Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. March 2010, 07:46 AM   #9
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Böyle bir indeks bilen veya Allah ile bilgi verici ayetlerin EKSİKSİZ OLARAK bir araya toplandığı makale vs. bilen var mı arkadaşlar?
Selam,

Bahsettiğiniz gibi bir makale vs.bilmiyorum. Karşılaşırsam inşallah sizlerle de paylaşırım.

İnsanı anlatan,insanın hallerini anlatan ayetlerin biraraya getirilebileceğini düşündüm. Örneğin; denizde gemide dalgalar içindeyken dini Allah'a özgüleyip sadece O'na sığınan bir insanın, karada güvene erişince ortak koşmaya başlamasına dair ayetler var. Hayatın içinde hep yaşanan ve düşününce herkesin kendisini içinde bulabileceği ayetler olduğu için ilgiyi Kurana yöneltecek ayetler olduğunu düşünüyorum bunların.

Elbette ki, konu olarak pekçok gruplandırma yapılabilir. Beni ilkokuduğumda şaşırtan ve kendimi sorgulamam gerektiği sonucuna vardıran ayetler, müşriklerin yeri göğü yaratan kimdir sorusuna Allah yanıtını verdiği ayetlerdi. Klasik ve bilgisizce bildiğimizi sandığımız hususlardan biri, cahiliyedeki arapların putperest olduklarıdır. Putperest dendiğinde ise, bambaşka resimler gelir aklımıza ve onların Allah'a dair birşeyler söyleyeceğini,daha doğrusu bu sorulara Allah yanıtını vereceklerini düşünmeyiz.

Ayetlerden paylaşayım.

Müminun Suresi

84. De ki: "Eğer biliyorsanız, bu yeryüzü ve onun içindeki kimseler kime aittir?"

85. Onlar: "Allah'a aittir" diyecekler. "Öyle ise siz düşünüp taşınmaz mısınız?" de.

86. De ki, "Yedi göklerin Rabbi ve çok büyük Arş'ın Rabbi kimdir?"

87. (Onlar) "Allah'ındır/Allah'tır." diyecekler. Sen: "Öyleyse takvâlı davranmayacak mısınız" de.

88. De ki: "Eğer biliyorsanız, her şeyin melekûtu [mülkiyeti ve yönetimi] kendisinin elinde olan ve kendisi her şeyi koruyup kollayan; fakat kendisi korunmayan kimdir?"

89. Onlar "Allah'ındır/Allah'tır" diyecekler. Sen "Öyle ise nasıl büyülenirsiniz?" de!

(Lokmân: 25) Yine andolsun ki, onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, kesin "Allah" diyeceklerdir. De ki: "Allah'a hamd olsun! " Aslında onların çoğu bilmezler.

(Ankebût: 61) Yine andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı kim kontrol altına aldı?" diye sorsan kesinlikle, "Allah" derler. O halde nasıl çevriliyorlar?

(Ankebût: 63) Ve andolsun, eğer onlara sorsan: "Kim gökten suyu indirip de onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltti?" Mutlaka, "Allah" diyeceklerdir. De ki: "Hamd Allah'a özgüdür". Bilakis onların çoğu akıllarını kullanmazlar.

Yolda durdurup kime sorsanız bugün bu soruları,hepsi de bu cevabı verecektir. O zaman bu ayetlerdeki insanlardan farkımız nedir? sorusunu kendimize sormamıza sebep olacak ayetlerdir bunlar diye düşünüyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Allah kolaylılar versin.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Apollonius (5. March 2010)