hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 6. November 2012, 12:31 PM   #501
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
araya giriyorum bu ayet denk geldi.. detayını araştırmadım birbirine örtüşen destekleyen ayetler babında bilgi vardır tembellik vakit diyelim bilmiyorum.. kısaca açıklarmısınız..

38:32 Ben, dedi, at sevgisini, Rabbimi anmaktan ötürü tercih ettim." Nihayet atlar perdenin arkasına gizlendi.
Bu ayeti önceki ve sonraki ayetlerle birlikte anlamaya çalışırsak, konunun ana fikri daha güzel ortaya konulur.

Süleyman'a , koşmaya hazır, yerinde duramayan atlar getirildiğinde, süleyman onlara olan sevgisinin, onların kendisine rabbini (onun yaratışı, mükemmelliği, eşsiz oluşu vb.) hatırlatmasından dolayı olduğunu söyler.

Buradan ayetin ana fikri olarak, mallara gereksiz yere düşkünlük gösterilmemesi, onlara meyillenip, rabbin emirlerine göre yaşamaktan geri kalınmaması gerektiği anlatımını görürüz.

Malların ancak, Allah'ı aklımıza getirmesini ve bir kere daha rabbimizin indirdiği dinini yaşamanın öneminin kavranmasını sağlayabilmesi halinde sevilmesi gerekir.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (6. November 2012), dost1 (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 01:32 PM   #502
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
Bilgi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zuhruf.36-37
Ve her kim Rahmân'ın [yarattığı bütün canlılara dünyada çokça merhamet eden Allah'ın] öğüdünden, anılmasından körleşirse Biz ona bir şeytan musallat ederiz de artık o, onun için akrandır/ yandaştır; ve şüphesiz ki yandaşlar/ akranlar, körleşenleri Yol'dan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin kılavuzlandıkları doğru yolda olduklarını sanırlar.

aorskaya ;Bu ayeti önceki ve sonraki ayetlerle birlikte anlamaya çalışırsak, konunun ana fikri daha güzel ortaya konulur.

Süleyman'a , koşmaya hazır, yerinde duramayan atlar getirildiğinde, süleyman onlara olan sevgisinin, onların kendisine rabbini (onun yaratışı, mükemmelliği, eşsiz oluşu vb.) hatırlatmasından dolayı olduğunu söyler.

Buradan ayetin ana fikri olarak, mallara gereksiz yere düşkünlük gösterilmemesi, onlara meyillenip, rabbin emirlerine göre yaşamaktan geri kalınmaması gerektiği anlatımını görürüz.

Malların ancak, Allah'ı aklımıza getirmesini ve bir kere daha rabbimizin indirdiği dinini yaşamanın öneminin kavranmasını sağlayabilmesi halinde sevilmesi gerekir..
selamlar,
aorskaya

Hanifler forumu çatısı altında ve her yerde Ayetlerle bizleri muhatab eyleyen Rabbimize hamd ederim
Allah ilminizi ziyadeleştirsin artırsın

Sizin verdiğiniz ayet ve bilgiler şu sorusuyu araştırmama vesile oldu
Allahı anmaktan men eden
unsurlar nelerdir dedim ve karşımıza şimdilik bulabildiğim ayetler çıktı alıntılıyarak paylaşmask istiyorum inşallah

Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?maide 91

Biz insana nimet verdiğimiz zaman, Allah'ı anmaktan yüz çevirip uzaklaşır. Ona fenalık dokununca da ümitsizliğe kapılır.
isra 83

Nefsince de, sabah akşam rızasını isteyerek Rablerine yalvaranlarla beraber candan sabret. Sen dünya hayatının süsünü isteyerek onlardan gözlerini ayırma. Kalbini, bizi anmaktan gafil kıldığımız, nefsinin kötü arzusuna uymuş ve işi hep aşırılık olan kimseye uyma.kef 28

Birtakım insanlar (Allahı tesbih ederler) ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.
bulduğum şimdilik bunlar kardeşlerim

