Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. February 2013, 08:20 AM   #4
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

selamun aleykum galipyetkin..

Bazı ayetlerde, insanın ceset kısmını beş duyumuz ile algıladığımızdan ''ins'', ''ruh veya can'' dediğimiz kavramı da algılayamadığımızdan ''cin'' diye tanıtılmıştır.
Bazı ayetlerde de ''can-ruh'' dediğimiz kavram ''düşünce yetisi''=''Beyin'' ile eşdeğerde tutularak ''gök-sema'' olarak ifade edilmiştir. Bunun nedeni ''kavram''ın cesette-vücutta merkez olarak beyini, yani vücudun tavan kısmını mekan tutmasındandır.
''Vücut-ceset'' = ''kalp'' da maddi dünya ile ilişkisi olduğundan ve topraktan yaratılmasıyla ''yeryüzü'' olarak ifade edilmiş ve ''hissiyat'' kasdedilmiştir.

Yaradılışımız da Bilinen ve bilmeyen beynimizde yer etmiş kavramları birebir kuranda bilinen eşya dediğimiz dünya ile alakalı bildiğimiz bizzati varlığı duyularımızla algıladığımız şeyler misal su deyince suyu görmesekte nasıl olduğunu biliriz zihnimizdeki varlığı ve akışkan berrak çeşitleriyle anlamı budur.biri su diye ateşi gösterse gerçek olmadığını hakkındaki bilgimiz dogrudur.Arapçada ma farsçada ab inglizce water dese lisanı farklı olsada su sudur. Allah ademe isimleri öğretti ayetiyle insanın yaşamsal ihtiyacları ne ise onunla ilgili zihninde bilgiler insanda mevcut..ama kuranda sıkça okuduğumuz düşünmezlermi öğüt olmazlarmı gibi bizden uygulamamızı istediği şeyler kavramların ruh alemiyle alakalı isterseniz dün gece okuduğum bir yazıyı paylaşmak isterim

Bir arkadaşımızda atom modeli benzetmede bulunmuş Ruhsal Alem’in Çekirdeği “ALEMLERİN RABBİ”dir. Etrafı Ruh Varlıkları’dır. Ruh Varlıkları da guruplar oluşturmuş MERKEZ etrafında dönen Alt Merkez’li guruplar. Çeşitli seviyelerde, çeşitli yörüngelerde Ruhsal Alem bir Guruplar Topluluğu’dur. O hiçbir şekilde bölünemez. RUH Atomu parçalanamaz. Çünkü O’nu “TANRI Aşkı” bir arada tutmaktadır.
Enerji ve Işık Merkez’den yayılır. Güneş sisteminde Güneş, Galaksi Sistemi’nde Galaksi Merkezi, Evren Sistemi’nde Evren Merkezi Enerji ve Işık yayar. Ruhsal Alem’de de, “ALEMLERİN RABBİ”, SİSTEM MERKEZİ, Ruhsal Enerji ve Işık yayar. Ruhsal Enerji “Zeka”dır. Işık ise “Bilgi”dir. Zeka ve Bilgi birleşir, evrenleri yönetir. Zeka TANRI’dan, Zeka ve Bilgi’nin yayılması “ALEMLERİN RABBİ”den, TANRI Muradı’nın uygulanması da tüm Varlıklar’dandır. “İşbölümü” böyledir.devamını okuyabilirsiniz

http://aligurel.wordpress.com/2012/0...modellemesi-2/

sevgi ve saygılarımla
sevginur
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla