hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Hac ve Kurban

Seçenekler Stil
Alt 31. October 2010, 04:48 AM   #11
murarslan
Yeni Üye

Tesekkür: 3
3 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
murarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud of

Selam Dostlar,

Ali imran suresinde :
Şu bir gerçek ki, âlemlere bir bereket kaynağı ve yol gösterici halinde insanlar için kurulan ilk ev Mekke'dekidir. Açık-seçik deliller, İbrahim'in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Ganî'dir.

Gücü yeten için hacca gitmemek diye bişi yok arkadaslar İnsanlara kızıp da cumaya gitmemek de dogru bir yaklaşım degil çunkü kuranda çok açık bir ayet var (Cuma suresi). Ibrahim peygamberimiz kabeyi inşa ettikten sonra neslinden bazı insanları kabenin yakınına yerleştirmiş ve onları rızıklandır diye dua etmistir. Insanın hacca gitmeyip fakire yardım etmesi kulaga hoş geliyor ama insan hacca gidecek kadar zengin olursa hacca gidip onceki veya sonraki seneler de gönül rahatlıgı içinde fakirlere yardım edebilir. Rızık olayı biraz karısık bişidir. Dunya uzerindeki para hic bir yere kaybolmaz ama insanlar arasinda dolasir durur.

İBRAHİM 37. "Ey Rabbimiz! Ey sahibimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için ben, neslimden bir kısmını senin Beyt-i Harem’inin (Kâbe’nin) yanında, ziraat yapılmayan bir vâdiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meyledici kıl ve meyvelerden bunlara rızık ver! Umulur ki bu nimetlere şükrederler."
murarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
murarslan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Derin Düşünce (24. February 2011), dost1 (14. June 2011), hiiic (31. October 2010), Miralay (16. June 2011), yeşil (5. November 2011)
Alt 31. October 2010, 09:57 AM   #12
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

teşekkürler murarslan, güzel insan yorumların bizi zengin kıldı.

Ancak sıkıntı çok daha köklü, birilerinin Allahın dinini bilerek yada bilmeyerek değiştirmek istemesinden kaynaklanan bir sıkıntı. Mesleğiniz nedir bilmiyorum, zaten imamlarıda üzmek yada karalamak istemiyorum ama bir gerçek var, ben 5 vakit namaz kılarak yada Allaha ibadet ederek para kazanan maaş alanlardan değilim. bu ülkede namaz kıldırma memurları kendi mesleklerinin devamı için, din koyucu bazı kurumlar kendi çıkarlarını koruyabilmek için bazı gerçekleri kapatıp, ipe sapa sığmayan, ayette delili olmayan yada farklı manaya gelen şeylerin üzerini kapatıyorlar, ve samimi müslümanları dahi saptırıyorlar...

bu şuna benzer, dünyada hiçbir peygamber din satmadı,,, hiç bir peygamber Allahın yanında benimde adımı anın, benide aracı kılın demedi, tam aksine okuduğunuz Kuran gereği, rablerinize halis kullar olun dedi, paygabere itaatin farklı bir manası varki onun bile anlamını değiştirenler var neyse..
şimdi ne oluyor? bize din satıyorlar,,, ayetlerin manalarını değiştiriyorlar, yerine göre bizi Allahın astlarına dahi taptırtmanın hesabını güdüyorlar... Dİn olmuş vatikandakinin aynısı.

Üstelik işlerine gelmediği zaman, gerçekler suratlarına şamar gibi indiği zaman UtANmADAN, SIKILMADAN, Ahlaksızca gelip sizi tehdit dahi edebiliyorlar, sizi dinsiz kitapsız gibi isimlerle anabiliyorolar üstelik kendileri buna daha uygunken.
---------------------------------------------------------------------

hac olayında bahseden ayetlerin bu günkü hac olmadığından şüphem yok ama ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Cuma namazına gelince, peygamber zamanında CUMA günü dahi yokken (adı farklıydı) nasıl bir güne cuma namazı atfedilebiliyor? Toplanma günü namaza çağırıldığınızda deniyor ama biz toplanma günü diye gün ilan etmişiz, zaten oradaki namaz da namaz değil, geniş manasıyla salattır.

Bu konuların en doğrusunu Allah bilir, ben sadece vicdanımın sesini dinliyorum. ama ne yazıkki halka din SATAN bazı din memurları da keşke benim kadar dinleselerdi...

