Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. November 2010, 09:20 AM   #1
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of
Standart Allah'ın hakkı üçtür ne demek?

Selamünaleyküm;

Bilirsiniz, halk arasında,"Allah'ın hakkı üçtür" diye bir söz söylenir. Abdest alırken,guslederken,her türlü hayırlı işi ve ibadete bağlı işleri üç kere tekrarlamak adet haline gelmiştir; ve bunu yaparken de sevap umarak yapılır.

Geçenlerde Necm Suresi'ni okurken bu açıdan düşünmeye başladım:

Necm-19 - Buna rağmen, gördünüz mü Lât ve Uzza’yı,

Necm-20 - ve diğer üçüncü Menat’ı.

Necm-21 - Erkek sizin için, dişi O’nun için mi?

Necm-22 - İşte bu, bu şekilde olursa, eksik/haksız bir bölüştürmedir.

Necm-23 - Bunlar, Allah haklarında bir kanıt indirmediği halde sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka şeyler değildir. Andolsun, onlara Rabblerinden hidâyet geldiği hâlde onlar, sadece zanna [sanıya], bir de nefislerinin hoşlandığı şeylere uyuyorlar.

Bilirsiniz cahiliye döneminde araplar arasında yaygın bir inanış vardı. Lat,Menat ve Uzza'nın Allah'ın kızları olduğuna inanırlar ve bu putlara tapınırlardı.

Yani haşa Allah'ın üç tane kızı vardı.

Bu aklıma geldiğinde müslümanların,"Allah'ın hakkı üçtür" söylemini sıksık tekrarlamalarının şirk olduğunu düşünüyorum.

Acaba yanlış mı kanıya vardım.
Bu konuda değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla vesselam
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Barış (10. November 2010), Derin Düşünce (6. March 2011), hiiic (11. November 2010), pramid (15. November 2010), sevginur (9. February 2013)