Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. November 2014, 02:01 PM   #10
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Sayin yetkin,
Gorusunuze kismen katiliyorum. Ilk once bu sure osanma ile alakali pek cok muhkem ayet belirtiyor ancak bu sureyi sadece bosanma olarak algilamakta surenin verdigi emirleri kusitlamakanlamina geliyor.
Es yerine is vereni koydugunuzda sizinsoylediginiz gibi is kanunlarina da tabiri yerindeyse cuk diye oturabiliyor.

620 yilinda calisan kadin nufusu hakkinda bir bilgi hos o zamalar zaten kadin sadece hizmetcilik yapabiliyordu.
Sonra zaman ilerledi ve yil 1900 ne yazik ki belki sadece 1960 tan sonra kadinlar her is dalinda gozukmeye basladi.

620 yilinda Allah calismayan kadinlara calisma ile ilgili bir yasa indirecek degil, bu ayetleri o zaman sadece bosanma ile ilgili konularda kullanilmis olabilir ancak su an sizi dediginiz gibi calisma hayatinda bulunan kadinlar ile ilgili yasa olarak kullanilabilir. Bu kur an ile bir celiski de yaratmaz.

Kur an bugune yorumlanabilir mi peki? Yani bugunun hayatina adepte edilmesinde kur an bir sakinca varmidir? Bunu sahsen ben bilmem ancak eger ki kur an Allah kelami ise ki oyle buna dayanarak kelami bugune tevil edebiliriz. Bu degistirme yada asil anlamini kaybettirme degildir.

Bugun sut anne diye bir kavram neredeyse yok gibi ancak calisan kadinin cocugunu emzirebilmesi ile ilgili calisma hayatinda cok fazla sorun var.
Birakin cocuk sahibi olmayi bir kadinin evlenmesi bile sorun olabiliyor. Cocuk olunca ise sorun cig gibi buyuyor.
Bu sure bize evli ve cocuklu bayanlarin calisma hayatinda ki sikintilari yok etmek icin kullanabilecegimiz bir sure gibi geliyor.
Galip yetkinin bu konuda dusunceleri bu yonde oldugunu tahmin ettigim icinde siz ne dersiniz diye sormustum.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla