Tekil Mesaj gösterimi
Alt 2. August 2011, 10:01 AM   #8
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam hiiiç kardeşim

yukarıda yazdıklarından hicri takvimle ilgili olanlarına ben de katılıyorum. Bilindiği gibi "hicri takvimi" benimseyenler, ayın hareketlerine göre belirlenen ay takvimini baz alırlar. Halbu ki, dünya kurulduğundan beri tüm insanlar için kullaılan en muteber takvim, "güneş takvimi" 'dir.
Sanırım Kur'an'da da güneş takviminden bahseden ayetler vardı ama şu anda hatırlamıyorum.

Lügat konusunda Dost1 kardeşimden yardım istediğim konu ise şu:

"Ramazan" 'ın kelime anlamı "kavurucu sıcak" olduğuna dair bir makale okumuştum. Sanırım Hasan Akçay kardeşimizin bir yazısıydı.
Değerli Dost1 kardeşim; bu konuda ve hiiiç kardeşimin sorularına cevap vererek yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Ramazan ın kelime anlamı ile ilgili gerek bu forumdan gerekse dış kaynaklardan edindiğim bilgiye göre, Ramazan- Sıcak Dolunay anlamına geliyor ve tarih olarak da 21 Marta tekabül ediyor. Sayın Dost1 ve Hiiic'in verdiği bilgileri de okudum.Mantığıma uymayan tek şey doğumgünlerimiz bile sabitken nasıl olurda bu kadar büyük öneme sahip olan Ramazan ayı her yıl kaymakta.Nasıl olurda hatalı hesaplanmış bir takvim baz alınarak-Arap takvimi- bu önemli aylar geceler hesaplanmakta.Yani doğru matematiksel hesaplar yapıyoruz ama kaynak kim?Arap takvimi..peki bu takvim sabit ve gerçekçi bir takvim olabilir mi?Kanıma göre hayır.Öyleyse neden sabit ay ve günleri bulamıyoruz.Böyle işi aklım almıyor.10 yıl sonra ramazan yı ocak ayına vs e denk gelicek..Yani bu 19 mayısın 23 nisanın yada sizin doğumgününüzün 5-10 yılda bir mevsim değiştirmesi habire kayması kadar anlamsız değil mi?
Ülkemizde alim adı ile bu konuları araştıranlar ya da müftülüklere hiç mi garip gelmiyor bu konu?Ya da sadece birkaç kişiyemi tuhaf geliyor?Allahın yarattığı yeryüzü mükemmeldir ve şaşmaya yer yoktur.Her yıl aynı gün aynı saatte güneş aynı açıya mutlaka ki gelecektir.Yıldızların bundan yüzlerce yıl sonra alacakları haller şu andan hesaplanabilir.Yine ay halleride..Bu halde nasıl olurda her yıl önemli zamanlar günler geceler kayarak ilerler?
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
gerçek hanif (3. August 2011), Miralay (4. August 2011)