Konu: Sebe sûresi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. January 2013, 11:01 PM   #8
fart
Yeni Üye

Tesekkür: 1
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
fart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud offart has much to be proud of

saygı neden anlamsız bir kelime olsun, saygı ile yerine getirmek zaten zorundasın... Sorduğunuz sorunun pek ayetle ilişkisini anlayamadım, burada önemli olan hamd kelimesine verilen anlamdır. Benim söylemeye çalıştığım bir kelime grubuna bir anlam veriyorsak hiçbir yerde anlamı bozmaması lazım.. Ancak O'na tam bir saygı ile ifadesi anlamın bozulmasına sebep oluyor... Bu ayette(isra 52) övgü ile hiç olmuyor çünkü cehennemlikler neden Allah'ı övüyorlar? Aynı şekilde enam 45, araf 43, ankebut 63,lokman 25, zümer 29, zümer 74-75(... Artık kulların arasında adaletle hüküm verilmiş ve “Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur” denilmiştir.), casiye 36(bir hüküm verilmiş ve öyleyse hamd Alemlerin Rabbinedir deniyor.)

Hem cennetlikler hem de cehennemlikler HAMD Allah'a aittir diyor... Bu ayetlerde hükmün-buyruğun Allah'a ait olduğu söyleniyor..Öncesi ve sonrasıyla okunursa kanımca görülebilir... En azından ben böyle görüyorum...
fart isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla