Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. June 2011, 12:41 AM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

şimdi akla gelen diğer şey ister istemez şu oluyor,,, tamam ateist gencin başarısını anladık. Allah ona daha fazla kortex tabakası da vermiş olabilir. hafızası daha kuvvetli de olabilir.

Peki diğer tevekel kardeşimizin hali ne olacak?

Hadîd / 22
Yeryüzünde cereyan eden hiçbir olay ve sizin başınıza gelen hiçbir musibet, elde ettiğiniz hiçbir hayır yoktur ki, biz onları yaratmadan önce, bir kütükte, bir sicilde, bilgi işlem merkezinde kaydedilmiş bulunmasın. Bunları kaydetmek Allah’a kolaydır.

işte bu ayet 1,5 bin yıldır kafa karıştırıyor, insanlara kader üzerine aklını giderecek düşüncelere saptatıyor. Ya rabbbi bunu neden bu şekilde bildirip bizi düşünce krizine sokuyorsun ki?

Hadîd / 23
Allah bunu, elinizden çıkan servete ve imkânlara üzülmeyesiniz, Allah’ın ihsan ettiği nimetler ve imkânlarla şımarmayasınız diye size açıklamaktadır. Allah kendini beğenenleri, böbürlenenleri sevmez.

Sınavda atlama yaptım... Banttan düştüm bileğimi kırdım... Sınava hazırlık dönemim çok sıkıntılı geçti gereken önemi gösteremedim... Beynimin kabuk kısmı çok düz, yeterli hücre olmadığından hafızam çok zayıf... İhtiyaç içindeyim aklımı derse veremiyorum...

Bütün bunları acaba başka bişey yapsam giderebilir miydim????
Böyle olmasam daha dikkatli olsaydım banttan düşmeyecek miydim???
Sınava adam gibi bir kalem getirsem atlama yapmıyacmıydım???
?????????????

Cevabını şöyle verelim;;
[b]Savaş alanına gidip savşa katılmasam ölmeyecek miydim???[/B]

Âl-i İmrân 154
...Onlar, sana açıklayamadıklarını içlerinde gizliyorlar. "Bu işten bize bir şey olsaydı, burada öldürülmezdik" diyorlar. Şöyle de: Evlerinizde kalmış olsaydınız bile, öldürülmesi takdir edilmiş olanlar, öldürülüp düşecekleri yerlere kendiliklerinden çıkıp giderlerdi. Allah, içinizdekileri yoklamak ve kalplerinizdekileri temizlemek için (böyle yaptı). Allah içinizde ne varsa hepsini bilir.

Kısaca,,, başarı ararken bu dünyanın başarısını aramayalım demiyorum,,, sınavda, eğitimde, başarılı olmada bunun için çalışalım, ama verdiğiniz örnek ne güzel, keşke o sınava giren arkadaş gibi işin sonunu Allaha tevekül edebilsek. Sonuçta atlama yapmışız, o atlama benim elimde mi? Kaza benim elimde mi? elimde olsa zaten o kazayı hatayı yapmazdım... Bunlar hep Allahın imtahanı...

Peki biz bu dünyanın başarısını sallarsak hangi başarının peşinden koşalım???

Nebe’ 31
Şüphesiz takva sahipleri için de başarı ödülü vardır.

Sâffât / 60
Şüphesiz bu (cennetteki nimetlere ulaşmak) büyük bir başarıdır.

Sâffât / 61
Çalışanlar, böylesi bir kurtuluş için çalışsınlar.

Âl-i İmrân 133
Rabbinizin bağışına ve takva sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşun!

Hadîd 21
Rabbinizden bir mağfirete; Allah'a ve peygamberlerine inananlar için hazırlanmış olup genişliği gökle yerin genişliği kadar olan cennete koşuşun. İşte bu, Allah'ın lütfudur ki onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.

Bu dünyada dua ederek, amin diyerek, nuska asarak, şeyhe okunarak (aslında hepsi boş da)... daha doğrusu çalışarak didinerek kazandığımız tüm başarılar aslında kısa dünya hayatını geçimliğinden başka bişey değildir. Bu başarı olsada olur olmasada.. Allah onu kullarından dilediğine verir, dilediğinden çeker alır...

Âl-i İmrân 26
(Resulüm!) De ki: Mülkün gerçek sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elindedir. Gerçekten sen her şeye kadirsin.

Mâide 120
Göklerin, yerin ve içlerindeki her şeyin mülkiyeti Allah'ındır, O, her şeye hakkıyle kadirdir.

şimdi o ateist çalışarak mı kazanmış sınavı? peki ya yetim öksüz olsaydı? sınavdan haberi olacak mıydı? Allahın her imkan sahibini zora sokmaya gücü yeter.
İnşikâk 13
Zira o, (dünyada) ailesi içinde (mal-mülk sebebiyle) şımarmıştı.

