hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Aile hayatı

Seçenekler Stil
Alt 30. September 2008, 07:58 PM   #1
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road
Standart Zem’a kızı sevde

ZEM’A KIZI SEVDE

Hz. Peygamber’in ikinci hanımıdır. Müminlerin annesi olarak tarihe geçmenin yanı sıra, ilk Müslümanlardan, ilk hicret edenlerden olmanın üstünlüğünü de taşır. Ayrıca o, bir şehit annesidir. Gerçekten de onun, ilk kocası Sükran veya Sekran’dan oğlu, H.16 yılında meydana gelen Celûla vakasında Müslüman saflarında şehit düştü.

Hz. Hatîce bahsinde de gördüğümüz gibi, Allah Resûlü, bu seçkin eşi ve fedakâr iman arkadaşının hayatında, ikinci bir kadınla asla ilgilenmemiş, daha sonraki İslam’ı yayma faaliyetlerine destek gayesine yönelik evlilikleri de, Hatîce’ye duyduğu saygıya asla gölge düşürmemiştir.

Hicretten önce Hatîce ölmüş ve yüce Peygamber, çocukları ile birlikte yapayalnız kalmıştı. Artık hem çocuklara bakacak bir anneye, hem de dini tebliğ çalışmalarında kendisine destek olacak birine ihtiyaç vardı. Bu iki gayeyi gerçekleştirmek üzere iki hanımın birden seçildiğini görüyoruz: Sevde ve Âişe…
Sevde, ilk Müslümanlardandı ve kendisi gibi bir Müslüman olan kocası ile birlikte, putperest baskısına dayanamayarak Habeşistan’a göçmüştü. Ancak koca, her nasılsa burada Hıristiyan olmuş ve Sevde, gerisin geri Mekke’ye dönmüştü. İbn Sa’d, din değiştiren kocanın da Sevde ile birlikte Mekke’ye dönüp orada öldüğünü söylerken, aynı derecede kuvvetli bir kaynak olan Taberî, kocanın Habeşistan’da öldüğünü yazmaktadır. Kocası ölen Sevde, elli yaşlarına yakın bir sırada dul kaldı.

Sahabilerinin ünlülerinden biri olarak şöhret yapan Osman b. Maz’un’un karısı Hakîm kızı Havle’dir ki, bu dul hanım için en uygun evin Peygamber evi olacağını, onun da bu evin çocuklarına müşfik bir anne olarak hizmet vereceğini düşündü ve Peygamber-Sevde evliliğine aracılık etti. Havle, konuyu önce Allah Elçisi’ne açtı ve dedi: “Ey Allah Resûlü! Hatîce’nin ölümüyle bir yalnızlığa düştüğünü bulsam ne dersin?” Hz. Peygamber şu cevabı verdi: “Dediğin doğrudur. Hatîce evin yöneticisi, çocukların dayanağı idi. Bana yeni bir eş bulma işine gelince, siz hanımlar bu konuda çok beceriklisiniz…” Havle, hemen işe başladı ve Sevde ile Ebû Bekir kızı Âişe’yi Hz. Peygamber için istedi. İsteklerin ikisi de kabul gördü ve fakat Âişe’nin nikâhının kıyılmasıyla yetinildi. Sevde, hemen Allah Resûlü evine hanım olurken, Âişe bunun için daha bir süre bekleyecektir.

Hz. Peygamber, bir Ramazan günü evine hanım olan bu asil eşi için, o günün şartlarına göre oldukça iyi sayılacak bir mehir verdi: 400 dirhem.
Bir kadın için geçkin sayılacak yaşına uygun bir talepte bulundu Hz. Sevde. Hz. Peygamber’e dedi ki: “Ben seninle, erkeğe arzu duyduğum için değil, sırf Peygamber hanımları arasında Allah huzuruna çıkabilmek için evlendim. Bana davranışın buna göre olsun, ey Allah Elçisi.”

Beden yapısıyla iriyarı, uzun boylu bir hanım olan Hz. Sevde ruhsal yönden son derece ince ve merhametliydi. Peygamber hanımları içinde, eli en açık olanlarından biri de o idi. Hz. Peygamber’in, bir gün dışardan kendisine gönderdiği bir kese dolusu parayı, ne için gönderildiğini dahi sormadan, yoksullara dağıtmıştı.

Hz. Sevde, Kur’an ayetlerinden birinin inişine de sebep olmuştur. Sevde Anne’nin sebep olduğu iniş, mutlu bir prensip getiren inişti. Hz.. Âişe’den dinleyelim: “Sevde, yaşlı bir kadındı. Hz. Peygamber onunla bir kadın olarak fazla ilişki kurmazdı. Benim durumum tam tersi idi ve Sevde bunu biliyordu. Bu bakımdan Hz. Peygamber’e, kendisine ayıracağı zamanı da bana ayırmasını söylemiş, Hz. Peygamber de bunu kabul etmişti. Ancak bu hal giderek Sevde’de, Hz. Peygamber’in kendisini terk edeceği korkusunu sanıyorum. Sana uygun bir ha uyandırmıştı. Bu yüzden o, kendine ait günleri bana vererek Hz. Peygamber’le bir anlaşma yönüne gitmek istemişti.” Hz. Âişe’nin bu açıklaması, yine kendisi tarafından, Kur’an’ın Nisa Suresi 128. ayetinin inişine sebep olay olarak gösterilmektedir.

Hayatınının ilk hac ziyaretini, Allah Elçisi kocasıyla yapan Sevde Anne, Hz. Peygamber’in vefatından sonra bir daha hac yapmayacağını söyledi ve sonraki yıllarda, hac ödevi için Peygamber eşlerine katılmadı.

Kendisinden beş tane hadis rivayet edilmiş bulunan Hz. Sevde’nin ölüm tarihi tartışmalıdır. Bazıları onu; Hicri 54, bazıları 55’te ölmüş gösterirken, bazı tarihçiler de ölüm yılını 22 veya 23 olarak kaydederler.

Hz. Sevde’ye ilişkin bahsimizi bitirirken, onun Son Peygamber’le evlenmesine ilişkin bir hatırayı vermek isteriz. Sevde Anne, ilk kocasıyla birlikte oldukları sıralarda kocasına şöyle bir rüya anlatmıştı: “Hz. Peygamber bana doğru geliyor ve en son enseme basıyor.” Kocası Sükran bu rüyayı, gerçekten, tam isabetle yorumlamıştır. Diyor ki eşine: “Allah’a yemin ederim ki, bir süre sonra ben öleceğim ve seni Hz. Peygamber nikâhlayacak.” Sükran’ın bu rüyayı yorumlaması şöyle oldu: “Benim ölmeme ve senin Peygamber’e eş olmana az kaldı.” Ve öyle oldu ve Sükran o gün hastalandı ve bir kaç gün içinde de öldü. Ve Sevde, Hz. Peygamber’le daha önce gördüğümüz şekilde evlendi.(Sevde için bk. İbn İshak, paragraf, 218, 302, 359, 360; İbn Hişâm, 1/368-369; 2/644; İbn Sa’d, 8/52; Taberî, 3/161, 162; Şiblî, 2/995-996)nım

(ASRISAADET’İN BÜYÜK KADINLARI” PROF. DR. YAŞAR NURİ ÖZTÜRK)

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (10. October 2008 Saat 10:49 AM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kızı, sahabe, sevde, zem’a