Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. September 2017, 08:57 PM   #28
Abdullah Tanrıkulu
Yeni Üye

Tesekkür: 9
11 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Abdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud ofAbdullah Tanrıkulu has much to be proud of

Alıntı:
yolcu42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Son yazınıza genel olarak katılıyorum fakat
İşin kitap kısmında ayrılıyoruz galiba.belki de ben yanlış anladım.
Abdullah kardeşim,aslında ben sizi anlıyorum da,yazıyı yüzeysel okuyan şunu anlayabilir,"zaten fıtratımızda yazıyor herşey,kuran okumasakta olur."bunu kasdetmediğinizi iyi biliyorum tabi ki.
Saygıdeğer dost1 hocamın gönderdiklerini daha sonra vaktim olduğunda dikkatle okuyacağım ve sizin sorduğunuz fıtrat konusunu da daha sonra yanıtlayacağım fakat yanlış anlama olmasın diye bu alıntıladığıma cevap vermek istedim hızlıca.

Özgür irademiz olduğu konusunda benzer düşünüyoruz fakat dediğiniz gibi kitap konusunda ayrılıyoruz. Aslında tam olarak "Kuran okumasak da olur" demedim, bize Kuran ulaşmasaydı yani herhangi bir sebepten Kuran hayatımıza hiç girmeseydi (örneğin öğretilmiş önyargı yüzünden hiç okumamış olmak gibi) dahi bu bizim hayvanlar gibi sorumluluktan muaf kalacağımız anlamına gelmezdi, çünkü başka "araç"lar var demek istedim. "Araç" anahtar kelimesi önemli.

Hayatımızın her anında Rabbimizin tek kitabı olan kainat kitabında yer alan çeşitli araçlardan zikir denen öğütler/hatırlatıcılar okuyoruz ve her tasdik ettiğimiz öğütten sorumlu tutulacağız. Zikir/öğüt içeren bir sözü bir ateist de söylese onu bize ulaştıran Rabbimizdir ve ateiste ulaşmış o zikiri ilk ana kadar takip etmek mümkün olsa ilk kaynağı da Rab'dir.

Kısacası "Kuran olmasaydı da farketmezdi" diyorum fakat bu "Kuran okumasak da olur bize ne Kuran'dan" anlamında bir ifade değil. Kuran bizim için araç olmuş çünkü bizim hayatımıza girmiş Rabbimiz Kuran'ı bizim için araç kılmış. Ayrıca ben de bu sonuçlara Kuran'dan öğrendiklerimle vardım nihayetinde, Kuran'a karşı bir saygısızlığım olamaz benim için Rabbimden bir bildiridir. Sadece Rabbimiz insanları hak ettiklerine iletmek için Kuran'a muhtaç değil demek istedim.

Uzattım ama daha iyi anlaşılsın diye başka türlü ifade edeyim; hiç Kuran okumasaydım da öğrenmem gerekenleri Rabbimiz bana BİR ŞEKİLDE ulaştırırdı ve sorumlu olurdum. Fakat böyle bir durum olmadı ben Kuran okudum/bana Kuran'ı ulaştırdı, dolayısıyla şimdi Kuran'dan anladıklarıma karşı sorumluyum.

Selamlar.

Konu Abdullah Tanrıkulu tarafından (4. September 2017 Saat 09:09 PM ) değiştirilmiştir.
Abdullah Tanrıkulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Abdullah Tanrıkulu Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yolcu42 (4. September 2017)