Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. September 2017, 01:01 AM   #5
Abdullah Tanrıkulu
Yeni Üye

Tesekkür: 9
11 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Abdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud of

Alıntı:
yolcu42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
.....Yani fikrinize saygı duyuyorum fakat kitabın mucizevi kısmını görmezden de gelemeyiz diye düşünüyorum....
Merhaba;

Yukarıdaki yazı kitabın kendi içindeki mucizeviliğine değil, kitaba yapılan Fen Bilgisi veya kehanet kitabı muamelesine dairdir.

Kitabın kendi içindeki mucizeviliği ise tamamen GÖRECELİ'dir. Hatta size göre bana göre mucizevidir başkasına göre safsatadır. Yine kitabın içinde yazdığına göre ZATEN böyle olması gerekir. Herkes olumlu/olumsuz kendi hak ettiğini görebilir.

Herkesce kesinlik ifade eden (GÖRECELİ OLMAYAN) mucizelere "ihtiyaç duymak" bence bir müşrik davranışıdır. Zira Kuran'da geçen peygamber kıssalarından biliyoruz ki müşrikler peygamberlerin SÖYLEDİKLERİNE/VAHİYE bakmak yerine kimliklerine odaklanmış ve "ne malum peygamber olduğun, ispatla" diyerek mucize istemişlerdir. Halbuki birisi kalbimizin onayladığı bir doğruyu getirdiyse deli veya peygamber olsa ne farkeder. O sözü/doğruyu/ÖĞÜDÜ ulaştıran Rab'dir. Kitabın SÖYLEDİĞİNE odaklanmak yerine kitabın ilahiliğine dair mucize aramak da buna benziyor diye düşünüyorum.

Şahsen Kuran'ı mucizevi bir kitap olarak görüyorum fakat bunu herkesten beklememeli. Zira aynı kitabın bir saptırıcı olarak da işlevi var. Tıpkı peygamberler gibi. Peygamber gören herkes hidayete kavuşamadığı gibi kitap gören herkes de hidayete kavuşmuyor. Aksine "karanlığı hak edenlerin" inkarını ve karanlığını artırıyor.

Yani kitapta görebileceğimiz, kendi içimizdekilerden başkası değildir. Kitap hatırlatma için yalnızca bir "araç"tır. Olmasaydı da olurdu zira öğreten Rab'bin tek aracı Kuran veya insan yapımı diğer kutsal kitaplar değildir.

Halbuki kitabın kaynağının ne önemi var, biz hak ettiğimizde Rabbimiz bir delinin yazdığı kitabı araç olarak kullanarak da hidayete eriştirebilir. Bu yüzden hiç bir önemi yoktur. Zira bir kitabın DOĞRULUĞUNU da kendi içimizdeki ölçüt ile değerlendiriyoruz. Dolayısıyla GERÇEK ölçütümüzü DOĞRU ve DÜZGÜN ÇALIŞIR tutmak önemli. O zaman Rabbimizin de yardımıyla O'nun bizzat yazdığı tek kitabının kainat kitabı olduğunu görebilir, Rabbimizin izin verdiği ölçüde her şeyden biraz okuyabiliriz.

İyi bayramlar, Selamlar

Konu Abdullah Tanrıkulu tarafından (3. September 2017 Saat 01:05 AM ) değiştirilmiştir.
Abdullah Tanrıkulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Abdullah Tanrıkulu Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (3. September 2017), yolcu42 (3. September 2017)