Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. May 2015, 11:41 AM   #37
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Ben yuksek ogretim degil yuksek egitim dedim. Pek cok kistas ikisinin ayni anlama geldigini dusunse de ayni anlama gelmiyor. Ogretim farkli egitim farkli.
Yuksek ogretimi bitirmis olmaniz iyi egitim aldiginizi gostermez. Okul dedigimiz olgu bize temel bilgi verir. Okul bize neyi nasil ogrenmemiz gerektigini nasil arastirmamiz gerektigini ve dogru ile yanlis yada yanli bilgiyi nasil ayirt edebilecegimizi ogretmesi gerekir ki boylece egitim denen olguyu surekli hale getirebilelim.

Eski Yunan kendince bir demokrasiyi uygulamis olsa dahi gunumuzde zamaninda uygulanan demokrasiyi baz almak bizi sadece yanlisa goturur.
Secme, yonetme ve denetleme hicbir sekilde bir gruba veya zumreye ait olamaz. Her kisinin dogal hakki elinden alinamaz, alindiginda sadece biz ve bizim ulkemiz gibi olan devletlerin yonetim tarzi olur buda kisileri mutlu etmeyen mutsuzlugunu artiran ekonomik olarak yorulan kaygilari icinde sallanip cozum bulamayan toplum haline getirir ve sonunda da yonetim sizin elinden alinir basklarina verilir.

Sunu soylemiyorum sadece universite mezunlari oy kullansin yada doktora yapanlar yo etime gelsin oyu da onlar kullansin. Soylemek istedigim halkin egitim seviyesinin yukseltilmesi .
Halkin bilgilendirilmesi ve bir konu hakkinda duydugu bir sozu ne oldugunu anlamasi...

Anlamayan, tartisamayan, arastirmayan, dusunmeyen kisi yada toplum dogal olarak baskalarini fikrini kendisininmis gibi kabul eder ve benimser. Toplumda bilir kisiler olusur ve bu bilir kisilerin sozleri dogru kabul edilir yani kisinin dusuncesi ve bilgileri artik kendinin degil baskalarinindir. Sonuc olarak kisi ister bir kisinin ister bir dusuncenin ESIRI olur.
Kisi yada toplum boylelikle kendi benligini kaybeder ve yok olur... Bu da ilahi bir kanun dur. Toplumlar boyle yok edilir.

Sahsen benim tasarim yapabilecek kadar bilgim yok. Ancak olmasi gereken ilk is EGITIMIN arastirma, tartisabilme, reddedebilme, dusunmeyi gelistirebilme gibi olgulari gelistirici nitelige donmesi gerekir.
Bu tarz bir egitim ile zaten dogru bulunur.
Bu egitim tarzina donebilmek icin de oncelikle Ekonomik sistemin degistirilmesi gerekmektedir. KapiTalizm e dayanan bir ekonomik sistemde bunu asla basaramazsiniz.

Ekonomik sistem sadece basaranin degil basaramayanin da mutlu oldugu kendi benligini koruyabildigi, ileriye u umutla ve korkusuzca bakabilmesini saglamalidir.
Kisiyi dislayan zayif olmasina neden olan baskalarina ekonomik anlamda bagli kalmasina neden olan bir ekonomik sistemden uzak durulmasi gerekmektedir.
Egitim ancak ekonomik bagimsizligini yakalayabilen toplumlarda ileriye gidebiliyor.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
galipyetkin (6. May 2015)