Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. March 2013, 09:07 PM   #26
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

herkese selam,
Allah geleceği bilir mi bilmez mi diye sormak için ilk geleceğin ne olduğunu bilmek gerekir diye düşünüyorum sonra Allah ın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ancak ve ancak bu soruya bunları tam olarak bildikten sonra cevap verebiliriz ve cevabımız ise sadece,tüm bunları bilsek dahi, tahminden öteye geçemez.

Gelecek nedir? bilen varsa ayrıntılı olarak açıklarsa sevinirim
Allah nedir ? bilen varsa (kuranda yazılı) açıklasın

Zaman izafidir (bugünkü bilgilerimize göre) o zaman gelecek nedir geçmiş nedir şimdiki zaman nedir?
Asıl soru ise KİME göre?
Zaman evrenin yaratılması ile oluşmuştur. Bunun aksini kimse kanıtlayamaz çünkü evren yokken ne vardı bilmiyoruz ve bilemeyiz. Tahminler var bu konuda ama sadece tahmin.

Bu evren yaratılmışsa zamanda yaratılmış demektir bugünkü bilgiler ışığında. O zaman bu evreni yaratan zamanıda yaratmış demektir öyle değilmi?
Peki yaratıcı kendini yaratığı bir şeye hapsedermi ? yani kendinin zamanın içine koyar mı? Koymaz akla hiç uygun değil.

O zaman gelecek nedir dersek İnsan için bir gelecek olduğundan bahsedebilriz ancak yaratan için bir gelecekten bahsedemeyiz. Ancak AN dan bahsedebilriz sanırım değil mi?
Arş ta yani Allah ın katında sadece an vardır yani gelecek yoktur.

O zaman Allah geleceği bilir mi? bilmez mi? böyle bir soru olamaz. Soru yanlış olunca da cevaplar da doğal olarak yanlış olacaktır.

Bu soru aslında şu şekilde sorulmalı çünkü sorunun mantığında bu yatıyor Allah her şeyi biliyorsa benim cehennemlik mi cennetlik mi olduğumu biliyor olmalı madem biliyor o zaman neden Elçiler gönderiyor bizi doğru yola iletmek için neden kitap indiriyor beni doğru yola iletmek için.

Cehennemlik isem ben cennete gidemem tam tersi de geçerli tabiki.

Bu kilit soru için pek çok cevap verilebilir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (14. March 2013), han (10. January 2015), HanifTürk (1. March 2015)