Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. November 2012, 11:44 PM   #2
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Selamun aleyküm,

Bu yazıma bir başka yerde yapılan itirazı ve onlara verdiğim cevabı burada kardeşlerimin takdirlerine sunuyorum.

Alıntı:
Abdullah b. Mes'ud (r.a) şöyle der: "Allâh'ın Resulu elimi avuçlarının arasına aldı ve bana teşehhüd'ü Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi öğretti. Dedi ki: Biriniz namazda oturduğu zaman şöyle desin: "et- Tehiyyâtü Lillâhi ve's-salavâtü ve't-tavyihâtu es-selâmu aleyke ey huhe'n -nebiyyu ve rahmetullâhi ve berekatühü, es-selâmû aleynâ ve alâ ibâdillâhissalihin. Eşhedü en lâilahe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve Resuluh" (Buhârî, Ezân, 148, 150; Müslim, salât, 56, 60, 62; Ebû Davud, Salât, 178; Tirmizî, salât, 100)

Peygamber efendimize salat ve selam etmeyi ahzap suresi 56 önerir.

Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:

−Ey İbni Ebi Leyla, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir salât ve selam hediyesini, ben de sana hediye edeyim mi? dedi. Ben de:

−Evet, hediye et dedim. Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh):

−Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorduk ve dedik ki:

−Ya Rasulallah! Sizin Ehli beytinize has olarak salât nasıldır? Çünkü Allah bize sana nasıl selam vereceğimizi öğretmiştir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:

−‘Allahumme Salli Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Salleyte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid.’

−‘Allahumme Barik Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Barekte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid’ deyiniz buyurdu.”

Buhari: 3168, Müslim: 406/66, İbni Ebi Şeybe: 2/390

Resulullah (sav) namaza (iftitah tekbiri ile) başlayınca şunu okurdu: "Subhaneke Allahümme ve bi-hamdike ve tebareke'smüke ve teala ceddüke ve la ilahe gayruke. (Allah'ım seni her çeşit noksan sıfatlardan takdis ederim, hamdim sanadır. Senin ismin mübarek, azametin yücedir, senden başka ilah da yoktur)." kütübü sitte
selam,

1- Peygamberimiz, namaz kılarken kendi kendine selam gönderirmi?
2- Peygamberimiz namazlarında kendisinden yabancı gibi bahsederek dua edermi?

Neden bu tür sorulara cevap vermek yerine, hala rivayetler asıyorsunki? Üstelik astığın rivayetlerde; namazda peygambere selam verin diyende yok.

sadece peygambere selam verilmesi konusu var. Namaz dışında istediğiniz selam verin, istediğimiz kadar selam verelim. Ama, namaz farklı bir olgudur. Namazda sadece Allah'a hamd ve sadece Allahtan yardım dilemek vardır. Bunu nasıl yapacağımız ise kuranda şablon ayetlerle bellidir.

Sizde, yukarıdaki yazıya mantıklı ve sünnetten örnekler vererek yanlışlamaya çalışın. Yoksa rivayetlerle doldurmak sizi haklı çıkarmaz.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla