Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. April 2013, 09:57 AM   #7
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Ahzab-50 ayetine bakalım. Siz bu ayetten ne anlıyorsunuz bilmem ama bence Peygamber'e denmiştir ki: ''Ana bir, bacı iki; gerisine ...... (ne anlarsanız işte o)". Peygamber'de bizler için iyi örnekler vardır; biz de bu örneğe göre hareket ediyoruz der ve herkes de anladığı şekilde hareket ederse ne olur? Burada erkekler örnektir. Ya kadınlar da ''Eh, biz de müslümanız; bize de iyi örnekler var. İslâm eşitlik dinidir, adalet dinidir dolayısı ile aynı haklara kadın olarak bizler de sahibiz '' derlerse ne yaparsınız?

Rabbimiz erkekler su yana kadinlar bu yana, su konular erkeklerle ilgili kadinlari ilgilendirmez, bu konular kadinlar ile ilgili erkekleri ilgilendirmez, haddinizi billin, sinirinizi taniyin diye bir bildiri de bulunmus ise, benim cahilligime verin.

Fakat, Merdem kiz bize de iyi örnekler var diyor.

Bir evlilik bir kadin ve erkekten olusur. Bir kadin olarak bilmem lazim karsimdakinin bana akrabalik yakinligi nedir, evlenmesi haram olan kisiler kimlerdir bilmem lazim.

Sizin teyzeniz, halaniz olmayabiliyirm, ama birilerinin teyzesi, halasi, annesi, ninesi oldugumdan dolayi benim de bilmem gereken bilgiler ve örnekler vardir her ayette. Cocuklarim da evlenmeye kalktiklarinda harami helali gözeten emirleri bilmem gerekir ki bir haksizlik olmasin.

Evet, beyfendi, Kur'an da tüm asirlarda tüm insanlar icin uyulmasi ve uygulamasi lazim gelen öneriler vardir. Kimse kalkip ta bu ayet arap bedevilerini ilgilendirir beni enterese etmez diyemez.

Ama siz her ayetin altinda bir mecazi anlam olduguna inaniyor ve kelimelerin altinda bambaska anlamlar yatiyor diyorsaniz, siz bilirsiniz. Illede laf olsun torba dolsun diye yazilariniza katilmam sart degil. Zaten sizin niyetiniz direkten bilgilerinizi paylasmak degil, ip uclari vererek herkesin kendi arastirma yapmasini önermektir. Eh arastirmalari da herkes elinden geldigince kendince yaptigina göre ortada mesele yok. Hazine arama metodlarina cevirdik sonunda her bir ayeti. Altinda üstünde kenarinda kösesinde icinde acaba ne var, ancak anlayan kesfeden ulasabilir. Nasibim yoksa yoktur eksik kalayim. Allah'in dogru yolu bu kadar bilmece bulmaca ile ulasilmasi imkansiz kilinmamistir, benim bildigim budur.

NOT: Cok saygideger birisi oldugunuzu ispat etmek amaciyla kullandiginiz o "SAYIN" kelimesi ile görgü kurallarina saygi gösterdiginizi zannettiginiz gibi, ayni sekilde saygili oldugunuzu da hitaplariniz ile ispat ediyorsunuz, Merdem Kizimiz hitabiniz ile alayli bir hitap yollarina gitmenizden belli oluyor. Sitede bir paylasimda 60 yasinda bir hatun oldugumu bildirdigim gözünüzden kacmis olabilir. Sizin saygidan ne anladiginizi bilmek istemiyorum, size de sayginin ne oldugunu ben ögretecek degilim. Benim buzdolabim sizden daha saygili, vazífesini aksatmadan usanmadan usulünce yerine getiriyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (17. April 2013)