Cennetten arsa satan ecnebi tarihini bu gün biz yaşıyoruz, menzilliler ellerinde kağıtlarlarla cennetten imara açık arsa satıyorlar, şeyhimiz bunları garanti ediyor diyorlar,,, önceki devirlerden pek farklı değil,,
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
ahmet karapınar (20. June 2011), Derin Düşünce (24. February 2011), dost1 (14. June 2011), Miralay (31. October 2010), murarslan (31. October 2010)
Alt 31. October 2010, 12:28 PM   #13
murarslan
Yeni Üye

3 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
murarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud ofmurarslan has much to be proud of

Sagolasın hiiic kardeşim Allah razı olsun..

Dinimizin zaman içinde değiştirildiği doğrudur ama bizim kaynağımız kuran sapasağlam duruyor ve yol gösteriyor ve Allah a şükür ki okuduklarımızı anlayabiliyoruz ve bunlar gerçekten büyük nimetler. Şu anki durumdan yakınmanı anlıyorum ama eskiden nasıl oluyorsa şimdide aynı şekilde oluyor sonuçta Allah ın taktiri böyle. İnananlar cok müşgül duruma düşmüşler ve kuranda Allah onların başına gelmeyen sizin başınıza da gelmeden cennete girivereceginizi mi sanıyorsunuz demiştir. Allah adildir.

Bu noktada insanları kurtarmaya çalışmak için varolan şeylere sinirlenmek de güzel ama önce kendimizi kurtarmalıyız. Bu kuran en büyük haberdir onda söylenenleri yapmak durumundayız. 5 değil önce bir 3 vakit namazımızı kılalım. isteyen cem yapar o ayrı .. namaz insanı kötülüklerden alıkoyar.

Cuma namazı,hutbesi konusunda çok farklı kişilerden benzer yakınmaları duyuyorum. Hutbenin cogunu düzgün dinleyemiyorum yalnış oldugunu biliyorum.Duaların çoguna katılamıyorum ama sonuçta orada bulunmak Allah korkusu ile camiye gelen kardeşlerimizi görmek bile yetiyor. Cuma suresine bir daha baktım direkt cuma günü diye soylemiş , gün konusunda şüpeci olmak da mantıklı olmasa gerek. Kurandaki kutsal ayları degistirenlere yapılan ihtarı da unutmamak lazım gerçi günümüzde varsa yoksa 3 aylar.. şaban ayı da sünnet marifeti ile kutsal ilan edildi

Ne diyim .. bizler biraz asi insanlarız sonuçta var olan inanca Allah rızası için karşı çıkıyoruz ve bu eskilerden beridir böyle görüşler de saygı görmemiştir mesela zahiri mezhebi (meshebin adı bile turkcede yapmacık olarak geçiyor )..
Ama O kadar şey yapıp bide Allah ın dediklerini yapmassak bunun bir anlamı kalmaz.

Günümüzde peygamberlik yok ama kuranda denildigi gibi Allah ın yardımcıları olabiliriz. Kuran da Hz Musa peygamberimiz bile Allah tarafından ilim verilen bir kulunu bulmus ondan birşeyler ögrenebilmek için peşinden gitmiştir. Sonuçta aslını bilmediğiniz şeylere bırak bizi, Musa peygamberimizin bile sabredemeyecegini anlıyoruz.

Ey inananlar, Allâh'ın yardımcıları olun! Nitekim Meryem oğlu Îsâ da havârilere: "Allâh yolunda benim yardımcılarım kimdir?" demişti. Havâriler: "Allâh (yolun)un yardımcıları biziz" dediler. İsrâil oğullarından bir zümre inandı, bir zümre inkâr etti. Biz de inananları, düşmanlarına karşı destekledik, onlar üstün geldiler. (SAFF - 14)

Musa o kula: -Sana öğretilen ilimden bana öğretmen için senin peşinden gelebilir miyim? dedi. (KEHF - 66)
O da: -Sen benimle olmaya sabredemezsin, dedi.Gerçek yönünü bilmediğin bir şeye nasıl sabredebilirsin?
-İnşallah, benim sabırlı olduğumu göreceksin ve senin emrine karşı gelmeyeceğim, dedi.
.....

Konu murarslan tarafından (31. October 2010 Saat 12:51 PM ) değiştirilmiştir.
murarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
murarslan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Derin Düşünce (24. February 2011), hiiic (31. October 2010), Miralay (31. October 2010), yeşil (5. November 2011)
Alt 31. October 2010, 01:07 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allah razı olsun bana şu ayeti hatırlattın.

Fâtır SURESİ 43.
Çünkü onlar yeryüzünde büyüklük taslıyor ve kötü tuzaklar kuruyorlardı. Halbuki kişi kazdığı kuyuya kendi düşer. Onlar öncekilerin kanunundan (onlara uygulanandan) başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın kanununda asla bir değişme bulamazsın, Allah'ın kanununda kesinlikle bir sapma da bulamazsın.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (31. October 2010), murarslan (31. October 2010)
Alt 25. May 2011, 04:33 PM   #15
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

kurandan çıkardığım bir ders

hac çeşitlidir ve bu hacların içinde büyük hacda vardır ve büyük hac çağrı ile toplanır.
hac haram aylardadır.
haram aylar bilinenlerdir ve ibrahim den buyana isimlendirilmiştir.
zilhıcce büyük hac ayıdır. bilinen diğer aylarda hac yapılır. (kameri aylarınisimlerinin anlamlarına dikkat ve hilale)...rabbim kuranı korurda bilinen dediği ayları korumaz mı?............
allah kitabında aylar 12 ve 4 ü haram
allah on geceye surede büyük yemin eder...bir cezada da 3 gün hacda 7 gün yurdunda orucu emreder.
zilhiccenin ilk 10 günü büyük haç yapılır. allah en iyisini bilir ki rasulde(s.ü) bu 10 günün son günlerini çok katılım için beklemiş olsun...

ali rıza ve haluk abime ayrı ayrı selam ve herkese

Konu pramid tarafından (25. May 2011 Saat 04:37 PM ) değiştirilmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Derin Düşünce (15. June 2011), dost1 (25. May 2011), Miralay (26. May 2011)
Alt 14. June 2011, 05:32 PM   #16
hiiic
Uzman Üye

diyanetin hacı adayları için çektiği kura islami bir davranış mıdır?
yakında hacılara konken oynatmasalardı keşke...

hadis hazzır..

ebu antanyondan duydum; kim konkene ilk olarak gelirse 100000000000000000000000000 şehit 2. gelirse yüz bin milyon baloncuk sevabı verilir. Konken haacın direğidir. Kim konkenden vazgeçerse haccı yıkmış olur. konkende pek çok şehit ve cihat sevabı vardır.... eli full ass gelenin 500 bin milyon kere 80 milyar arası günahı silinir.... uydurun bakalım, diğer hadisleri uydurduğunuz gibi.

kısaca diyanet, insanlara HARAM işlettiriyor. hacılara haram yedirtiyor, üstelik paralarını ala ala.... ne güzel bir dolandırıcılık kurumu..
hemen her ilde 7-8 bayisi var. kura çekilişi, piango satışlarımız başlamıştır.... camilerde sevap karşılığı tombala oynatmadığına şaşıyorum...

Ben diyanetin dininden değilim, sadece onların değil, diğer "din bende ALlah bende gelin anlatıyım buldurayım size" diyenlerin dininden de değilim. Biz yüzümüzü hanif olarak sadece Allaha döndük.
ve benim kitabıma göre aşağıdaki bilgi bana verildi... İnşallah diyanetlilerde, hacılarda, imamlar ve diğerleride ibret alırda müslüman olurlar..

Mâide 90
Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.

Mâide 3
Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, (taş, ağaç vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyle kısmet aramanız size haram kılındı. Bunlar yoldan çıkmaktır. Bugün kafirler, sizin dininizden (onu yok etmekten) ümit kesmişlerdir. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı beğendim. Kim, gönülden günaha yönelmiş olmamak üzere açlık halinde dara düşerse (haram etlerden yiyebilir). Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Konu hiiic tarafından (14. June 2011 Saat 06:07 PM ) değiştirilmiştir.
Derin Düşünce (15. June 2011), Miralay (16. June 2011)
Alt 1. July 2011, 10:11 PM   #17
SağBeyin
Yeni Üye

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
SağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud ofSağBeyin has much to be proud of
Standart namaz ve rüku

Selamün aleyküm. ''Hanifler'' sitesinin ''Hanifdostlar'' sitesi ile ilişkisi nedir acaba? Onlar namaz yoktur diyor,siz var diyorsunuz diye okumuştum, ama dost1 isimli arkadaş bi yerde namaz olduğunu bildiren yazılar ifade ederken ''Kur'an' daki Hacc'' isimli kaynak gösterdiği linkte ''rüku'' için fiziksel değil zihinsel olduğunu ifade etmiş ve herhalde secdenin fiziksel ifade dildiği ayetlerden bahsetmiş? Eğer namaz varsa bu secde ile mi var size göre,''rüku'' ne? fiziksel değil miydi ? namaz var diyorsunuz? kıyam, rüku, secde? Selam ve dua ile.
SağBeyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. July 2011, 10:26 PM   #18
hiiic
Uzman Üye

a.s. sağbeyin.

BURADAN
genel olarak namaz ile ilgili başlıklara ulaşabilirsin, ister soru sorabilir, ister bilgi paylaşır ister fikir verebilirsin...

Namaz vardır, Allahın emridir, ama Kurandaki her Salat sözcüğünü Namaz olarak çevirmek büyük bir günah ve hatadır. Eğer öyle olursa Allahın peygambere salatı (namaz kılması) nasıl açıklanabilir? Muhiddin arabi kendi çapında bir açıklama getirmiş ama o konuya hiç girmeyelim, hesabını Allaha verir

Allah kendisini hep anan, hiç unutmayanlardan ve vahyini en doğru anlayıp yaşayanlardan eylesin.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (2. July 2011)
Alt 14. September 2011, 06:54 PM   #19
hiiic
Uzman Üye

İşte HAC' cın orjini.
7 kere nasıl dönüyor neden kabe okşanıyor, neden taşlar öpülüp yalanıyor...
Çünkü daha ortada islamiyet yokken o bölgenin PUTPERESTleri bu ibadeti yapıyor ve HAC dan para kazanıyorlardı.

İslam böyle saçma şeyleri kaldırdı ama bu sefer Kuranda olmayan hatta yasaklanan şeyleri peygamberden 200 yıl sonra hadis toplayıp tekrar geri soktular.

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Ama put perestlerin islama kattıkları tek şey 7 kere bir put etrafında dönmek değil. Tespik çekmeyi (Kuranda tenkid edildiği halde (tevbe 80)) islama soktular..

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

YouTube Video
dost1 (16. September 2011), yeşil (5. November 2011)
Alt 14. September 2011, 07:58 PM   #20
Fazıl's
Katılımcı Üye

16 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Fazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud of

Hac kavramı savm ile birliktelik arz eder.

Biz olaylara hep kendi açımızdan bakıyoruz. Gerek tarihi, gerekse yaşanmışlık üzerine düşünmüyoruz. Birde onların nazarından bakmaya çalışalım.

Elçi ve ona uyanların bir kısmı yurtlarından sürülmüşler, kimi medineye gitmiş kimi kabul eden diğer memleketlere. Halihazırda medine geçen 8 yılın sonunda, elçi yeter kuvveti kazanmış ve mekkenin fethine doğru yola çıkmıştır. Neden Mekke? Orada elçinin en azılı düşmanları yuvalanmışlar ve fesat üretimine devam etmektedirler.

Elçi mekkeyi fethettiği zaman onlardan bir kısmı kaçmış, bir kısmı inanmış görünmüş ve bir kısmı ise düşmanlığını gizlememiştir. Zaten mekke fethediliği zaman elçinin nazarında öldürülecekler listesi hazır bulunmaktaydı ve onlardan bulunanlar, yakalananlar öldürüldüler. Bu olayların sonucunda mekkede artık yeni bir düzen kurulmuş ve bu yeni düzene itaat istenmiştir. Sonradan, 'efendim, işte biz duymadıydık, bilmiyorduk' mazeretlerini ortaya kimse süremesin. Bilinen vakit, zaman dilimi insanlara haber verilmiş ve yeni düzenin anlaşılması ve itaati için Allah tarafından insanlara bir emir beyan edilmiştir. Gücü yeten her birey elçiye, dolayısıyla düzene gelecek, itaatini bildirecek ve sonradan cayamayacaktır. Cayanlar, bundan sonra bulundukları yerde öldürüleceklerdir. 10 günlük zaman dilimleri içinde gelenlere, toplananlara, hazır bulunanlara: düzen vaaz edilmiş ve bu vaaz için, şölen tarzı yeme içme yasak edilmiş, bu vaaz sırasında gezme, tozma ve haliyle eşlere gitme yasak edilmiştir. Benzer olarak, okulu düşünebilirsiniz. Okulda da ders saati yiyemez, içemez, wc ye gidemez, ciddiyetsizliğe bulaşamaz ve son ders harici mazeretsiz okuldan ayrılamazsınız. Pratik olarak orada yapılan budur ve zaten dikkat ettiyseyseniz, savmı geceye kadar tamamlayın denir yani sabah çok erkenden başlayacak ve geç saatlere kadar kalınacak. Şimdilerde bu bir nevi ritüele dönüşmüştür ve savm için çeşit çeşit hatalı görüşler ileri sürülmektedir. Mesela savm ile acın halinden anlarsınız denir oysa bu külli yalandır. Çünkü insan beyni, bir müddet sonra akşam yemek yenecek diyerek midenin salgısını durdurur ve açlık hissedilmez, sadece bağımlılık olan ne varsa o aranır. Ayrıca adına empati denen kavram tam anlamıyla bir iki yüzlülüktür. Empati acıyı hissetme şekli veya paylaşma değildir. Ayetleri sırasıyla verebilirim isterseniz bağlantı kurmanız açısından ama birde bu yönüyle düşünün.. Esenlikle
Fazıl's isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fazıl's Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (15. September 2011), yeşil (5. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
göre, hacc, kurana, nasıl, olmalıdır