Benim gibi cahil kardeşinizi önemseyip incitmeden Sizlerle iştişare kapıları açan rabbime sonsuz şükür.benim çalışma azmimi yeniden kazandırmaya çalışan siz degerli kardeşlerimden Allah ebeden daima razı olsun..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (6. November 2012 Saat 01:35 PM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (6. November 2012), dost1 (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 02:36 PM   #503
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

"Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz."(İnsan 9) diyerek insanları yardımlar karşısında mahcup bırakmayan bir toplumsal görüş ancak müslümandır, göstermelik yardımlar ve duygu sömürüsü yapanlar Salatlarını (toplumsal hizmet ve desteklerini) gösteriş için yapanlardır.

hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Bilgi (6. November 2012), dost1 (6. November 2012), sevginur (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 04:38 PM   #504
Bilgi
Uzman Üye

Tesekkür: 819
299 Mesajina 561 Tesekkür Aldi
Bilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud of

Al-İ-imrân:103-104
Ve hep birlikte Allah'ın ipine sıkıca sarılın/Allah'ın ipi ile korunun, ayrılmayın ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz, birbirinize düşmanlar idiniz de, Allah, kalpleriniz arasında ülfet oluşturdu. Sonra da siz, O'nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de oradan sizi O kurtarmıştı. İşte Allah, kılavuzlandığınız doğru yolu bulasınız diye alâmetlerini/ göstergelerini sizin için böyle ortaya koyar.
Ve içinizden hayra çağıran, herkesçe kabul gören iyi şeyleri emreden, vahiy ve ortak akıl ile kötülüğü çirkinliği kabul edilen şeyleri engelleyen bir önderli toplum bulunsun. Ve işte onlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
Bilgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bilgi Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (6. November 2012), hiiic (6. November 2012), sevginur (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 04:49 PM   #505
Bilgi
Uzman Üye

Tesekkür: 819
299 Mesajina 561 Tesekkür Aldi
Bilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud of

Sayın Sevginur kardeşim
Rabbimize ben de şükrediyorumki sizlerle beraber olmayı ve sizlerin bilgilerinden benide nasiplendirdiği için .
Allaha emanet olunuz inş.
Bilgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bilgi Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (6. November 2012), hiiic (6. November 2012), sevginur (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 07:14 PM   #506
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Kâri’a 11
Kızgın ateş!

Konu hiiic tarafından (6. November 2012 Saat 09:34 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 09:05 PM   #507
hiiic
Uzman Üye

Tevbe 34
Ey iman edenler! (Biliniz ki), hahamlardan ve rahiplerden birçoğu insanların mallarını haksız yollardan yerler ve (insanları) Allah yolundan engellerler. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele!

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:43 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (6. November 2012), merdem (7. November 2012), sevginur (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 09:42 PM   #508
sevginur
Uzman Üye

sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

kur'an erbabı kardeşlerimle tekrar buluşturan Allah'a hamd ederim..

Değerli kardeşlerim ;Bilgi,hiiic,aorskaya ve bu mekanı bizlere vesile olan kıymetli site yöneticimiz ,paylaşım yapan kardeşlerimiz ..Allah hepinizden razı olsun .. şuurlu ,akledenler zümresinden eylesin cümlemizi. inşALLAH..ayetler muhteşem,etkilenmemek mümkün değil .hele hiiç 'in karikatürizepaylaşımları başka güzellik katıyorağlanacak hallerine gülüyoruz..
teşekür ederim tekrar...
baki selamlar..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Kâfirûn Sûresi
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 09:46 PM   #509
sevginur
Uzman Üye

söylemeyi unuttum

El hakumüt tekasür süresindede sizi oyaladı
çoklukla (mal, mülk, evlât ile) övünme ile bu ayetide dahil edebiliriz.
Kâfirûn Sûresi
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 10:12 PM   #510
hiiic
Uzman Üye

Âl-i İmrân 186
Andolsun ki, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve müşriklerden birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve takva gösterirseniz, muhakkak ki bu, (yapılacak) işlerin en değerlisidir.

hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (6. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
ant, ayet, bir, hergün, ibret, kolay, öğüt