Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. August 2014, 07:10 AM   #6
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Demokrasiyle ilgili gördügüm
ayetler:

Inananlar! "Bizi güt!" demeyin; "Bizi kâle al!" deyin ve dinleyin.

Bundan anladigim: Allah bize "Yönetimin sizi kâle almasini saglayin!" diyerek yönetimde varligimizi hissettirmemizi, yönetimde yer almamizi istiyor. Halk olarak bizim, yönetimde yer almamiz ise "halk yönetimi"dir yani demokrasi.

Demos: halk.
Krasi: yönetim.

Allah bize "Demokrasiden yana olun, demorasiyi uygulayin!" diyor; halk olarak devleti bizim yönetmemizi onayliyor.

Hahamlarin ve rahiplerin çogu halkin malini haksiz yere yerler ve Allah'in yoluna engel olurlar. Krallar ise girdikleri her ülkeyi altüst ederler ve oranin saygin halkini asagilarlar.

Allah
kral misillu bir "tek adam"in ve hahamlar, rahipler misillu "din adamlari"nin
devleti yönetmesini onaylamiyor.

Ey emîr! Inanan kadinlar örfe uygun islerde sana bas kaldirmayacaklarina dair sözlesmeye geldiklerinde onlarla sözles.

Bundan anladigim: Yönetim bizim deger yargilarimiz anlaminda "örf"e aykiri isler yapmaya kalktiginda yönetime bas kaldirma hakkimiz var. Egemenlik bizi yönetenlere degil bize aittir.

Allah'a ve elçiye itaat edin.

Bundan anladigim: Allah'a din alaninda kesinlikle itaat edecegiz çünkü din, Allah ne diyorsa odur. O alanda bize söz düsmez. Devlet alaninda ise yetkili biziz, sorumlu biziz. O kadar ki bizim deger yargilarimiza aykiri isler yapildiginda ayaklanip o yönetimi al asagi edebiliriz.

Ve sizden olan yöneticilere itaat edin.

Benim anladigim, SIZ derken kastedilenler biziz, HALK. Çünkü yöneticileri biz seçeriz; o yüzden bizden onlar. Bizim seçtigimiz o kimseler devleti bizi temsilen yönetirler. Yalnizca temsilcidir onlar; ASIL biziz.

Konu Hasan Akçay tarafından (12. August 2014 Saat 07:17 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (12. August 2014)