Konu: Kuran'da RUH
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. April 2013, 11:43 AM   #14
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Galip Agabeyim,

Allah emeklerinizden razi gelecektir muhakkak. Ben de tesekkürlerimi sunarim.

Verdiginiz linke daha bir takim linkler eklenmis.

Kisacasi söylemek istedigim, sizin anladiginiz sekilde ben anliyamiyorum. Vermis oldugunuz yazarlarin ve sitelerin paylasimlarini, izahlarini, ifadelerini okurken kafam karisiyor.

Allah'in apacik izah ettigi ayaetleri anlamam icin yeni bir külliyat okumak zorunda kaliyorum. Bu da yine eskileri hatirlatiyor, siz Kur'an dan anlamazsiniz, biz anlar ve size aciklariz durumuna geliyor.

Elbette ayetler üzerinde düsünüyor, emek sarfediyorum, arastirmalar yapiyorum. Ama Kur'an bu kadar karmakarisik yollardan anlasilma yoluna gidilecek olursa benim icin cok cok zor oluyor. Allak bullak oluyorum.

Kur'an indirildigi zamanlarda nasil oluyordu, o cahil Araplar yalniz bir kac soruyla gecistirmis konulari. Demek geri kalan her bir seyi anlamislar o cahil halleriyle. Sana ....soruyorlar ayetlerinden de anlasildigi kadariyle sorulan sorular esasinda günümüzde hic bir problem yaratmiyor, günümüzde kaynasan sorularla hatta bir iliskileri bile yok. Sadece önemsiz konularda mi sorular yöneltilmis acaba? Geri kalan ayetleri edebiyat yazarlari, köse yazarlari ve alimlerin aciklamalariyla mi tamamliyacagiz?

Bu da Kur'an i herkesin anlayamadigini koyar orta yere, sayet her ayetin yanina sayfalar dolusu bir izah gerekiyorsa.

Ben normal bir insanim, gayet normal. Fazla laf ebeliginin oldugu yerde canim sikiliyor bir nevi. Kendi dilimden olmadigin kanisina variyorum cogunlukla.

Her bir dini yazi icin söyliyemem, bir cok yazilar var zevk ile okuyorum, yazilis ve anlayiz tarzlari ilgimi cekiyor. Agir ve uzun dolambacli sekillerdeki yazilar bana agir geliyor. Rabbim elbette sikintili yollardan bilgi edinip zora düsmemi elbette arzu etmez.

Benim icin ideal olan, Kur'an ayetlerini kainat ayetleri esliginde degerlendirme seklidir. Kendim anlamak istiyorum. Kendim tatbik istiyorum. Devamli onun bunun uzun uzadiya agir bir dille yazilmis satirlarini okumaktan icime bikkinlik geldigi oluyor.

Bir devlet kanunu maddelerinde, tibbi deyimlerde, kimya ve bioloji alaninda, avukatlarin ifadelerinde, uzay hakkinda aciklamalarda kullanilan mesleki kelimeler yoruyor beni, halk dilinde bir anlatis seklini tercih ediyorum. Ben akademiden ögrenim görmüs birisi degilim, bu yüzden halk dilini seviyorum. Agir tabirlerden hoslanmiyorum.

Zaten yarim asra yakindir dilimden uzak kalmisim, türedi kelimelerle vakit geciremem, türkcemin yanina yeni yeni tükce lügatlar katmam lazim gerekir. Yabanci kelimelerden hoslanmiyorum. Hoslanmis olsam oturur Kur'an i almanca okurum. Hic olmazsa az bucuk almancam da var. Ama ben türküm, benim ana dilim türkce, sade türkcedir, icinde farscasi arabcasi latincesi yunancasi ingilizcesi vb. karismis bir dil ortakligindan hoslanmiyorum.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla