Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. October 2012, 09:12 AM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selamlar,

Sayın yetkin,
piramid'e yazanları bu yazınızla şeytana benzetmek yerine, size sörduğum ve bart kardeşimizinde cevabını beklediği soruların yanında aşağıdaki soruları da şahsen cevaplamanız mümkünmüdür?

SORULAR:

1- Şeytan, size göre ayrı bir varlık, insandan ayrı bir yaratık olmayıp, insanın kendisi yada insanın nefsi veya insanın kötü taraflarıdır değilmi?

2- Eğer şeytan, insanın bir vasfı ise her insan vefat ettirildiğinde, şeytanında ölmesi gerekir değilmi?

3- Yoksa, şeytanın insandan insana geçen, yani reenkarnasyona tabi olduğunu düşünmüyorsunuzdur değilmi?

selamlar,
aorskaya
SELAMLAR,

İleri sürdüğünün fikirlerinize karşılık, İblisin ne olduğunu, insana ait bir özellik olmayıp ayrı bir yaratık olduğunu ispatlamak üzere, sorularımı cevaplamanızı isteyen yukarıdaki yazım üzerine aşağıdaki yazıyı yazmışsınız.

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1- İnsan denilen varlığın kendisine has özellikleri olan bir cesedi olduğu ve o cesedin kendine has parmak izi gibi neden o insana has ve o cesede özel iblisi olmasın ki? Yasak mı?

2- İnsan öldüğü zaman hem cesedinin hem de iblisinin ölmesinin düşünülmesi hayret verici değil ki. Bizi var etmiş olan Allah her yeni doğuşla nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan yeni cesetler yarattığı gibi o cesede münhasır yani kişinin düşüncesine münhasır ve ona has özellikler taşıyan yeni iblisler yaratamaz mı?

3- Ceset ölünce, benim inancıma aykırı ''ölmez iblis''in ölüm anında cesetten ayrılıp Emirgân Çınaraltı'nda diğer hemcinsleriyle nargile içmeye gidip yeni görev beklediğini veya parça olarak ayrıldığı yaşayan ''ana'' ile eklemlendiğini zannetmiyorum. Var edildi, görevini yaptı, yok edildi.

4- Reenkarnasyona inananlar da var; onlar da insan. Sizler inanmıyor olanlardan mısınız?

5- Sayın bartsimpson, kendinizi ellere teslim mi ettiniz? Adınıza soru yöneltenler var da.... Ama zannetmiyorum; siz kendinizi ellere teslim etmeyecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu ispat etmiş, benim için değerli bir beyefendi bireysiniz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Şimdi yazınızı (numalarla maddeler halinde düzenledim) değerlendiriyorum.

1- İnsan denilen varlığın kendisine has özellikleri olan bir cesedi olduğu ve o cesedin kendine has parmak izi gibi neden o insana has ve o cesede özel iblisi olmasın ki? Yasak mı?

İnsana has ve ona özel bir İblis tabiki olabilirdi! Ama yok. İblis insandan ayrı bir yaratıktır.

"Yasakmı?" demişsiniz.

İnsana has yada değil İblis'i insanın kendisi yada başka biri veya başka bir şeymi belirleyebildiğini düşünüyorsunuz da bu soruyu sorabiliyorsunuz?

İnsanı yaratan ve ona özelliklerini veren rabbimizin bizzat kendisi değilmidir de, sanki başka birileri bunları yapabilir durumdaymış gibi "yasakmı?" diye soruyorsunuz hayret edilecek bir durum.

Siz, ayetler üzerinde yeterince düşünürseniz, "yasakmı?" diye sormazsınız...

2- İnsan öldüğü zaman hem cesedinin hem de iblisinin ölmesinin düşünülmesi hayret verici değil ki. Bizi var etmiş olan Allah her yeni doğuşla nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan yeni cesetler yarattığı gibi o cesede münhasır yani kişinin düşüncesine münhasır ve ona has özellikler taşıyan yeni iblisler yaratamaz mı?

Burada önce "ceset" konusunda bir düzeltme yapalım, sonra devam edelim.

Ceset, ölü bedene denmektedir. Bu nedenle, cesedinin öldüğü deyimi yanlış olmaktadır. Ben sizin "ceset" deyimlerinizi yerine göre "beden" olarak değerlendirerek yazacağım.

Rabbimiz elbette insana özel beden yarattığı gibi yine ona özel İbliste yaratabilirdi ve bu onun için çok kolaydır. Ama, İblisle ilgili ayetleri yeniden dikkatlice okursanız, İblisi insandan önce ve ayrı varlık olarak yarattığını görürsünüz.

3- Ceset ölünce, benim inancıma aykırı ''ölmez iblis''in ölüm anında cesetten ayrılıp Emirgân Çınaraltı'nda diğer hemcinsleriyle nargile içmeye gidip yeni görev beklediğini veya parça olarak ayrıldığı yaşayan ''ana'' ile eklemlendiğini zannetmiyorum. Var edildi, görevini yaptı, yok edildi.

Şu çınaralatında nargileli kısım la taşı gediğine koyduğunuzu düşünen edalı yazınızın yine yanlış olmakta görünüz.

a- İblis, zaten insanın unusuru olmadığından, insanın vefat ettirilmesiyle cesetten ayrılmaz.

b- İblis var edildi, görevini yaptı ve halen yapıyor, yapacak, bu nedenle yok edilmedi.

4- Reenkarnasyona inananlar da var; onlar da insan. Sizler inanmıyor olanlardan mısınız?

Reenkarnasyona inanan insanlar elbette var. Ben inanmıyorum. Ayrıca, "onlarda insan" diyerek, reenkarnasyona inananları sanki insanlık dışı şeylerle suçlamışım gibi bir havayı neden vermek istiyorsunuzki?

Sizinle aynı düşünmeyenleri, yıpratmak için her yöntemi denemeyi siz kazançmı sanıyorsunuz, yazıktır kardeşim ya, bırakın artık bu tarz davranışları...

5- Sayın bartsimpson, kendinizi ellere teslim mi ettiniz? Adınıza soru yöneltenler var da.... Ama zannetmiyorum; siz kendinizi ellere teslim etmeyecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu ispat etmiş, benim için değerli bir beyefendi bireysiniz.

Bart Simpson kardeşimizi de bu şekilde psikolojik baskılarla etkileyeceğinizimi sanıyorsunuz? Kaldıki, etkileseniz ne olur?

Bunlar nasıl kocaman insanlar tarafından yazılabiliyor, hele hanif forumda, belli yer edinen birileri olduğunu sandığım kimselerce buna neden gerek duyuluyor gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

Kardeşim, herkes sizin gibi düşünmeyebilir, anlamayabilir, buda çok normaldir. Bu tip kabullerinizle, eleştirdiğiniz mezhepçi ayrışmalarının bir benzerini de kendinizin yaratmaya çalıştığınızı görebilecekmisiniz acaba?

Bart kardeşim, hatırlarsan, benim sorularımı aynen alıntılayarak, kendisi de o soruların cevaplarını istemişti. Sen ise soruları cevaplamak yerine şimdi bart'ı yarattığın yapay bölünmenin karşı tarafındandan kendi tarafına almaya çalışan biri konumuna düşüyorsun.

Ama, bunlara gerek yokki! Bizler, hamdolsun müslümanız ve en doğruyu bulmak için fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz. Artık, bunun farkına varın ve kimseyi bir şeyle itham etmeden, sadece fikir alışverişini becerin inşallah...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla