Konu: Hat Sanatı
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. February 2013, 07:03 PM   #8
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

selamun aleykum merdem..

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne tezhip, ne sülüs, ne hat yazmak için

Allah rahmet eylesin ilhamını kurandan alan şairimizin ibretlik dizeleri bu günde güncelliğini koruyor..Verdiğiniz örnek carpıcı başka olumsuz bir örnek verseydiniz Hat sanatı ile yazılmış ''sen olmasaydın sen olmasaydın kainatı yaratmazdım'' derdimki hadis uydurulmuş kuran ayetleri ile delil bu hadisin ortaya çıkışındaki tarihi bilgileri paylaşırdık sizinle ama levha olan hat sanatını değil içeriğini yani kurana aykırı olan hadisi konuşurduk..
Ama siz ''İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin''Ne tezhip, ne sülüs, ne hat yazmak için' şiir kısaca “bir benzetme sanatı”dır. Hat sanat dalı ile ugraşanların hepsini kuranı hakkıyla okumadıkları anlamında değil bir mecazidir kuran ayetlerini süs olarak kullanılmasını eleştiriyor ve kuranın hayatına uygulayarak yaşam alanına koymasını dem vuruyor. Aslında şiir yazmakta bir nevi sanat ,bir meşgaledir peygamberimizi beşerilikten '' kurta beni ya resullullah'' diyen İnsanları kötü yola sürükleyen şairmi bakalım ilgili ayetle Yüce Allah buyuruyor:
şuara süresi 224- Ve şu şairler; şüphesiz onlara azgın sapıklar uyar.
225, 226- Onların her vadide şaşkın şaşkın dolaştıklarını ve gerçekten yapmadıkları şeyleri söylediklerini görmedin mi?

ŞUARA 227. Ayet:

Ancak iman edenler ve salihatı işleyenler, Allah`ı çok çok ananlar ve haksızlığa uğratıldıklarında kendilerini savunanlar müstesna. Haksızlık edenler, hangi dönüşüme döndürüleceklerini yakında bileceklerdir.
224–226. ayetlerde kötülenen şairlerin iyileri, bu ayetle istisna edilmektedir. Çünkü şairlerin hepsi aynı değildir ve söylenmiş nice güzel şiirler vardır. Akıl ve bilgi sahiplerinin bunu reddetmesi, şiirin iyisine, yararlısına karşı çıkması düşünülmez. Ayete göre istisna edilen şairler aşağıdaki vasıflarda olanlardır:Bu sadece şairler içinmi diyorum sanat çeşitleri içinde öyle değilmi...Heykeltraş tarzı sanat yasaktır ama pizza kulesi yada eyfel kulesine tapınmıyorlar değilmi bunun gibi bir çok örnek verilebilir..

* İman edenler,
* Salihatı işleyenler,
* Şiirleri, tevhit, nübüvvet ve insanları hakka davet konusunda olanlar, [Allah’ı çok zikredenler],
* Kendilerini hicvedenlere karşılık vermeleri durumu dışında hiç kimseyi hicvetmeyenler [zulme uğratıldıktan sonra öçlerini alanlar].
şuara 227. Ayet:

Ancak iman edenler ve salihatı işleyenler, Allah`ı çok çok ananlar ve haksızlığa uğratıldıklarında kendilerini savunanlar müstesna. Haksızlık edenler, hangi dönüşüme döndürüleceklerini yakında bileceklerdir.
Allah insanı imtihan etmek için dünyaya göndermiştir. Bu imtihanın amacı da kimin daha iyi kul olduğunu ortaya çıkarmaktır. İmtihanın neticesinde kazananlar ödüllendirilecek, kaybedenler de cezalandırılacaktır.

İmtihan araçları çeşit çeşittir. Allah’ı dikkate alan insan olduğu için O’nun koyduğu haramları işlemekten kaçınır. Müslüman, Allah yokmuş gibi davranamaz.Ama kimse bir şiirde hat sanatı geçti diye zararlıdır yada haramdır diyemez..

sevgi ve saygılarımla...

(şiirle ilgili ayet bilgilerinin )
kaynağı :Hakkı yılmaz İşte Kuran
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (15. February 2013)