hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HADİS ve SÜNNET > Hadis Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 22. May 2009, 03:16 PM   #1
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough
Standart yapmadığımız 9 sünnet

Bir Türk olarak ne kadar onun gibiyiz?

1-Hz. Muhammed yaşantısının tamamını sadece kendi dili ile amel ederek yaşamıştır. Siz de onun gibi yapıp kendi dilinizle mi amel ediyorsunuz?

Cevap: Yaşantımın tamamını kendi dilim ile amel ederek yaşamıyorum. Çünkü konuşurken ve okurken ne dediğimi bilmediğim bir dilim daha var yani Arapça.
2-Hz. Muhammed kendi dili ile Kuran okurdu. Sizde onun gibi yapıp kendi dilinizle mi Kuran okuyorsunuz?

Cevap: Kuran’ı kendi dilim ile değil anlamını bilmediğim dilim ile yani Arapça ile okuyorum.

3-Hz. Muhammed Kuran okuduğunda okuduğu şeyi anlıyordu. Sizde Kuran okuduğunuzda okuduğunuz şeyi anlıyor musunuz?

Cevap: Kuran okurken okuduğumu anlamıyorum. Çünkü anlamını bilmediğim dilim ile yani Arapça okuyorum.

4-Hz. Muhammed Kuran okuduğunda öğüt alıyordu. Sizde Kuran okuduğunuzda öğüt alabiliyor musunuz?

Cevap: Kuran okuduğumda öğüt alamıyorum çünkü okuduğum şeyi anlamıyorum.

5-Hz. Muhammed Kuran okuduğunda onu dinleyenler öğüt alıyordu. Siz Kuran okuduğunuzda sizi dinleyenler öğüt alabiliyor mu?

Cevap: Beni dinleyenler dinledikleri şeyi anlamadıkları için yalnızca güzel ses, tecvit ve kıraat dinliyorlar. Dolayısı ile öğüt alamıyorlar. Yalnızca manevi bir müzikal haz yaşıyorlar.

6-Hz. Muhammed namazın Yüce Allah’ı övmek ve onu yüceltmek adına gerçekleştirilen bir kulluk görevi olduğunu biliyordu. Sizde namazın Yüce Allah’ı övmek ve onu yüceltmek adına gerçekleştirilen bir kulluk görevi olduğunu biliyor musunuz?

Cevap: Bildiğimi zannediyorum.

7-Hz. Muhammed namazında Yüce Allah’ı överek ve onu yücelterek kulluk görevini hakkı ile yerine getiriyordu. Sizde namazınızda Yüce Allah’ı överek ve onu yücelterek kulluk görevinizi hakkı ile yerine getirebiliyor musunuz?

Cevap: Getirdiğimi zannediyorum.

8-Hz. Muhammed ne dediğini bilerek namaz kılıyordu. Sizde ne dediğinizi bilerek mi namaz kılıyorsunuz?

Cevap: Namazın sonunda Allahtan istediğim şeylerin dışında pek bildiğim bir şey yok. Ama çok güzel Ayet-el Kürsü okurum.

9-Hz. Muhammed kendi dili ile namaz kılıyordu. Sizde kendi dilinizle mi namaz kılıyorsunuz?

Cevap: Hayır. Ben bilmediğim dilim ile namaz kılıyorum yani Arapça.

Sonuç: Yukarıda ifade edilen dokuz şeyi onun gibi yapmayıp. Yalnızca Arapça ses çıkararak onun gibi olduğumu zannediyorum. Bunu zannetmekte de inat ediyorum. Çünkü onlardanım.

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْاْ إِلَى مَا أَنزَلَ اللّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ قَالُواْ حَسْبُنَا مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لاَ يَعْلَمُونَ شَيْئًا وَلاَ يَهْتَدُونَ

“ Onlara Allah’a ve Resule gelin denildiği vakit babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter derler. Ataları hiçbir şey bilmiyor olsalar bile mi onlara uyacaklar.”

( Maide suresi 104. Ayet )

YORUM SİZE KALMIŞ
bu konuyu aşağıdaki adresten indirdim

www.11112019.com
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Burak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (5. November 2011)
Alt 28. May 2009, 01:18 AM   #2
hasyetullah
Katılımcı Üye

Tesekkür: 13
24 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
hasyetullah will become famous soon enoughhasyetullah will become famous soon enough

ben sert bir eelştiri yapıcam

bu tarz bir yaklaşım ile insanlara nuru yansıtamassınız yansıtamadığınız gibi kişilerin kaçışlarını sağlayarak inkar ve nefretin en uç noktasına götürebilirsiniz

tebliğ ve tebyin de kişisel ego girdimmi devreye orada islam diye bir şey kalmaz bireylerin beyyine savaşı başlar ki bundan şiddetle kaçınmalıyız

saygılarımla
Alt 28. May 2009, 06:28 AM   #3
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough

Önemli olan doğruları akıl erdire bilecekleri bir şekilde ortaya koymaktır. Zaten ancak akıl sahipleri anlar diyor Allah. Onlar öyle kimselermişki hemen iman ederlermiş. işte önemli olan doğruyu ortaya çıkarmak ve farklı bakışlarla insanlığa sunmaktır. Amaç kimseyi kırmak yada kimseyi inkara sürüklemek değildir. Amaç daha fazla düşünmeleri için önlerine net anlaşılabilecek örnekler ile gelmektir. sabit düşünce tehlikelidir. Allah ne diyor "Ne kadar az düşünüyorsunuz" hiç böyle bakmamıştık bir de bu yönden bakalım istedim.
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Burak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (5. November 2011)
Alt 12. June 2009, 09:19 PM   #4
hasyetullah
Katılımcı Üye

Tesekkür: 13
24 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
hasyetullah will become famous soon enoughhasyetullah will become famous soon enough

Allahın tebliği kur'an dır vesselam

Bookmarks

Etiketler
sünnet, yapmadığımız