Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16. March 2010, 03:54 PM   #4
Apollonius
Katılımcı Üye

Tesekkür: 97
34 Mesajina 72 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Apollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud of

Alıntı:
bob Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Maddenin hayal mi yoksa gerçek mi olduğu konusu Kuran'dan ayetler yazılarak çözüldüğü sanılacak kadar yüzeysel bir konu değil.
Selam kardeşim;

Kusura bakmayın ama "madde hayaldir" demek de pek bilimsel ve Kuranî bir konu değil. Eğer bilimsel ise ispatı vardır. Eğer gaybi bir mesele ise Kuran harici bir yerde detay bulamazsınız. Fakat ben bakıyorum Kuranda böyle bir ibare göremiyorum. Bilime bakıyorum kimse hayal olduğunu ispatlamamış. O halde neden bu konuda felsefe yapayım?

Şimdi tüm doğu kökenli öğretiler "madde hayaldir" diyor diye madde hayal olacak değil ya? Allah demiyor mu: "İnsanların çoğuna uyarsan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar (Enam 116)". Yine Allah demiyor mu "Bilmediğin şeyin ardından gitme". Siz maddenin hayal olduğuna dair ne biliyorsunuz? Kuranda herhangi bir ibaresini gördünüz mü? Bana da gösterebilir misiniz nerede gördünüz?

Bunda şüphesiz kalpleri açık olanlar, [yani] uyanık bir zihinle kulak verenler için bir uyarı vardır;ve Bizim gökleri ve yeri ve aralarındaki her şeyi altı günde/devrede yarattığ[ımızı] ve bizi hiçbir yorgunluğun etkilemedi[ğini bilenler için]. (Kaf 37-38)

Bir Müslüman olarak; Allah'ın 6 günde/devrede yarattım dediği yere göğe ve arasındakilere hayal deme lüksüm yok.
Yaratılış ayetlerini inceleyin. Onu bırakın sonra kıyamet ayetlerini inceleyin. Kendiniz göreceksiniz fiziki olarak ne kadar gerçek olduğunu.

Bence bir çok eski mistik kaynağın aynı şeyi söylüyor olmaları sanıldığı gibi "tüm dinlerin kaynağı aynıdır, o yüzden onlarda da doğrular var, bunları almalıyız" anlamına gelmiyor. Kuranda aksi belirtilen, fakat diğer öğretilerde Kurandakinden farklı görüş birliği olan bir konulardaki görüşüm "Tüm hurafeler aynı kaynaktan gelir" görüşüdür.

"Madde illüzyondur" görüşünü "akıl yanılsaması" olarak görüyorum.

Alıntı:
bob Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Madde nedir? Nelerden oluşur?"
Bir hayalin nelerden oluştuğu sizi neden ilgilendirsin? Madde bir hayal ise nelerden oluştuğunun ve bir araya gelip neler oluşturduğunun önemi var mı?

Yine de bunları söylediğime bakmayın, sabit fikirli değilim. Çünkü ben Kurana çok hakim bir insan değilim. Bana görüşünüz için Kuran'dan delil gösterin, ben de konuyu üzerine düşünmeye değer bulayım. Ben hep aksi yönde deliller buldum. Evrenin yaratılışı, insanın yaratılışı, kıyamet, sonra insanın FİZİKİ OLARAK tekrar yaratılışı gibi olayları anlatan ayetler benim aksi yönde düşünmemi engelliyor.

Yaratılışın tek şahidi olan Allah herşeyi ortada hiç bir şey yokken (yani hayal edebilecek insan da yokken) 6 günde/evrede yarattım diyor, görelim diye göz veriyor, biz de "acep tüm bunlar hayal mi" diyoruz.

Konu Apollonius tarafından (16. March 2010 Saat 04:05 PM ) değiştirilmiştir.
Apollonius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla