Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. June 2011, 09:10 AM   #7
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
İsrâîloğulları'ndan alınan misakların bir çoğu, Bakara/63, 83, 84, 93; Âl-i İmrân/187; Mâide/80; Nisâ/154-155. âyetlerde konu edilir.

• Onlar kelimeyi/sözcüğü yerlerinden/öz anlamlarından değiştirirler.

• Onlar, öğütlendiklerinin önemli bir bölümünü terk ettiler.

• İçlerinden pek azı hariç, onlardan daima bir hâinlik görülür.

• Buna rağmen onlara affedilmeli, onlara aldırış edilmemelidir.

• Allah, “Biz Nasarayız [Hristiyanız]” diyenlerden de misaklarını almıştı. Onlar da kendilerine hatırlatılan şeylerin çoğunu terk ediverdiler.

• Bu nedenle de Allah, onların arasına, kıyâmete kadar sürecek kin ve düşmanlık yerleştirdi. Allah, yakında yapıp üretmiş olduklarını onlara haber verecektir.
Ayetlerden yaptığınız maddesel çıkarım için çok teşekkürler..Tüm açıklamalarınızı okudum tekrar Allah razı olsun çok güzel açıklamışsınız..Ancak günümüzde halen Tevrat ve İncilin değiştirilmediğini savunan insanlar mevcut.Muhtemelen diğer dinlerin mensubu olduklarını sandığım bu insanlar açıklamalarında Kuran da kesinlikle önceli kitapların değiştirildiğine dair bir ayetin olmadığını belirtirken aynı zamanda ilgili kitaplarında içinde de aynen Kuranda yazdığı gibi "değiştirilemez" olduğunun yazılı olduğunu belirtiyorlar.

Yukarıda verdiğiniz maddelerden koyu renkli olanı en çok bizim savımıza delil olacak madde.Yani sözlerin değiştirilmiş olması maddesi.

Hem ayetlerden hem de sizin açıklamalarınızdan gördüğüm nasıl Kuran zamanla-içerik olarak değil de- hadis veya benzeri ek inançlarla farklı aktarılmaya başlandıysa aynı şekilde o dönemin din adamları bilir kişileri ve kitap okumuş insanlarda Allahın sözlerini gözardı edip kendi uydurdukları bir inancın peşine düşmüşler ve insanları peşlerinden sürüklemişler.Dinimizdeki mezhep inançlarına benzer şekilde muhalif olmuşlar ve kitaplarına yüz çevirmişlerdir.Yani sözlerin değiştirilmesi esasen kitabın içeriğindeki yazıların değişmiş olması mıdır yoksa okunanların değiştirilerek aktarılmış olması mıdır?

Bu soruyu soruyorum çünkü dediğim gibi bizlerden farklı olan düşünceleri de incelediğimde öne çıkanlar şu şekilde:

"Tevrat, Zebur ve İncil birbirlerini tasdik etmektedirler.
Tevrat, Zebur ve İncil birbirlerini tasdik eder, Allah’ın Sözü’nün değiştirilemeyeceğini açıkça belirtirler. İşte birkaç örnek: “Ot kurur, çiçek solar: fakat Allah’ımızın sözü ebediyen durur” (Peygamberlerin kitaplarından, Yeşaya 40:9) “Gök ve yer ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa’dan (Tevrat’tan) en küçük bir harf ya da bir nokta bile eksilmeyecektir” (İncil, Matta 5:18). (İsa dedi ki), ‘Gök ve yer ortadan kalacak, benim sözlerim ise asla ortadan kalkmayacaktır’(İncil, Markos 13:31). (İsa havarilerine dedi ki), “Baba’nın (Allah’ın) Benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh (Ruhül-Kudüs), size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacaktır” (İncil, Yuhanna 14:26). (Havari Pavlus, kendinden ve diğer havarilerden söz ederken dedi ki), “(Kutsal) Ruh’u alanlara ruhsal gerçekleri açıklarken, Tanrı’nın lütfettiklerini insan bilgeliğinin öğrettiği sözleri değil, (Kutsal) Ruh’un öğrettiği sözlerle bildiririz” (İncil, 1 Korintliler 2:13)."

Alıntı :http://www.kutsalkitap.nl/tevrat.html
Sitede birçok iddia var ancak yeterli bulmadım.Sadece yukarıda alıntıladığım bir bölüm dikkatimi çekti.Yani şayet Tevrat ve onu tasdik eden İncil de yazanların değiştirelemeyeceği aynen Kuran da olduğu gibi belirtildi idiyse, bu durum bozulduğuna dair olan bilgilerimizle çelişmiyor mu?İncil ve Tevratta ilahi bir bütünlük olmadığını henüz okumasam da edindiğim bilgiler ışığında biliyorum.

Bu konudaki fikirlerinizden faydalanmak isterim.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla