Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. January 2011, 07:42 AM   #11
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
snobyx is on a distinguished road

Alıntı:
Ali Rıza Borazan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
snobyx Kardşim Neden haluk kardeşime böyle sitemkar bir davranışla davrandınız? Sayın Hakkı yılmaz da bir kul ve kuran okuyucusu Onun söyledikleri sanki mutlakmış gibi bir tavır takınıyorsunuz.Kuran bütünlüğüne baktığımız zaman kuranda geçen salat ile ilgili kelimeleri bir araya topladığımız zaman salat sadece destek olma eğitim anlamı mı taşıyor. Bir kelimenin kökü çapağı ile sadece kurandaki anlamı yakalamamız mümkün olmaz Haluk kardeşim kuran bütünlüğü içerisinde belki sadece salatı namaz ibadeti olarak söylemekle eksikliği olabilir ama salatın günün belirli vakitlerde ritüel olarak kılınmasını yok saymak kuranda altmış tane ayeti yok saymak olur. salat hem müslüman olanın dünya hayatında duruşunu hayat biçimini tanımlarken hem de allah ile manevi bir bağ kurmanın ritüelini ifade eder.
kuranianlamametodu.blogspot.com
Selamlar Ali Rıza Bey,

Değerli abim ben Hakkı Hocanın söyledikleri mutlak doğrudur demedim.Kendisi Kuran Tebyinleri ismini verdiği eserlerin yazarı malum.Ben bütün eserlerini baştan aşağı okudum.Birçok saptamasına katılırım birçok saptamasınada katılmam.İlla örnek vermek gerekirse Kehf suresindeki Ashab-ı Kehf ile ilgili saptamalarına katılmam ama aynı surede bulunan Bilgin Kul ve Musa kıssası ile ilgili olanlara katılırım.Ben burada eleştiri yapan birçok arkadaşın eleştirdiği insanların eserlerini bütünü ile okuduğunuda düşünmüyorum.Bu yazılardan apaçık aşikar.

Şimdi gelelim ritüel olarak ifa edilen Salat kısmına.Siz Hakkı Hoca'nın bugün müslümanların ifa ettiği şekilde namaz Kuran'da yoktur dediğini duydunuz mu?Ya da benim böyle bir ifade kullandığımı.Hakkı Hocanın ne dediğini ondan öğrenirsiniz.Ben ne diyorum onu ifade edeyim.Bence ''SALAT'' içerisinde bugünkü namaz ibadetinide barındıran genel bir ifadedir.Namaz bütünün parçalarından biridir.Dinimizde yeri vardır.Nüsuklardan biridir.Ammaa Salat=Namaz değildir.Vakitleri bellidir.Şekilleri hem mecazen anlam ihtiva eder,hem de peygamberin uygulamalarıda kanımca bugüne yakındır.

Daha sayayım mı?Namazı inkar eden yok.Hatta yeri geldiğinde savundukları için başka ''Hanif''sitelerinden kovulanlar var.Ne diyeyim ki ben.İnsanların ne dediğini dinlemiyoruz ki,önyargımızla böyle demişlerdir diyoruz.

Selametle...
Derin Düşünce (18. February 2011), dost1 (11. January 2011), Taner (19. January 2011)