Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. May 2009, 11:02 PM   #5
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam,

Alıntı:
“Artık ye, iç, gözün aydın olsun! Eğer beşerden birini görürsen: “Ben Rahman için bir oruç adadım; artık bugün insiy/ insan cinsine ait hiçbir kimse ile konuşmayacağım” de.

Hz.Meryem'in savmında konuşmama var ama yememe/içmeme yok.Ayetin başındaki ye,iç ifadesinden de bu husus anlaşılmakta, sonundaki niyet bildiren cümleden de.

O zaman, savm kelimesinin içinde barındırdığı anlamların hepsinin her zaman her oruçta, o orucun niteliğine dahil olmayabileceğini düşünebilir miyiz?
Savmın kapsadığını öğrenme açısından, ilgili ayetlerde geçen ifadeleri esas almak/öncelemek gerekmez mi?

Konuşmama öğesi, Ramazan orucunun asli kuralları içinde midir, yoksa uygulanması halinde orucun verimini artıran bir öğe midir? Ki zaten özellikle boş konuşmalardan kaçınmak, hayatımızın genelinde uygulamamız gereken bir haldir diye şahsen düşünmekteyim.

Aklıma gelen düşünceler/sorular bunlar. Sizlerle de paylaşmak/sesli düşünmek istedim.

Allah en doğrusunu bilendir.
Selam ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (5. July 2010)