Konu: katletmek
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. October 2017, 12:30 PM   #13
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Bu konunun 1. Mesajı katletmek ile ilgiliydi

Maalesef bu mesajaitiraz ve katkı anlamında hiçbir cevap gelmedi.
Okumaya bile tenezzül edilmediğini düşünüyorum.

Ben görevimi yaptım.Elimden geldiğince(doğru veya yanlış) bildiklerimi paylaştım.

Okuyup okumamak size kalmış.

1. Mesajımda şu mesajı işledim;

Katletmek,geldiği nesneye göre anlam alıyor.
Çocuğu katletmek(firavunun yaptığı) ve evlatı katletmek(müşriklerin yaptığı) farklı.

(yani müşriklerin diri diri kız gömdükleri tam olarak doğru değil.
Çocuklarını ya fakirlik korkusuyla satıyorlar veya başlık parası alarak istemedikleri adamlarla evlendiriyorlar.
Özellikle kız çocuklarını allaha adarmış gibi dini liderlere veriyorlar)

Nefsi katletmek ve kafiri katletmek farklı.

Ayrıca,katletmenin anlamı öldürmek değil, zarar vererek etkisiz kılmak demiştik.

Şimdi bu fikre katkı olarak bakara 61 de musa(as) dan değişik yemekler istedikleri yazar.
Devamında ise nebileri katlettiler yazar.

Bu ayete bakarak katletmek,"Nebileri zora sokarak onların davasını etkisiz kılmak" anlamı içeriyor gibi.

Ayrıca,çoğu ayette israil oğullarının nebileri,rasulleri katlettiği yazar.Peki israiloğulları gerçekten peygamberleri öldürmüş müdür.?
Fakat,kuranda sadece isa(as) mın asıldığı konusu vardır.

Bir ayette de "isayı gerçekte katletmediler,asmadılar" der.(başkası onlara isa gibi gösterildi)

(yani,israiloğulları gerçekte isayı katletmemiştir.onlar katlettiğini sanmışlardır.
Acaba onların niyeti önemli olduğu için,katletmiş mi sayıldılar bilmiyorum.)

O zaman israiloğullarının herhangi bir peygamberi öldürdüğü kuranda yok.
(kuran isayı kasdediyor olsa bile,nebileri katletmekle kasdedilen,ikiden fazla nebidir.)
Ve onlara "peygamberleri katlediyorlar" demesi;

"nebilere zarar verip,onların görevini etkisizleştirmeye çalışıyorlar" anlamı olabilir.

Sıkıldıysanız kusura bakmayın

Konu yolcu42 tarafından (7. October 2017 Saat 04:31 AM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla