hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kitaplar'a İman > Kur'an

Seçenekler Stil
Alt 3. October 2011, 03:12 PM   #11
müslümanlardan
Uzman Üye

Tesekkür: 30
72 Mesajina 144 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of

Örneğin : Bugün kü şekli ile namaz 1400 yıl önce böyle mi kılınıyordu ? GERÇEKHANİFTEN ALINTI.

CEVABIM..Nmazın kılınışı,yani namazı kuranda şu ayetlerden çok rahat bulabiliriz.nur süresi 58,[salatı fecr,salatı işa]-bakara 238 dede salatı vusta[orta namaz]..kılınışına gelince hac 26 vb ayetlerde,KIYAM,RUKU,SECDE,İSRA SÜRESİNDE KURANDAN KOLAYINA GELENİ OKUMAK.Rekatlara gelince serbestlik vardır bakara 238,ve 239 da namazın huşusundan bahseder genel olarak,uzun ve kısa tutmak kişiye bağlıdır.peygamberin kıldığı rekatları,bütün kuran dışındaki kaynaklar bile,salatı fecr-2,salatı işa-3,salatı vusta 4 te kılmış denilir bundanda anlaşılan herkesçede rekatlarda serbestlik var ki kuranda bu yönde bir şey dememiş sadece NAMAZIN KISALTMASINDAN BAHSETMİŞ.
.................................................. .................................................. ..............
sorum şüphem -2) Oruç yine bugün kü gibi miydi ?
Soru : 3-Hac bugün yapıldığı gibi mi yapılıyordu ?
Kur'anda açık açık bu ibadetler neden anlatılmamış ? Eğer anlatılmış diyorsanız bu forum sitesinde bunları niye tartışıyoruz ? GERÇEKHANİFTEN ALINTI..

CEVABIM..İTİLAF OLACAK TABİKİ YALNIZ MÜSLÜMAN KURANA UYANDIR VE İHTİLAFLARIDA KURANA GÖTÜRÜP ÇÖZÜMLER BUNUN DIŞINDA HALEN İHTİLAFA DEVAM EDENLE KURANIN VAHİYSİNDE OLDUĞU GİBİ ALLAH A VE AHİRETE BIRAKIR...
.................................................. .................................................. ..............
soru : Bana göre helal olan sana göre neden haram oluyor ? GERÇEKHANİFTENALINTI..

CEVABIM..HELAL VE HARAMLAR BELLİ,KURANA BAKINCA ENAM SÜRESİ 145[ve helal haram hükmünü belirleyen ayetler] bunun en belirgin delilidir halen birileri kalkıp,bunun dışında haram-helal koyma gibi bir işe kalkışırsa kuran müslümanı bunları kesinlikle kabul etmez.ve kimseyide tatmin etmek zorundada değildir müslümanın APAÇIK DOĞRUYU VAHİYLE ORTAYA KOYAR DİLEYEN VAHİYE UYAR DİLEYEN ZANNA UYAR..

100 çeşit mezhep görüşü neden var ? Doğru 100 tane olmaz .Tektir.Hangisi doğru ,yada hangi imam yanılmış ?GERÇEKHANİFTENALINTI..

CEVABIM..BU İNSANLAR KENDİ DÖENMLERİNDE YAŞAMIŞ VE DİNİ ANLAMAYA ÇALIŞMIŞLARDIR KENDİLERİ İÇİN BUNLARIN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN ,GETİRİLEN FİKİRLERİ NE KADAR ONLARIN BUNU BİLE KESTİRMEK ZOR .Bunların arasında kurana uyanları alır diğerlerinide atarız olur biter.[enam 159 vb ayetlere bakınız]..
.................................................. .................................................. ............

Eğer namaz oruç hac bugün kü şekliyle diyorsanız peki yapılan bunca ibadetten sonra neden hiç bir şey değişmiyor ? Yapılan ibadetler insanları neden kötülüklerden alıkoyamıyor ? Bunca ibadet yapılıyor neticesi boş gözüküyor.Yani namaz kılanla kılmayan eşit gözüküyor.Ben kılmıyorum.Ama kılanın benden hiçbir üstünlüğü yok.Aksine kılmayan bir çok insan kılandan daha erdemli yaşıyor .Bunu bana izah edermisiniz ? bu nasıl oluyor.?
Ben şimdi bu ibadetlerin bugünkü şekliyle olmadığına şüphe ediyorum.Ya kur'an yanlış çevrildi.Yada yapılan ibadetlerde yanlışlık var.Bunlardan biri doğru.selam ile. GERÇEKHANİFTEN ALINTI...

