Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. January 2011, 08:26 PM   #7
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Sayın Snobyx, sizin şu cümlenize önce cevap vermek istiyorum.

( ''Say. Hakkı Yılmaz ın SALÂT sözünden anladığı ile Rabbin anlattığından benim anladığımın arasındaki fark''diye bir başlık kullansaydınız size bu başlık hususunda tepki vermezdim.)

Özellikle kullanmadım neden biliyor musunuz? Çünkü Sayın Yılmaz kur’an mealini yazarken SALÂT gördüğü her kelimenin yanına, parantez içinde kendi düşüncesini kendi anladığını yazarak özgürce kendi fikrini okuyanlara söyleyebiliyorsa, bende tam tersini söyleme hakkına sahibim demektir hem de aynı iddiayla. Allah hâşâ açıklamayı unuttu damı böyle bir izah yapılıyor parantez içinde. Kendi inandığımı söyleme ve hatta karşımdaki tezin şundan dolayı doğru olması mümkün değildir demem hakkı, her insanın varsa, benimde var.

Gelelim İlmi yazı konusuna. Kur’an da ki salât sözcüğünden ne anladığımızı, bizler okuduğumuzda anlayamıyorsak, demek ki İslam dininde bir ruhban sınıfına ihtiyaç var demektir. Yani ben Rabbin ayetlerinde geçen bir kelimenin anlamını, Rabbin rehberinden anlayamıyorum ve bu konuda ilim mi tahsil etmem gerekiyor? Bakın bu sözleri ben birçok sitedeler de duyuyorum, ama hanif bir sitede hiç duymadım. Allah kitabı bizlere rehber olsun diye indirdiğini söylüyorsa, ben bolca ayetlerde geçen SALÂT sözcüğünün ne anlama geldiğini kendim çok iyi anlarım, bunu zaten Yüce Rabbim söylüyor. Elbette karşımdaki ben anlayamam onu birilerine sorarım diyenlere de sözüm yok saygılıyım. Fakat bu kelimenin anlamını bilmek için, âlim olmaya da gerek olmadığını düşünüyorum.

Kur’an metinlerinin orijinalinin orada durduğunu söylüyorsunuz, ama onca ilim adamı dediğiniz kişilerin yüzde 99 u salâtı Sayın Yılmaz gibi anlamamış. Bırakın onları, yazdığım yazıda bu kelimenin bende ne anlama geldiğini kendi aklımca, fikrimce anlatmaya çalıştım. Siz düşüncenize uymayan meallere, bakın piyasa mealleri diyorsunuz. Ama ben yinede saygısızlık yapıp, benim gibi düşünmeyen meale piyasa meali demem doğrusu. Acaba hangisi doğru meal, bu konuda ne kadar eminsiniz? Ya yanılıyorsanız? İşte ben hiçbir zaman birkaç meale bakarak İslam ı anlamaya çalışmam. En az 10–15 mealden faydalanarak, anlamaya çalıştığım ayeti, kur’an bütünlüğünde düşünür anlamaya çalışırım. Rabbim yanıltmasın.

Ben yazdığım yazımda bahse konu kişi ile hiçbir husumetim olamaz. Bunu yansıtacak bir cümle kullandıysam eğer, bu benim hatamdır, ama asla bilerek isteyerek yapmam. Kişilere hakaret etmek benim yöntemim değildir, ama elbette insanız hata yapabiliriz, bunu yaptıysam özür dilerim. Bir insan din ve iman adına kur’an dan aldığı bilgileri, anladığını özgürce söylemelidir. Çünkü Rabbim kur’anı anlamanız için yemin olsun ki kolaylaştırdım diyorsa, bu kitabın muhkem ayetlerini anlamak için ilim tahsil etmeliyiz demek, Rabbin ayetlerine ters düşer.

Konu benim içinde kapanmıştır. Sayın Kamer Beyin yönlendirdiği örnekte olan insanların peşinden gidenler, günümüzde elbette var, olacaktır da. Esas önemli olan elimizde rehber dururken ve Rabbim anlayasınız diye apaçık gönderdim dediği halde, bizler hala kur’an da çok geçen bir emri olan SALÂT kelimesini anlayamıyorsak ve birlik beraberlik kuramıyorsak bu konuda, acaba onlardan çok mu farklıyız demektir?
SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
halukgta Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Derin Düşünce (23. April 2011), Miralay (10. January 2011)