Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. June 2014, 10:20 PM   #12
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm,

Hasan Akçay kardeşimizin soruları ve cevapları

Sizden rica etsek su sorulari Bakara sûresi bölümünde cevaplar misiniz:

1.Nas ve Felak sûrelerinin aslinda vahy olmadigi dahi tefsirlerde ciddi ciddi öne sürülüp dururken ve bir katip Bakara 247'de بسطة seklinde (بس ile) yazilmis olan kelimeyi A'râf 69'da ص ile yazabilmis iken... Bakara 197'deki "اشهر"un önüne her nedense الا koymadi ve marife olmasini saglamadi diye komplo teorileri üretmek ne derece dogrudur?

Şu an elimizdeki Mushafta bulunan surelerin varlığı ve yokluğu üzerindeki rivayetlerden çok mevcut "Mushaf'a" göre "Mushaf" 'taki bulunan âyetler üzerinde müzakere edebiliriz. Nisa 82’i bu konuda en büyük uyaranımız olacaktır.
Mushafta A’raf 69 ” بَصْطَةً “ şeklinde sad ile yazılan sözcük Bakara 247 de sin ile yazılmıştır. Bilinen bir gerçek vardır ki, Arapça’da “ be-sad-tı” ile ilgili bir kök yoktur. Kök olmayınca bu kökten türetilmiş sözcük de yoktur. Katip hatası olduğu açıktır ki, bu durum, Mushaflarda A’raf 69 daki ” بَصْطَةً “ "sad" harfinin altında bunun "sin" olduğu yazılarak belirtilmiştir.
Bakara 197 ile paylaştığım Hakkı Yılmaz’ın bu âyetle ilgili açıklamaları da komplo teorileri değildir. Bir sözcüğün nekre ve marife olması farklı bir olaydır.

2.Haccin ne oldugunu Allah belirtmis. Örnegin Neml 27'de belirttigi üzere PANAYIRDIR ve Hac sûresinde belirttigi üzere IBADETTIR. Arti, haccin vaktini de belirtmis. Örnegin Kureys 2'de belirttigi üzere ilkbahar ve kisin DISINDAKİ mevsimlerdedir. Tefsirlerdeki beserî sözler yerine ayetlerdeki ilahî sözlere bakilmasi gerekmiyor mu?

Neml suresinin belirttiğiniz âyetinde haccın ne olduğu ile ilgili bir bilgi sözkonusu değil. Sanırım yanlış belirttiniz. Haccın vakti Kur’an’da nekre olarak Bakara 197 de belirtilmiştir. Beşeri sözlere değil de âyetteki ilahi sözlere bakalım inşaAllah.

3.Hacdan kasit bir "egitim ve ögetim programi"dir diye bosuna iddia ediliyor olamaz; elbette ayetlere dayaniyordur. Hangi ayetlere?

Hacc konusu burada detaylı olarak belirtilmiştir.

4.Hac Arapça gibi yalnizca bir dili degil dünyanin her dilini konusan insanlar içindir; eger bir egitim ve ögretim programi ise hangi dil kullanilacak o egitim ve ögretim etkinliginde?
Birleşmiş milletlerde konular üzerindeki müzakereler nasıl farklı dilleri bilenlerce gerçekleştirilebiliyorsa Haccda da gerçekleştirilebilir.

5.Bir egitim ve ögretim programi olan haccin nerede yapilacagini dile getiren ayetler hangileridir?

3. sorunuzun altında belirtilen linkde belirtilmiştir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.