hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > Bilim ve Teknik > • Yer ilmi (Jeoloji)

Seçenekler Stil
Alt 20. April 2013, 09:13 AM   #1
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of
Standart Çöller Gülü (Desert rose (crystal)

Resimde gördüğünüz (Desert rose (crystal) Çöl gülü, kum taneciklerinden oluşan bir kristal yapıdır. .

Su bazlı çöl gülleri, sıcak ve kuru çöl alanlarında yetişmektedir. Yüzeydeki suyun hızla buharlaşmasından dolayı, yeraltındaki su yüzeyin üst tarafına itilir.

Su buharlaşırken, içindeki mineraller kristalleşip çölün kumu ile birleşir. Bu birleşimden de karakteristik yapısı ile çöl gülü oluşur.

Bu resimde gül buketi gibi bir arada "Çöl yükseldi'' Olarak selenit kaya Bu kristal şarkılara konu olmuştur.Selenit gül sadece birkaç isim,Bu tip çöl gülleri sadece Afrika California, Libya, Meksika, Mısır ve Suudi Arabistan gibi yerlerde de çöllerinde bulunduğu söyleniyor. Su az miktarda alçı mineral yatırma, düzelir sonra yeraltından yükselir ve ne zaman selenit Desert Güller kuru göl yataklarında oluşur.ama yerin 1-2 metre çıkarmak gerekiyormuş yüzeye vuran görüntünün altında birbirine parelel olan şekiller gül yada yaprak görünümde bitki gibi duruyor.

Bu konuyu sadece resim olarak paylaşmışlar çok dikkatimi çekti kaya oluşumundan olduğunu düşündüm resimi görsel aramalara ekleyerek ingilizce adına ulaştım.Yarı ingilizce cevirisi ile paylaştım.

Ayrıca ülkemizde sağlık bakımında diğer taşların olduğu gibi çöl gülü için yaydığı titreşimlerin ruh sağlığına iyi geldiği idida ediliyor..

Elime alıp incelemediğim bu çöl gülü titreşimleri ruh sağlığına iyi gelirmi bilmem ama gördüğüm bu mükemmel yaratılmış şey hakkında şunu düşündüm.Allah kainatta ihtiyacımız olan elementleri yağmur, güneş ,bitki canlılar ,toprak çöl ,yer altı yer üstü bildiğim ve bilmediğim bu yaratılanların arasında dolaylı dolaysız bir ilişki var tıpkı kurandaki ayeti anlıyabilmemiz için onları kuranın diğer ayetleriyle açıklama ilkesinden kuran cercevesi içinde anlıyorsak.kaniatta yaratılanlarda birer ayet bunun kadar muhteşem şeyleri nasıl niçin olduğu hakkında bilim adamlarıda olayları açıklayacak diğer elementlerle bulgulara erişirler.Allah ın kainattaki yaratılmışların arasındaki bu muhteşem özelliklerini bularak sorulara cevap verirler Yanlızca Yüce Allahın her şeye kadir

Konu berru tarafından (20. April 2013 Saat 09:20 AM ) değiştirilmiştir.
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. April 2013, 09:31 AM   #2
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Benim bildigim desert rose bu güzel cicekli bitkidir.

Ama iste sanki kelime kitligi varmis gibi her bir tarafa cekilen manalar ve isimler ortak kullanildigi zaman aynen Kur'an meallendirilmesinde oldugu gibi ortaya bir takim zorluklar cikiyor, acaba o mu denmek istendi bu mu denmek istendi diye.

Isin icine bir de ingilizce karistimi coban salatasi oluyor.

Insan ilk duydugu, gördügü ve ögrendigi seyi baska bir sekillerde karsina ciktiginda ilk görüsünü degistirmesi tabii ki zor oluyor. Her seyden önce tam anlamiyla ikna olmasi gerekiyor.

"Taslanmis (fosil) cöl gülü" dense anlami daha anlasilir olurdu.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
berru (20. April 2013)
Alt 20. April 2013, 10:50 AM   #3
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of

sevgili merdem wikipedi geçen sizin dediğiniz gibi bitki türü çöl gülü geçiyor . onuda paylaşmayı düşündüm .Bazı isimler aynı alıp türü farklı olan konularda mevcut.Burada resimdeki şekli gül olan çölde meydana gelen bir kristal kum ve başka etkenlerden meydana geldiğini açıklamıştım.Başlıkta çöl gülü paratez içinde kristal olarak paylaştığım yazı ingilizce wikipedi kaynaklıdır.
Sanırım konu alıntı değil araştırma ile eklediğim için ben ifade edememişimdir.
yazıda tam vurgulayamamışımdır Güle benzeyen çölde oluşmuş bitkisel olmayan ve başka elemenlerden oluşan deseydim olurdu belki..
katkıda bulunduğunuz açıklama için teşekür ederim..
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
berru Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (20. April 2013)

Bookmarks

Etiketler
crystal, çöller, desert, gülü, rose