Oysaki bizim çalışıp didinerek, mescitler (kurumlar) kurarak ve oralarda salatı ikame edip insnanlara yararlı amel etmemizin karşılığında bir beklentimiz yok, olmamalıda. Başarı ancak Allah katındadır. o zamana kadarki tüm kayıplarımız için tek sözümüz var,, biz Allaha aitiz, ona döndürüleceğiz.

Şimdi aramızdaki fark şu oluyor... Biz verilen nimetlerde ahireti arıyor oluyoruz, ancak dünyadan da nasibimizi unutmuyoruz,,, ateistlere verilen başarılara imrenmiyoruz ancak onlardan daha fazla çalışıyor ve bir işi bırakınca diğerine koşuyor sebat ediyoruz. Bu yolda başımıza gelen sıkıntılara ise sabrediyoruz, soru atlamışız,, bu bir hata düzeltmeye çalışıyoruz ama düzeltilmeyen son noktada tüm işlerimiz, tüm işler ve biz Allaha aitiz...

Bu konuyu hergün okunası,, özellikle okumaya özel çaba sarfettiğim bir kaç ayetle kapatmak istiyorum.... Sizde bu ayetleri en çok baktığınız yerlere, en sevdiğiniz yerlere asın... 330 kere okuyana bir hediye yada zafer yok,, okuyup amin diyene de bişey yok... çünkü bu sadece düşünüp akledenler için sadece ve sadece bir öğüttür. Bu öğüt bizim tüm şanımız ve şerefimiz, gaybın haberi olan torpilimizdir.

----------------------------------------------------------------------------------
Bakara 212
Kafir olanlar için dünya hayatı cazip kılındı. (Bu yüzden) onlar, iman edenler ile alay ederler. Oysa ki, (iman edip) inkardan sakınanlar kıyamet gününde onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.

Âl-i İmrân 14
Nefsani arzulara, (özellikle) kadınlara, oğullara, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, sağmal hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. Bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. Halbuki varılacak güzelyer, Allah'ın katındadır.

Âl-i İmrân 185
Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günnü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metaından başka bir şey değildir.

En’âm 32
Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttaki olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hala akıl erdiremiyor musunuz?
DİKKAT!!!: Bu ayetten oynayın eğlenin manası çıkmaz

A’râf 51
O kafirler ki, dinlerini bir eğlence ve oyun edindiler de dünya hayatı onları aldattı. Onlar, bu günleri ile karşılaşacaklarını unuttukları ve ayetlerimizi bile bile inkar ettikleri gibi biz de bugün onları unuturuz.

Tevbe 38
Ey iman edenler! Size ne oldu ki, "Allah yolunda savaşa çıkın!" denildiği zaman yere çakılıp kalıyorsunuz? Dünya hayatını ahirete tercih mi ediyorsunuz? Fakat dünya hayatının faydası ahiretin yanında pek azdır.

Tevbe 55
(Ey Muhammed!) Onların malları ve çocukları seni imrendirmesin. Çünkü Allah bunlarla, ancak dünya hayatında onların azaplarını çoğaltmayı ve onların kafir olarak canlarının çıkmasını istiyor.

Yûnus 7
Huzurumuza çıkacaklarını beklemeyenler, dünya hayatına razı olup onunla rahat bulanlar ve ayetlerimizden gafil olanlar da vardır muhakkak.

Ra’d 26
Allah dilediğine rızkını bollaştırır da daraltır da. Onlar dünya hayatıyla şımardılar. Oysa ahiretin yanında dünya hayatı, geçici bir faydadan başka bir şey değildir.

İbrahim 3
Dünya hayatını ahirete tercih edenler, Allah yolundan alıkoyanlar ve onun eğriliğini isteyenler var ya, işte onlar (haktan) uzak bir sapıklık içindedirler.

Kehf 46
Servet ve oğullar, dünya hayatının süsüdür; ölümsüz olan iyi işler ise Rabbinin nezdinde hem sevapça daha hayırlı, hem de ümit bağlamaya daha layıktır.

Kehf 104
(Bunlar iyi işler yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir.

Fâtır 5
Ey insanlar! Allah'ın vadi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!

Kasas 60
Size verilen şeyler, dünya hayatının geçim vasıtası ve süsüdür. Allah katında olanlar ise, daha hayırlı ve daha kalıcıdır. Hala buna aklınız ermeyecek mi?

Kasas 61
Şu halde, kendisine güzel bir vaadde bulunduğumuz ve ardından ona kavuşan kimse, (sırf) dünya hayatının geçici menfaat ve zevkini yaşattığımız, sonra kıyamet gününde (azap için) huzurumuza getirilenler arasında bulunan kimse gibi midir?

Ankebût 64
Bu dünya hayatı sadece bir eğlenceden, bir oyundan ibarettir. Ahiret yurduna (oradaki hayata) gelince, işte asıl yaşama odur. Keşke bilmiş olsalardı!

Rûm 7
Onlar, dünya hayatının görünen yüzünü bilirler. Ahiretten ise, onlar tamamen gafildirler.

Lokman 33
Ey İnsanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Ne babanın evladı, ne evladın babası namına bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.

Mü’min 39
Ey kavmim! Şüphesiz bu dünya hayatı, geçici bir eğlencedir. Ama ahiret, gerçekten kalınacak yurttur.

Bakara 204
İnsanlardan öyleleri vardır ki, dünya hayatı hakkında söyledikleri senin hoşuna gider. Hatta böylesi kalbinde olana (samimi olduğuna) Allah'ı şahit tutar. Halbuki o, hasımların en yamanıdır.
Hadîd 20
Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun, eğlence, bir süs, aranızda bir övünme ve daha çok mal ve evlat sahibi olma isteğinden ibarettir. Tıpkı bir yağmur gibidir ki, bitirdiği ziraatçilerin hoşuna gider. Sonra kurur da sen onun sapsarı olduğunu görürsün; sonra da çer çöp olur. Ahirette ise çetin bir azap vardır. Yine orada Allah'ın mağfireti ve rızası vardır. Dünya hayatı aldatıcı bir geçimlikten başka bir şey değildir.

Necm 29
Onun için sen bizi anmaktan yüz çeviren ve dünya hayatından başka bir şey istemeyen kimselere yüz verme.

Ahkâf 20
İnkar edenler ateşe arzolunacakları gün (onlara şöyle denir): Dünyadaki hayatınızda bütün güzel şeylerinizi harcadınız, onların zevkini sürdünüz. Bugün ise yeryüzünde haksız yere büyüklük taslamanızdan ve yoldan çıkmanızdan dolayı alçaltıcı bir azap göreceksiniz!

Câsiye 35
Bunun böyle olmasının sebebi şudur: Siz Allah'ın ayetlerini alaya aldınız, dünya hayatı sizi aldattı. Artık bugün ateşten çıkarılmayacaklardır ve onların (Allah'ı) hoşnut etmeleri de istenmeyecektir.

Muhammed 36
Doğrusu dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlencedir. Eğer iman eder ve sakınırsanız Allah size mükafatınızı verir. Ve sizden mallarınızı (tamamen sarfetmenizi) istemez.

A’lâ 16
Fakat siz (ey insanlar! ) dünya hayatını tercih ediyorsunuz.

Şimdi o ateist sınavı kazanır,,, iyi bir yerde yönetici olur,,, sonra ben yaptım ben çalıştım der öyle mi??? evet çalıştı ama ona imkanları vereni mi unutuyor??

Zuhruf 32
Rabbinin rahmetini onlar mı paylaştırıyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık. Birbirlerine iş gördürmeleri için kimini ötekine derecelerle üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onların biriktirdikleri şeylerden daha hayırlıdır.

Bu ayetleri unutmayalım arkadaşlar, her gün sindire sindire okuyalım..
ve aşağıdaki söze kulan verelim, onu uygulayalım hep birliktre.;

En’âm 70
Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri (bir tarafa) bırak! Kazandıkları sebebiyle hiçbir nefsin felakete duçar olmaması için Kur'an ile nasihat et. O nefis için Allah'tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı. O, bütün varını fidye olarak verse, yine de ondan kabul edilmez. Onlar kazandıkları (günahlar) yüzünden helake sürüklenmiş kimselerdir. İnkar ettiklerinden dolayı onlar için kaynar sudan ibaret bir içecek ve elem verici bir azap vardır.

Bu sözlerin kısacası olmaz ama kısaca
Biz 2 tarafı da tutacağız,,, verilen imkanlarda ahireti arıyacak ve bu dünyadan nasibimizi de unutmayacağız...

Bu basit dünya hayatının değersizliği vahiyle son noktayı koydu. Bu dünyanın başarısı da başarısızlığıda Allahın amel ve niyetlerimize göre vereceği yada imtahanından kaynaklanan şeylerdir. Ancak sakın sizi dünya boştur diyip aklı kullanmamaktan ve dünya için çalışmaktan men etmesinler...

ÇÜNKÜ;

İbrahim 27
Allah Teala sağlam sözle iman edenleri hem dünya hayatında hem de ahirette sapasağlam tutar. Zalimleri ise Allah saptırır. Allah dilediğini yapar.

Şimdi sorunuzun cevabını tam olarak aldınız mı?
Allah razı olsun.

Konu hiiic tarafından (8. June 2011 Saat 12:49 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 9 Kisi:
Anonymous (8. June 2011), Araştıran (30. March 2013), bartsimpson (23. August 2012), Barış (3. April 2013), Derin Düşünce (8. June 2011), dost1 (8. June 2011), gerçek hanif (8. June 2011), merdem (29. March 2013), nerdogan (8. June 2011)