CEVABIM...Birincisi nasıl bi değişim den bahsediyorsunuz,kötülüğün tamamen yok olması hiç bir peygamber dönemindede olmamış ve olamazda ÇÜNKÜ hak ile batıl mücadelesi kıyamete kadarda devam edecektir ve kıyamettede BUNU YOK EDECK OLAN ALLAHTIR.Müslüman ,için KENDİSİNİN NE YAPTIĞIDIR.Örneğin bende bu değişiler oluyor.

BEN HEP TE SÖYLERİM HER MÜSLÜMAN NAMAZ KILAR,AMA HER NAMAZ KILAN MÜSLÜMAN DEĞİLDİR...Sizinde dediğiniz gibi FARK olması lazım.Namaz kılanın her halinden güven olması lazım birkere.yalnız sizin FARK EDEMEDİĞİNİZ[hakkı batışldan ayıramadığınız] ve birbirine karıştırdığınız durum HER NAMAZ KILANI AYNI GÖRMENİZ VE HER İNSANI AYNI KEFEYE KOYMANIZ.

Kuran iki kafiri bile aynı kefeye koymaz,aralarında BİRİ DAHA AZ ZULUM YAPIYORSA BUNU ONA GÖRE DEĞERLENDİRİR VE ÖYLE BAHSEDER,[VELA-BERA KAVRAMLARIYLA İLGİLİ AYETLERE BAKIN],Yani müslümanın müslümanlarla ilişkisi,müslümanın ehlikitapla ilişkisi,müslümanın müşriklerle ilişkisi,müslümanın kafirlerle ilişkikisi vs.hep ayrıdır.

EN SONUNDA YADA BUNLARDA YANLIŞLIK VAR DEMİŞ ONDANDAN ÖNCEDE ARALARINDA BİTANE DOĞRUDUR DEMİŞSİNİZ..

Bakın müslümanın en belirgin özelliği şudur.....cinsüresi..14.........müslüman DOĞRUYU ARAŞTIRIP BULANDIR...

Yani araştırmayı elden bırakmıyacak...ikincisi de şu...

MÜRSELAT SÜRESİ 4...HAKKI BATILDAN AP AÇIK AYIRD EDENE....

İşte müslüman hakkı batıldan kuranın bütünlüğünde araştırMAYA YÖNELİRSE NİYETTE hidayet i içinse allah ona yardımda edeceğini beyan ediyor ayetlerde [hngi ayette olduğunu hatırlamıyorum yalnız şimdi]...

sanırım kısaca anlata bilmişimdir selam ile....
müslümanlardan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
müslümanlardan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (4. October 2011), gerçek hanif (4. October 2011), Miralay (4. October 2011)
Alt 4. October 2011, 02:48 PM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Teşekkür ederim müslümanlardan kardeşim
Çok güzel açıklamalar yapmışsınız. Gelenekçiler gibi ordan burdan toplamayıp,Kur'andan deliller getirmeniz ise takdire şayandır.

Ben namazın (salatın değil) varlığına inanmayan birisi olarak,açıklamalarınızla bana tefekkür etme ihtiyacı hissettirdiniz. Bunun için de ayrıca sizden Allah razı olsun.

Allah'a emanet olunuz.

Konu Miralay tarafından (4. October 2011 Saat 02:51 PM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (4. October 2011), müslümanlardan (5. October 2011)
Alt 5. October 2011, 02:16 PM   #13
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Az önceki açıklamamda bir konuda bana özür dilemek lazım oldu.
Namaza inanmadığımı söylerken,salatın namaz anlamına gelmediğini; ille de namazın varlığını savunacaksak,"salat" kavramında değil;"tesbih" kavramında aramalıyız diye düşünüyorum.
"Rabbini sabah akşam tesbih et" gibi ifadelerin namazı çağrıştıran ayetler olduğuna kanaat getirdim.
Yoksa "salat" kavramı;gerek bu sitede,gerek se sayın Hakkı Yılmaz beyin eserlerinde de bahsedildiği gibi,destek olmak anlamında anlaşılırsa daha doğru olur gibi geliyor bana.

