Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. August 2012, 01:52 PM   #2
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

“ İBLİSİN, ADEM ALEYHİSSELAM'A SECDE ETMEMESİ”

Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim..

Hani Rabbin meleklere:
“Gerçekten Ben, çamurdan bir beşer yaratacağım” demişti. “Onu bir biçime sokup, ona ruhumdan üflediğimde siz onun için hemen secdeye kapanın.” Meleklerin hepsi topluca secde etti; Yalnız İblis hariç. O büyüklük tasladı ve (böylece) kafirlerden oldu.

(Allah) Dedi ki: “Ey İblis, iki elimle yarattığıma seni secde etmekten alıkoyan neydi? Büyüklendin mi, yoksa (gerçekten) yüksekte olanlardan mı oldun?”
Dedi ki: “Ben ondan daha hayırlıyım; Sen beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.”
(Allah) Dedi ki: “Öyleyse oradan çık, artık sen kovulmuş bulunmaktasın.” “Ve şüphesiz, din gününe kadar Benim lanetim senin üzerindedir.”
(SAD 38/71-78)

Evet, bu ayet-i kerimelerde açıklandığı gibi her şeyin yaratıcısı olan Allah Celle Celaluhu, tüm meleklere yönelerek “Ben, çamurdan bir beşer yaratacağım. Onu bir biçime sokup, ona ruhumdan üflediğimde siz onun için hemen secdeye kapanın” buyurdu.

Rabbimizin bu emri karşısında İblis yani şeytan hariç, meleklerin hepsi secde etti.

meleklerin hepsi secde ederken, iblis neden etmemiştir? Melekler itaat üzere yaratılmışsa, iblis melek değilmidir? Konuya katkıda bulunmak isteyen kardeşlerimizin olumlu olumsuz görüşleri beni sevindirecektir.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (22. August 2012 Saat 01:59 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla