Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. December 2010, 08:25 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Herkese ve özellikle de snobyx kardeşime selamlar

Açıkladığın bilgiler çok önem arzetmektedir. Dediğiniz gibi bakış açısı olayın önemini değiştirmektedir.

"Dahilde İşleme İzin Belgesi" adında bir teşvik belgesini bilenleriniz vardır.
Bu belgeye göre, yurtdışından ithal ettiğin hammaddenin sektörüne bağlı olarak belli bir yüzdesini dışarıya ihraç etmek zorundasın. Bu şartla ithalat yaptığında gümrük vergisi,kdv ve diğer vergilerden muaf tutuluyorsun. Mesela ben çelik sektöründe çalışıyorum. Çelik sektöründe 100 ton ithalat yaptıysan %95'ini ihraç etmek zorundasın. 100.000 usd ithalat ettiysen, %1,25 fazlasıyla yurtiçine döviz girdisi yapmalısın. Yapamadığın takdirde, devlet muaf tutarak almadığı vergileri faiziyle geri istiyor.

Buraya kadar ne kadar güzel değil mi? Ülkeye fazlasıyla döviz girdisi sağlaman şartıyla hammadde ithalatını yapabiliyorsun.

Ama kazın ayağı öyle değil. Ben üretim yaparken fire olarak adlandırılan "aramal" denilen malları da yurtiçine satmak zorundayım. Çünkü bu aramalları yurtiçine satamazsın; zaten alıcısı da çıkmaz dışarıda.

Bizde buna mukabil taahhüt ettiğimiz miktar ve dolardan daha fazlasını yurtdışına sattığımız halde geçenlerde her belgemiz için faizli vergi ve ceza ihbarnameleri geldi.

Nedenini sorduğumuzda bize,"siz ithal ettiğiniz hammaddeden ürettiğiniz mamüllerin bir kısmını yurtiçine sattınız. Tamamını ihraç edecektiniz" diye cevap geldi.
Biz de," Zaten biz üretim yaparken bir kısmını yurtiçi hammadeden kullanarak,taahhüdümüzü fazlasıyla gerçekleştirdik." dediysek te, kabul edilmedi.

Şu anda mahkeme aşamasında.

İktidara yakın çevrelere sorduğumuzda ise, onların bu uygulamadan haberleri bile yok. Yani onlara böyle bir ihbarname gönderilmemiş bile.

Madem böyle bir uygulama olacaktı; bize bunu önceden söyleselerdi de biz de o teşvik belgelerini kullanmasaydık. Eğer biz bu faiziyle vergi ve cezaları ödemeye mahkum edilirsek,bu belgeyle kazanacağımız ne kadar fayda varsa hepsi çöpe gidecek.

Bu sadece bir örnek. Ayrıca dikkat ederseniz,karayolları haddinden fazla trafik polisi kaynıyor. Önlerine gelene ceza kesiyorlar. Vergi daireleri de boş durmuyor; durduk yere dünyanın cezalarını mükelleflere kesiyorlar. Anlaşılan devlet bütçe açığını cezalarla kapatmayı düşünüyor.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (6. December 2010), snobyx (4. December 2010)