Arkadaşlarımdan bana, "salat nedir?" diye bir sual yöneltildiğinde;benim basit bir cevabım var.

"Köstek olmanın tersi neyse,salat odur" diyorum.

Bilmem yanlış mı düşünüyorum?
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (5. October 2011), hiiic (5. October 2011)
Alt 5. October 2011, 03:19 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Miralay Kardeşim!

Allah razı olsun. Kur'an'daki "salat" namaz değildir ancak Kur'an'da namaz vardır. Bu namaz, Hakkın huzurunda durmaktır. Allah'ın birliğinin Hakk'ın kendi birlediği bir ile bir olduğununun itirafıdır. Bu kâinatın, Hak ile kâim, O'nun muhabbetiyle dâim olduğunun bilincine varabilmektir. Bu bilinçle Alalh'ı tüm isim sıfatlarının farkederek O'nun kudreti karşısında sahte varlıktan soyunup acziyetin zilletin gömleğini giyerek Subhan olanın huzurunda kul olabilmektir. Bu bilinçle oluşan kulluk ki, tüm insanların Allah'ın iyali olduğunu anlar ve bırakın sadece insan haklarını, Allah'ın bütün mahlukatının hukukuna tecavüz edemez.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Miralay (6. October 2011)
Alt 6. October 2011, 09:30 AM   #15
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Yorumlar için teşekkürler. Bana şu durum ilginç geliyor.

Kainatın ve her şeyin yaratıcısı RABB im bu küfürleri edermi kullarına ?
Bu laf'lar onun şanına yakışır mı ? Bu aşağıdaki söz' ler YARATICI dan çok , bir insanın sözleri ve dışa vurumları gibi geliyor bana !!

Allah onları kahretsin!
akılsızlar!
odunlar!
yalancılar!
maymunlar!
domuzlar!
hayvanlar hatta hayvandan da aşağılıklar!
eşekler!
pislikler!
aşağılıklar!
canı çıkacasılar!
Köpekler, Alçaklar, “yabani eşekler”, “merkepler”, “susamış develer”, “dilini sarkıtıp soluyan köpekler”, “geberesiciler”, “reziller”, “sapik kişiler”, “beyinsizler”, “kof kütükler”, “alçak zorbalar”, “soysuzlar”, “Kahrolasılar”, “yalancılar”, Kahrolun,elleri kurusun…

Yaratıcı bu kadar lanet okurmu arkadaşlar ?
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 6. October 2011, 09:58 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Aleykümselam Dost1 abi
Açıklamandan ve uyarından dolayı size ziyadesiyle teşekkür ederim.
Ben 2 yukardaki yazımda sanırım biraz aceleyle oldu,yanlışlığa düştüm.
Evet, "Kur'an da namaz yoktur" dersek yanlış olur. Her ne kadar "namaz" kelimesi Arapça olmasa da

Kur'anda namazı çağrıştıran ifadeler vardır. Fakat öyle namaz hocası kitaplarında bahsedildiği gibi şekil şartı aranmaz. (Aransaydı, Cenab-ı Allah uzun uzun tarifini de buyururdu) Kur'anda namazın detaylı anlatılmamasının hikmeti de sanırım,rabbimizin bizi bu konuda serbest bırakmasından kaynaklanıyor olabilir. Rabbine yakar da nasıl yakarırsan, rabbini tesbih et,yücelt te nasıl yaparsan yap. Bu konuda serbestiz.

Zaten daha önce de bahsettiğim gibi, namazı "Salat" kavramında değil de,"Yusebbihu,sebbihismi rabbik,..." gibi cümlelerde ararsak doğru sonuca ulaşırız gibi geliyor.

