Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. January 2013, 05:03 PM   #2
40tr40
Uzman Üye

40tr40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 406
80 Mesajina 206 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of

Necm: 674

6Ey iman etmiş kişiler! Salâta [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma kurumlarına] doğru kalktığınız/toplum içine çıktığınız zaman, hemen yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı ve iki topuğa kadar ayaklarınızı el ile silin. Ve eğer cünüp/aşırı şehvet nedeniyle aklınız başında olmayacak durumda iseniz temizlik üstüne temizlik yapın [cinsel ilişkiye girin, orgazm olun ve yıkanın]. Ve eğer hasta iseniz yahut yolculukta iseniz yahut sizden birisi tuvaletten gelmişse yahut kadınlarla temaslaştıysanız/cinsel ilişkiye girdiyseniz, sonra da su bulamamışsanız, hemen temiz bir toprağa yönelin. Sonra da temiz topraktan yüzlerinizi ve ellerinizi el ile silin. Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat sizi temizlemek ve kendinize verilen nimetlerin karşılığını ödemeniz için üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister.Selam ve Saygılarımla Dost1 kardeşim.
Merakımı bağişlayın ama kafama takılan şeyleri bilgilenmek amacıyla sormak istiyorum.Hanif Dostlar Forum sitesinden de takip ediyorum sizi. Oldukça donanımlı olduğunuzu düşünüyorum. Beni ve benim gibi kafasındaki bu tür sorulara cevap arayanları aydınlatırsanız müteşekkir olurum.
1- "[yahut kadınlarla temaslaştıysanız/cinsel ilişkiye girdiyseniz]" cümlesinde sadece erkek inananlara bir hitap varsa salat-ı igame kadın inananlar için bu yükümlüğe bir muafiyet getirir mi? Rabbimizin muhatabı bu ayette neden sadece erkeklerdir?
2- Yahut temaslaşmadan sonra cünüplük yalnız erkek inananlar için mi gerçekleşmektedir?
3-Abdestin tarifinde sanki "her namaza kalktığınızda" bunları yapın gibi bir anlam çıkarabilir miyiz?[namazın 2 veya 3 vakit olduğunu kabul ettiğimiz zaman çok da mantıksız gelmiyor gibi) "namaz vakitleri hakkında kısa bir açıklama lütfen...
4-Rabbimiz abdestin tarifinden sonra "[ şayet her namaza kalkıldığında abdest alınacak ise meshetmek islama uygun değildir denebilir mi?]" ayrıca teyemmüm ve güslü mü öğretiyor bize yoksa biz bu ayetten abdesti bozan şeyleri de anlamalı mıyız?
Daha şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ediyor Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun diyorum.
Sağlıcakla.
أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِي
Eslemtu li rabbil âlemîn
Ben, âlemlerin Rabbine teslim oldum.

Konu 40tr40 tarafından (28. January 2013 Saat 05:34 PM ) değiştirilmiştir.
40tr40 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla