Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. June 2011, 08:47 PM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Mâide 24
"Ey Musa! Onlar orada bulundukları müddetçe biz oraya asla girmeyiz; şu halde, sen ve Rabbin gidin savaşın; biz burada oturacağız" dediler.

Yâsîn 47
Allah'ın size rızık olarak verdiklerinden hayra sarfediniz, denildiğinde, kafirler müminlere dediler ki: Allah'ın dilediği takdirde doyuracağı kimseleri biz mi doyuracağız? Siz gerçekten apaçık bir sapıklık içindesiniz.

Bu ayetleri neden mi yazdım? Ne alakası mı var? AMİN ile bu ayetlerin ne alakası var? Bu ayetler AMİN i mi yasaklıyor? Şimdi okumaya devam edelim sonra tekrar bu ayetleri dönüp okuyalım bakalım bu ayetler AMİN i men ediyormuymuş...

----------------------------------------------------------------------------

Bidat, yada dine sonradan eklenen ilavelerin ne kadar büyük problem olduğunu anlayamıyoruz demekki. Hristiyanları ve yahudileri dinden çıkaran şey, onların Hak Kitabı bırakarak sonradan ekledikleri, şeytanların süleyman hakkında uydura geldikleri, rahiplerin ve hahamların isa hakkındaki sonradan uydurmaları v.s. dir. Çoğu pis olanın azı da pistir. Bunu şirin göstermeye gerek yok.

Aşağıda gerçek bir olay anlatacağım, basiret gözüyle bakmaya çalışalım.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Birisi çok zor bir duruma düşmüştü, sıkıntısı boyunu aşmış, gittikçe de kötüleşiyor, utanıyor ve yardım da isteyemiyordu. Sadece kendi sıkıntısı değil, çocuklarınında sıkıntıları üzerine eklenince dillik halden çıktı. Hamdolsun bu olayı salih amel için fırsat gören bir kaç kişi el uzattık, merhem olduk, derdini sıkıntısını temizledik.

Bir gün dedi ki; "ben sele kapılmışımtım, su boğazıma kadar gelmişti, bir ucu kırık bir dal parçasına da tutunmuş boğulmamaya çalışıyordum. Yoldan eş dost akrabalar geçti, hepsi geçerken halimi sordu, halimi gördü, sonrada hepsi "ALLAH YARDIMCIN OLSUN" diyerek arkasını döndü gitti, kimsede ver elini demedi" dedi.
--------------------------------------------------------------------------

Şimdi söz ne kadar masum "Allah yardımcın olsun".... neresi yanlış ki bunun? ne kadar masum ne kadar islami ne kadar akaide uygun. Onlarca alimce onaylanmış bir söz. Sıkıntısı olana "Allah yardımcın olsun" de, sonra dön arkanı git. Git verilen dünya nimetleriyle şımarmaya, sadece kendini düşünmeye,,, sıkıntısı olanın sıkıntısını mı yükleneceksin birde.
Ama daha kötüsünü de diyenler var; Allah dilese onları doyurur du diyenler var. Kuranda geçer. NEYSE...

Şimdi gelelim Aminli olanlara;

-Allahım memleketimizi koru
AMMMMİİİİİN (sonrasında rahat rahat yatabiliriz)

-Allahım ahlakımızı düzelt
AMİİİİİİN (bizim bişi yapmamıza gerek yok Allah düzeltcek)

-Allahım açları doyur, yetimlere yardım et, yolda kalmışları yoluna sevked
AMİİİİİİİİNNNN (artık ihtiyaç sahibi görünce yüzüstü bırakabilriz, Allah yardım edecek)

-Allahım çaresizlere çare, işsizlere iş ver
AMİİİİİİİİİİİİN (Allah çare bulana kadar oturup bekleyelim, sabrıda yanlış öğretmişlerdi)

-Allahım yanlışlarımızı düzelt
AMİİİİİİİN (hatamızı aramaya gerek yok artık yaşasıııııın amin dedik)

-Allahım komşumuza iyi davran
-Allahım ana babamıza güzel söz söylet
-Allahım yetimi itip kaktırma, yemeğine özendir
-Allahım düşmanı harap et onlara karşı şiddetle savaş
-Allahım zekatı verdir
-Allahım hırısızlardan, katillerden, suçlulardan koru (cevşen takanlar da var)

Kocaman bir AMİİİİİİİİİİN..... sonrasında gidip azıcık dünya zevkine dalabilriz, görevimizi yaptık, hemde namaz sonrasında amiiiin dedik ya olacak artık. Olacak. Allah yapacak artık, AMİİİN.

------------------------------------------------------------------
Allahın yapmamızı emretiiği şeyleri, camilerde Allaha sen yap diye tekrarlayıp şevkle amin çekmenin nesi mi kötü?

Halbuki ne şirin bir kelime...

Şimdi yukarıdaki ayetleri tekrar okuyabiliriz,
Sağlamasını yapmak için ettiğiniz duaları inceleyiniz.
AMİN...

SON olarak;
Alıntı:
Benim amacım amin kelimesi uzerinde oryantal yapmak degil yanlıs anlamayın. Benim amacım bu, rijit, toplumdan farklı olma, sadece kendini dogru gorme yaklasım ve algılarıyla ne kadar dogruyu yapıyoruz dusuncesi uzerinde tahlil yapmaktır.
sözlerinize katılmıyorum. yalanlıyorum, ve açıklama yapma gereği de duymuyorum.
Keza benim hayatımda yıktığım doğru bildiklerimin sayısı belli değil, yeterki daha doğruyu görmiyeyim.
Saygılar.

Konu hiiic tarafından (6. June 2011 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (7. June 2011), Araştıran (29. March 2013), Miralay (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)