Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. August 2018, 06:18 AM   #20
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Şehr kelimesini ay olarak değilde farklı gün sayısıyla hesap edebilirsiniz.

Başka ayetlerle çelişmediği sürece tabi ki.

Hasan bey şu ayetteki ay kelimesini nasıl anlayalım?

Ahkaf 15.Ayet: وَوَصَّيْنَا الْاِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ اِحْسَاناًۜ حَمَلَتْهُ اُمُّهُ كُرْهاً وَوَضَعَتْهُ كُرْهاًۜ وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلٰثُونَ شَهْراًۜ حَتّٰٓى اِذَا بَلَغَ اَشُدَّهُ وَبَلَغَ اَرْبَع۪ينَ سَنَةًۙ قَالَ رَبِّ اَوْزِعْن۪ٓي اَنْ اَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّت۪ٓي اَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلٰى وَالِدَيَّ وَاَنْ اَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضٰيهُ وَاَصْلِحْ ل۪ي ف۪ي ذُرِّيَّت۪يۚ اِنّ۪ي تُبْتُ اِلَيْكَ وَاِنّ۪ي مِنَ الْمُسْلِم۪ينَ

Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu. Taşınması ile sütten kesilmesi, otuz ay sürer. Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki: Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım.

Başka bir ayette ayrılmanın 2 yıl olduğu şöyledir

Lokman 14.Ayet: Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.

İki ayet arasındaki bağ şöyle

Sütten kesilme 2 yıl
Hamilelik+sütten kesilme 30 ay

(yeri gelmişken,burdaki hesaplarda 3 aylık bir zaman farkı olduğu için,çelişki iddiası vardır

1. O zaman da bilinen bişey yani bilimin gelişmesiyle ortaya çıkmayan bişey çelişki olamaz.hamilelik o zaman da 9 ay dı.muhatapları da buna itiraz etmemiş.onların itiraz edeceği bişeyi de bir beşer zaten yazmaz
2.ayette insan dan bahseder.örneğin bilinen bişeydir ki,fetüs dönemi 8. Haftada başlar

Yani,bir et parçasının insani vasıfları alması belki 3. Ayda başlar
Ve kalan 6 ay hamilelik ve 24 ay sütten kesilme olabilir

En doğrusunu allah bilir.

Konu yolcu42 tarafından (6. August 2018 Saat 06:42 AM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla