Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. March 2011, 05:44 PM   #15
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yûnus peygamberin Tevrât'ta anlatılan hikâyesindeki bir başka mantıksız olay da, bir insanı bir bütün olarak yutabilecek bir balığın mevcudiyeti ve o insanın bu balığın karnında üç gün süreyle kalmasıdır. Bir insanı parçalamadan yutabilecek bir balık hayal edilse bile sindirim sistemi çalışmayan bir balık düşünülemez.

Selam;

Bana da mantıksız gelen bir kaç şey nedeniyle kısa bir araştırma yaptım da bir kaç şey öğrendim. Not: Öğrendiklerimin bazıları yanlış olabilir çünkü sadece hızlıca bir göz gezdirdim.

1) İnsanın komple ağzına sığabileceği balık olmayabilir ama balina var imiş.

Sudaki balinalarınlistesi olan şu resimde ise sağ alt köşedeki dalgıca dikkat ediniz ve boyutları ona göre kıyaslayınız.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Cetaceans.svg
Ayrıca bir balinanın dilinde 50 insan ayakta dikilebilirmiş.

2) Balinaların bir çok türünde DİŞ yok. Hatta "dişsizler" veya ağzılarındaki diş yerine yer alan çubuklar nedeniyle "çubuklular" diye bir sınıflandırılmaları dahi var. Bu çubuklar sadece suyu süzme işine yarıyorlar. suyu süzüp içindeki milimetrik organizmaları yakalamak için kullanıyorlar.

3) Balinalar akciğer solunumu yapıyorlar. Yani suyun altında yaşamıyorlar. Gerektiğinde (beslenme alanlarına geldiklerinde) dalıyorlar ama nefes almak için tekrar yüzeye çıkıyorlar. Yaşayabilmek için bizim kadar sık olmasa da NEFES almak zorundalar.

4) Oluklu balinagiller denen balina türlerinin çenesi çok fazla genişleyebiliyor. Çenelerinden başlayıp göbeklerine (karınlarına) kadar inen dik şeritler bu yüzden imiş.

5) Bu tip balinaların çeneleri geniş olmasına rağmen zooplankton denen minik organizmalarla beslendikleri için boğaz delikleri insan yutacak kadar büyük değil imiş.

Doğru mu yanlış mı hepsini teyid edecek vaktim olmadı ama ben şahsen bu bilgilerden sonra "olur mu öyle mantıksız şey, mecazdır mecaz" diyemem. Ayrıca derin dusunce'nin mecaz meselesi hakkındaki tespitlerine katılıyorum. Arapçanın dil yapısında mecaz anlatım var da tevratta ibranicede de mi aynı mecazi anlatım var? Tevratta bir sürü eklemeler çarpıtmalar vb. olabilir ama balık meselesi vb. neden birebir örtüşüyor? "Balık meselesi örtüşüyor" diyince Tevrattaki öykünün geri kalanındaki çarpıtmalardan(doğrusunu Allah bilir), mekan isimlerinden vb. bahsetmek biraz manasız duruyor.

Bana bu konuda da "en doğrusunu Allah bilir" demek ve herhangi bir iddiada bulunmamak düşer.

Selamlar.

Konu Anonymous tarafından (23. March 2011 Saat 06:11 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Derin Düşünce (24. March 2011), Miralay (24. March 2011)