adem (as) öncesini anlamaya çalışabilirmiyiz bakalım.katkılarınızı bekliyorum.
1.meleklerin"yeryüzünde kan dökecek birini mi yaratacaksın"demesi yeryüzünde bugün ki gibi kanlı yaşam formlarının yaşadığının bir kanıtı olabilir mi?

2.yeryüzünde halife yaratılmasını melekler kan dökecek kaos çıkaracak biri olarak görüyor
Oysa bir yere yönetici atamak oranın ıslah edilmesini sağlar.şayet orda zaten bir yönetici varsa çift yönetim savaşlara zemin hazırlar.acaba daha önce yeryüzünde bir yönetici varmıydı?

3."ademe bütün isimleri öğretti" cümlesinde "bütün" için "he" zamiri kullanılıyor(akılsız varlıklar için)
Onları meleklere arzetti "cümlesinde "onlar" için "hüm" zamiri kullanılıyor(akıllı varlıklar için)arapça bilenler fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
Melekler biz senin öğrettiğinden başkasını bilmeyiz"diyor
Acaba adem(as)in özelliği analitik düşünebilmesimiydi.

5.adem için secde etmek acaba onun yöneticiliğini tanımak mı.çünkü yusuf100 de anne baba kardeşlerinin yusuf için secde ettikleri var.onun yöneticiliğini kabul etmek olabilir mi.

6.kuranda cehennem tabirleri bazı ayetlerde
Hümeze6 "fuadlara işleyen ateş."
Nisa56 "derileri yandıkça derilerini değiştiriz." ayetinde geçtiği gibi derileri yakan ateş vb. gibi ifade edilir.(yalnız derinin yanıp et ve kemiğin yanmaması güneş ışığı ile olabilir mi?)
Acaba biz kendimiz mi cehennemi hazırlıyoruz?
Savaşlar... ve sonuç: yürek yangınları.
"Tüketim çılgınlığı,aşırı tüketim ve sonuç: sera etkisi ve küresel ısınma ve böylece derilere işleyen ateş yüzünden bazen sokağa bile çıkamama.
(rum41)insanların kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde fesad(kaos) çıktı.
(Rahman7-8)göğü yüksetti mizanı koydu.mizanı bozmayın diye.
(kaynakların israf edilerek aşırı tüketimi,fabrikalar,nükleer silahlar vb. sonuç: Atmosferde biriken gazlar.sonuç:ölçüsü bozulmuş gök ve sera etkisi küresel ısınma.

(tekasur5-6 ) eğer bilseydiniz cehennemi görürdünüz.

7.Acaba bu dünya cennet ve cehennem hayatının fragmanı mı. Acaba iblisin (sözde) kralığında allahın kurallarını görmeyerek yaşarsak ne olacağını mı görüyoruz.

Belki de Allahın halis kulu olmak için dünyada staj görüyoruz. Stajyer kullarız belki de. Adaleti gözeten,yardımsever,mütavazı,Allahın emirlerine uyan,cennette kaos çıkarmayacak vb.gibi özellikleri kazanabilirsek halis kullar arasına girebileceğiz belki.

8.Genel kanı,daha önce cinler alemi vardı. onlarda ateştendi.Katılıyorum fakat o ateş bizim algıladığımız ateş olmayabilir.
Kimya dilinde ateş(yakıcı madde) oksijendir.Canlılar hücrelerinde onu yakarak yaşamını sürdürür.Ve yeşil bitkilerdeki ve tek hücrelilerdeki klorofille üretilir.
(yasin80).Size yeşil ağaçtan ateş çıkaran odur.Siz ondan yakıyorsunuz."
Canlılığın devamı için"üreme,besin,su,oksijen"gerekir.
Vakıa58-72 arasını okursanız burada geçen ateşin aslında oksijen olabileceğini görebilirsiniz.
Vakıa73 de çölden gelip geçenler diye bişey yok.arapçasına bakın.(mügvin gaviy kelimesinin türevidir.gaviy=güç demektir.güç ve enerjinin eşanlamlı olduğunu düşünürsek,mitokontrinin görevi oksijenle enerji(atp) üretmektir.
Ve kuranda cinlerin ateşten yaratıldığı geçmez. ateşten yaratılan cann dır(hicr27-rahman15 arapçasına bakın.).sadece şu var. araf12 iblis''beni ateşten yarattın''der. sonra kehf50 ''iblis cinlerdendi''der. peki arapça bilenler cevaplarsa sevinirim kehf50 (kene minel cinni=iblis cinlerdendi)ve başka ayette bakara34 (kene minel kafirin=iblis kafirlerden oldu) .İkisi de aynı kalıp.peki (iblis cinlerden oldu) manası olabilir mi.daha önce melekti büyüklenip rabbine isyan edince mi cinlerden oldu acaba.

9.bir de beşer kelimesi var. dikkat edin kuranda hep "ey insanlar" der."ey beşerler" demez.
ve peygamberlere hep "o da bizim gibi bir beşer" derler.hiç "o da bizim gibi bir ins veya insan " demezler.
beşer=et kemik kanla bildiğimiz dış görünüş
insan=vasıf duygular karakter gibi.bizi diğer canlılardan ayıran insan yapan özellikler(düşünme edepli olma,hırslı,aceleci,....)
Beşer=donanım.
İns-cin-insan=yazılım.
olabilir mi acaba?

En doğrusunu allah bilir

Konu yolcu42 tarafından (9. February 2018 Saat 06:08 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
yolcu42 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (21. August 2017)