Tekil Mesaj gösterimi
Alt 2. August 2011, 05:15 PM   #12
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Hangi toplumlarda dünyaya geleceğimiz bizim değil, Allahın iradesinde.
Biz sadece bize verilen hayatı nasıl yaşadığımızdan, imkanları nasıl kullanıp ne tür davranışlar sergilediğimizden sorumluyuz.

Siz avrupada da doğabilirdiniz, ve ailenizin tutumlarına göre şu anda İsanın bağlılarından oluşan bir forumu da okuyor olabilirdiniz ya da ateist bir grupla tüm dini web sayfalarına saldırı da yapıyor olabilirdiniz.
İngilterede doğmuş büyümüş olup, şu anda yazdıklarımın ızrvalıktan öte gitmeyeceğini düşünüp, çeşitli bilimsel makale ve araştırma sonuçlarını inceliyor olabilirdiniz.
Afrikada doğmuş ve bir bilgisayarın varlığından bile bilgisiz olabilirdiniz ya da şu anda suriyede halka ateş açıyor ya da kandilde iran füzesine bakıp son saniyelerinizi geçiriyor olabilirdiniz.

-Elinizde olmadan doğarsınız,
-Elinizde olmayan bir aileye sahip olursunuz,
-İnsanlar arkadaşlarını kendi seçtiklerini sanarlar, ama sizin seçemiyeceğiniz bir çevrede başka arkadaşlar seçme şansınız var mıdır?
-Eğitim olanakları sizden önce belirlenmişltir
-toplumun tutum ve inançlar (doğduğumdan beri herkes çamura girmemin faydalı olduğunu söylese hatta kaçıkca bunu yapsalardı sanırım bende o çamura girerdim)
-İş olanaklarını siz belirleyemezsiniz, tıpkı çalışma arkadaşlarınızın karakter ve tutumları gibi.

ve yaptığınız her davranış geçmiş bir birikimin yansımasıdır, milyonlarca yıllık genetik aktarımı saymıyorum bile, sadece çocukluk döneminde bilinçaltınıza ekilenler meyve vermeye başlar.

Şimdi kaderi bizim yazdığımızı söyleyenler hangi bilgiye dayanarak bundan bahsediyor?

Hepsi bir yazgının eseridir. woody allenin lafı geliyor "eğer tanrı varsa, açıklama yapmak için sağlam sebepleri olmalı"
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla