Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. September 2017, 12:51 PM   #21
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Katılıyorum,Demek istediğim zaten;

Kişinin ne yapacağını allah biliyor,bunu kişiye gösteriyor

Eğer,devlet kişinin tasarruflarını yönetirse,bu kişi aslında cimri,yardım yapmakistemeyen,gösteriş meraklısı olsa bile bu düşüncelerini hayata geçiremeyecek ve içinde sakladığı açığa çıkmayacaktır.

Ayrıca bir düzeltme yapmak istiyorum;

Karunlaşmak diye ifade ettiğim terim,tam olarak kişinin mal varlığının miktarı değil,bu mal varlığını kullanım yöntemidir.
Karun kıssasında karunu uyaran kişiler, " niye bu kadar malın var" diye değil
"sana verilenle allahın rızasını ara,dünyadan da nasibini unutma" diye uyarıyor.

Kişi elinde olan mal ile yetinmeli,elinde olmayana tamah edip hırsa kapılmamalı(karun olmaya çalışmamalı),kazandığından ihtiyacı olana vermeli,gösteriş,lüks,israf peşinde koşmamalı diye düşünüyorum.

Bunun dışında allahın,dilediği kulları için ayarladığı rızık farklıdır.(dilerse fazla verir,dilerse az verir)

karun da olsan harun da olsan elindekiyle allahın rızasını arayıp,dünyadan da nasibini unutmamak doğru olandır kanaatindeyim.

Kişiyi mutlu eden,
Elindekinin çokluğu değil,
Elde etmek istediklerinin azlığıdır
(alıntı)

Konu yolcu42 tarafından (17. September 2017 Saat 01:00 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla