Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. February 2016, 12:12 PM   #7
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Hz. Furkani

Alıntı:
alifurkani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın manasına gelen sözü...
Sizin, Hazreti kelimesinin anlamı ile ilgili yazdığınız yorumdan sonra tekrar araştırdım.

Yüce kabul edilen kimselerin adlarının başına saygı, övme, yüceltme amacıyla getirilen ünvan.

Hazret kelimesi yüceltme manasında kullanılan bir kelimedir.

Bu kelime “hazara” kökünden gelmektedir. “hazır oldu” manasındadır. Hazretleri derken bu mana kastediliyorsa: bir kişiyi andığınız zaman, isminin geçmesi sebebiyle, orada anılmış olmasından dolayı “hazır” olur. İllaki zatıyla hazır olması şart değildir. “Hazret, hazretleri” Osmanlı Türkçesinde ise “saygı” ifadesiyle kullanılan bir kelimedir. Hazreti Peygamber, Hazreti Ali gibi… Bu kelimede bir bir saygınlık ifadesi vardır. Yani “saygı değer, saygıya layık olan” gibi manalar çıkar. Osmanlı’da hilafet makamındaki sultan ve bazı paşalar için kullanılmıştır. Halk arasında daha çok din çerçevesinde kullanılmaktadır. Peygamberler, sahabeler, Kur’an ve Allah dostları (evliyaullah) Kur’an-ı Kerimde övüldüğü için “hazretleri” ifadesi bu sayılanlar hakkında daha çok kullanılmaktadır.

Neticede övülme, yüceltme anlamlarını taşıdığı aşıkardır.

Alıntı:
... anlayışınız derinliğinize yorulur
"Anlayışımın derinliği" sizin yorumlarınıza sığmaz, bilesiniz.

Alıntı:
meal okuyor musunuz !öteki ayeti sizde bilirsiniz canım yazmama bile gerek yok..
Okuyorum. Öteki ayeti bilmiyorum, yazarsanız öğrenirim.

Alıntı:
Ey inananlar! Allah’a itaat edin ve peygamber’e uyun ki, işleriniz-çabalarınız boşa gitmesin!” (Muhammed-33)
Konu başlığı "Peygamberin soyu değil, yolu kıymetlidir". Neyse ki son postta doğru yola girmişsiniz.

Alıntı:
herkes müşrik anlayışı çok ucuzcu anlayış çoook okumalısınız
1 -Ben herkese m....k demedim. Hatta en tiksindiğim kelimedir. O yüzden tamamını yazmadım. Çünkü ben kimsenin dininin eksperti değilim.

2- Bu "anlayışın ucuzcu" olması sizin bolca kullanmanızdan belli. Vazgeçin iyi birşey değil.

3- OKU'maya hala devam ediyorum. Hatta sizi bile.

Gelelim sayfanın konusuna...

Fatiha 6'daki "sırâtel müstakîm"'de olmak ne demektir?

Allah'ın yoluna mı uymak?
Muhammedin yoluna mı uymak?
Yoksa bambaşka bir şey mi?

Düşüncelerimizi ve fikirlerimizi tartışalım. Başka şeyleri değil.