Aşık74 kardeşim,uzun zamandır görüşemiyorduk. Özlemişim

Sorunuz çok mantıklı. Bence bu soruya cevap olarak, Kur'anın yazı diliyle değil de,o zamanın Arap toplumunun konuşma diliyle inmiş olması verilebilir.
O zamanın insanlarının argo ya da kibar ne kadar deyimi varsa rehberimizde görmemiz mümkün.

Tabii ki yüce yaradan kuluna sövmez,beddualar yağdırmaz.
Lakin o kadar uyarıcı,tebliğci göndermesine rağmen akılları başlarına gelmeyen kişilere ya da kavimlere bir sitem sözkonusu sanırsam.
Sanki cenab-ı Allah,"Ben size o kadar uyarıcı gönderdiğim halde, e be insanoğlu! birazcık kendine gel" der gibi.

Bunlar benim şahsi görüşlerimdir. En doğrusunu Cenab-ı Allah bilir.Her türlü hatadan münezzeh olan O'dur.
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aşık74 (6. October 2011)
Alt 6. October 2011, 11:23 AM   #17
aşık74
Uzman Üye

Ben şu an şekilsel olarak yapılan ritüel'in olduğuna inanmıyorum. Eskiden inanıyordum.

Mesela şu konu enteresan ve çelişkili gelmiyormu size ???

(29:45)....SANA VAHYEDİLENİ OKU VE SALATI İCRA ET.
CÜMLE PEYGAMBERİMİZDEN ONA İNDİRİLENİ OKUMASINI VE SALAT YAPMASINI İSTEMEKTEDİR.
SALATINDA, İNDİRİLENLERİ OKUMASINI İSTEMEMEKTEDİR.!!!! İlginç değilmi ???
Alt 6. October 2011, 11:24 AM   #18
aşık74
Uzman Üye

EĞER NAMAZ İBRAHİMİN BİR UYGULAMASI İSE ONDAN ÖNCEKİ NUHTAN İBRAHİME KADARKİ ÖNEMLİ OLAN BİR İBADETİ ONLARDAN NEDEN ESİRGEDİ????? Buda ilginç değil mi ?
Alt 6. October 2011, 11:43 AM   #19
Miralay
Uzman Üye

Ben şekilsel olmasa da,bir tesbih eylemi olduğuna inanıyorum. Yani eğilip,bükülmesen bile her an, her saat Allah'ı aklından çıkarmamak;O'nu yüceltmek anlamında. Allah'ın büyüklüğünü,kudretini kainatı seyrederek,tefekkür edip;rabbisinin şanını,yüceliğini düşünmesi; "Yalnız O'na kulluk edip,yalnız ve yalnız O'ndan dilemesi,yakarması"

Yoksa,ben de rabbimizin bizden göstere göstere yapılacak eylemleri isteyeceğini hiç sanmıyorum. Ayrıca göstermek (bir nevi riya olarak görüyorum) adına,kurban kesmek gibi eylemleri de rabbimizin istediğini sanmıyorum. O eski insanların tanrıları,pıtları gibi,her türlü şekilsel,gösterişsel ibadetlere ihtiyaçtan münezzehtir. O'nun amacı insanların refah,huzur,mutluluk,barış,sağlık (kısaca İslam) içerisinde yaşamasını ve asla yeryüzünü ıslah etmemizi,asla fesada uğratmamamızı istiyor. Bunu da,Kur'anı daha ilk elimize aldığımızda Bakara Suresinin en başında hemencecik görüyoruz.

İlla namaz olacaksa, işte size namaz. Namaz dediğimiz eylem ancak bunlarla ifade edilir diye düşünüyorum.

Hal böyleyken, Kur'an da yüzün üzreinde "Salat" olarak geçen ifadelerde ise,genelde yardımlaşmak,destekleşmek;bunları yaparken de rüku (tevazu) ve secde (ikrar) ve huşu halinde olmak aklıma gelenlerden. Yani "salat", gösterişsizce,alçak gönülle ve gönüllü olarak yapılan toplumsal bir olay; daha önce de belirttiğim gibi "Köstek olmanın tem zıddı" birşey.
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aşık74 (6. October 2011)
Alt 6. October 2011, 01:07 PM   #20
aşık74
Uzman Üye

Tesbih = Bir işe kendini verme, uğraşı...

Bookmarks

Etiketler
kuranın, yazarı