Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. October 2009, 03:05 PM   #1
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough
Standart Bir ateist'in düşünceleri !!!

Arkadaşlar bir ateist forumda okuduğum bu yazı dikkatimi çekti!Sizlerede okutmak istedim!
Ne kadar kıt akılla ve önyargılı yazılmış bir yazı, yuh dedim kısacası
Mana bilmeyen birisi , etkilenir bu yalan yanlış bilgilerden !!

Ben çok bilgili biri değilim,kendi çapımda yani Bu ateist forumunda bir kaç müslüman arkadaş , savaş veriyoruz, sünni yapıda kişiler var , nur cemaati kesiminden arkadaşlar var,hanif düşünce yapısında arkadaşlar var.

Size bir şey soracağım nacizane,sakın beni yanlış anlamayın ! Bu foruma gireli 2 ay kadar oldu,bilgi baabında hakkaten derya kişiler olduğunu gördüm bu forumda!
Yani diyeceğim , neden bu ateist forumu hep beraber olup bilgi bombardumanına tutmuyoruz ?Altta yazdığım yazıların olduğu forumun link ini vermedim,ama ver diyen olursa verebilirim...

Son yıllarda Kuran Türkçe okunup etrafa yayıldıkça ne olduğu gözler önüne serildi..
Amacımız çok eşlilik, sariye, kölelik, kadın dövmek, ganimet gibi konuları tartışmak değil.. Onlar ayrı başlıklarda zaten tartışılıyor..

Evet Kuran ın hiçte kendi iç dünyamızda ki gibi bir kitap olmadığı ortaya çıkınca çevrede yeni tipler ve yeni söylemler türemeye başladı.. Bunlardan biride Hanifliktir..Şimdi hanifliği onların anlayışı ile tarif edelim. Zira tarihte hanifliğin ne olduğuna dair elde tek bir yazılı belge ve kayıt yoktur..

Haniflik nedir? Kısacası İbrahime tabi olmak putları reddedip Allaha ortak koşmamaktır.. Kısacası Haniflik ile Müslümanlık bu anlamda aynıdır.. Nahl-23- Bir hanîf olarak İbrahim'in milletine uy!

Buraya kadar her şey doğal.. Ama bu siteden tanıdığın haniflere bakarak Haniflerin günümüzde yaşayan milyarın üzerinde ki Müslümanların Kuran ı ve ayetleri öne sürerek uyguladıkları bir çok şeye karşı çıktıklarını görüyorum.. İşte tam bu noktada İbrahimin dini sayılan Haniflik hakkında ellerinde ilk orjinali ile bir bilgi yokken neye bakıp müslümanlara kuranda şu yoktur, bu putperestliktir diye iddialarda bulunduklarıdır?

Elbette ilk cevapları Kuran olacaktır.. Zira bazı ayetlerde İbrahimden ve haniflikten söz etmiş ama Haniflikte ne vardır ne yoktur tam bir tarifini vermemiştir.. Eğer iddiaları Kuranda geçen topu topu 10 tekil, 8 çoğul hanif kelimesinin geçtiği cümlelerse bunu haklı olarak garipserim.. Zira Kuran ifadelerinde haniflik bir dinden ziyade sadece teist anlamında yani Allaha inanan ve ona ortak koşmayan olarak geçmiştir..

Oysa Hanifler sanki kesin bilgilere sahipmiş gibi bir tutum içindedirler.. Muhammedi de hanif olarak kabul etmelerine rağmen hem Kuran da yazılı, hem de Muhammedi tasvir eden hadislerde yer alan tanımlamaların çoğunu reddederek İslam bu değildir bu putperestliktir derler.. Muhammed Haniflerin dediği gibi bütün bunları yapmadıysa nasıl olurda elimizde bunu destekleyen tek bir kayıt olmaz?

O zaman aklımıza şu geliyor.. O zaman Muhammed hanifliği esas alıp gerisine yaşadığı dönemde kendi doğru saydığı putperest inançlar katıp ortaya atmıştır, vahiyle ve Allahla hiç bir alakası yoktur..

Hanifliğin İslamla uyuşmayan bir tarafı ise Allah son din olarak İslamı seçtim demesine rağmen Hanifliği İslamın önüne koymalarıdır.. Elbette bunu yaparken ne yaptıklarının farkında değiller..

"Şu da emredildi: "Yüzünü, bir hanîf olarak dine çevir. Sakın müşriklerden olma!" (Yunus Suresi 105)

Ayetten anlaşıldığı gibi ortada Hanif diye bir İbrahim dini yok.. Haniflik İslamın Allaha inanıp ona ortak koşmama ilkesi diyebiliriz.. Ama ortada birde din var.. Gözlemlediğim kadar ile hanifler için bu din milyarlarcainsanın inandığı İslamiyet değil.. Tekrar aynı soru hanifler İbrahimin hanif olarak yaşadığı İslam dinini neye dayanarak 1400 yıldır milyarlarca insanın kendilerini hanif olarak addedip inandığı İslamiyetten farklı algılıyorlar? İbrahim İslam ı ile Muhammed İslamı arasındaki farkları ortaya sunmak için ellerinde İbrahim in İslamına dair bilgi olması gerekmez mi?

Bana göre Hanifilik günümüzde İslamdan bağımsız ayrı bir din haline girmiştir.. Aslında buna din demekte doğru değil bir inanç olmuştur.. Peki ama neden böyle olmuştur? Din, günlük yaşantının anlaşılmaz ve tehlikeli ortamı içinde gönül huzuruna iç huzuruna götürecek bir yolun bulunmasıdır. Kuran ın yazılışı üzerine 1400 yıl geçmiştir ve 1400 yıl önce günlük yaşantıda anlaşılmaz olanlar anlaşılır hale gelmiş, o dönem gelenek ve ahlakında normal sayılan olgular günümüzde yadsınır olmuştur.. Elbette günümüzde 1400 yıl öncesinde ki gibi yaşayan milyarlarca inanır mevcuttur.. Zaten onların da küçük yaşta evlilik, kölelik, yağmuru allah ın yağdırması, gemileri Allah ın yüzdürmesi ile bir sorunları yoktur..

İşte bunlarla sorunu olanlar günümüz gerçekleri ile bağdaşmadığını içsel olarak farkedip duygusal mantıktan arınamayanlar için bir çıkış yolu gerekiyor.. İşte burada dinle özdeş tutulan ama bu iç içelikte tamamen farklı olan inanç devreye girmektedir.. İnanç kişinin kendi iç dünyasıdır ve dinden bağımsızdır.. İşte bazıları inançlarının birey psikolojisinde gördüğü işlevlerini dinlere aktarıyorlar.. İnanç, akıl ve mantık yürütme sonunda varılan bir çıkarıma değil, genellikle; korku, umut gibi insani hasletlerin ortaya çıkardığı "ihtiyaca" dayanır.

Bütün olan biten yaşandığı dönemde çok normal olup, binlerce yılın içinden süzülüp hiç değişime uğramadan günümüze ulaşmış arkaik dini uygulamaları kendi iç dünyalarında çevre ve ailenin oluşturduğu çağının gerçekleri ile harmanladığı inançlarıyla bağdaştırma çabası sonucudur..

Durum böyle olunca ortaya Hanifilikten tutunda, Moon Tarikatına kadar onlarca new age inanışının çıkması gayet normaldir.. Zira artık 21 yy da Haniflik sadece Allaha inanıp ona ortak koşmama tanımını aşıp new age bir din haline getirilmiştir..
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla